Norite migdolų žiedų savo kieme?
Migdolai žinomi nuo senų laikų, minimi Biblijoje ir kituose senuosiuose raštuose. Kalbant apie migdolus, paprastai galvoje turimi jų riešutai. Bet kai augalas pražysta, tą žydėjimą taip pat norisi vadinti dangiškuoju – taip kerinčiai gražu. Ar Lietuvoje įmanoma mėgautis migdolų žiedais? Taip, kelios rūšys žydi ir pas mus, bet valgomų riešutų, deja, neužsiauginsime. Migdolai priklauso erškėtinių šeimai. Tai pačiai, kuri mums dovanoja daugybę valgomų vaisių: obuolius, kriaušes, slyvas, vyšnias ir trešnes, persikus ir abrikosus, braškes ir žemuoges, avietes ir gervuoges, svarainius, šermukšnius, gudobeles bei kt.
Migdolų augintojams
Migdolus auginti nebus sunku, jei tik bus išpildyti jų pageidavimai.
*Kaip ir kiti kaulavaisiniai augalai, migdolai mėgsta derlingą, purią, drėgną, bet nešlapią dirvą. Skursta rūgščiuose dirvožemiuose. Tad jei dirva, kurioje sodinsite šį augalą, yra tokia (o tai nesunku atspėti pagal ten augančius rūgščiamėgius augalus: įvairias viksvas, rūgtis ir rūgštynes, samanas, sidabražoles ir kt.), galima nurūgštinti pelenais, sauja dolomitmilčių ar gesintomis kalkėmis. Tik tai reikia padaryti ne prieš pat sodinant.
*Vietą migdolams reikėtų parinkti kuo saulėtesnę ir apsaugotą nuo šaltų vėjų. Šaltomis ir besniegėmis žiemomis jie gali apšalti, tad jei turite noro ir laiko, vėlyvą rudenį apšiltinkite eglišakėmis ar balta sodo danga.
*Šiuos augalus, ypač keružinį migdolą, galima genėti, nes nebijo karpymo. Naudinga šiek tiek patrumpinti šakas, kad sutankėtų arba krūmas įgautų apvalią formą. Bet be reikalo geriau nekarpyti, nes tada jie mažiau žydės.
*Migdolus puola tie patys kenkėjai kaip ir slyvas, vyšnias (amarai, vaisėdžiai, pjūkleliai ir kt.), bet didesnės žalos nepadaro. Dažniau jie nukenčia nuo grybinių ligų, ypač nuo bakterinio vėžio, kai šakelėse ir kamiene atsiranda įtrūkių, iš jų pradeda tekėti sakai – eksudatas. Pastaroji liga pamažu nualina augalus, po kurio laiko nudžiūsta lapai ar visa užkrėsta šakelė. Sergančias šakas reikėtų išgenėti ir sudeginti. Geriausias gydymas – tai profilaktika, kai migdolas auginamas tinkamomis sąlygomis, netrūksta šviesos, trąšų, drėgmės, bet ir kai nemirksta. Taip pat svarbu, kad šalia nebūtų kitų sergančių medelių.
Pixabay nuotr.