Norite pailsėti? Neįsijauskite – eiva svogūnų sodinti!
Svogūnų sodinimas rudenį turi daug privalumų. Pirma, jis suteikia galimybę derlių nuimti keliomis savaitėmis anksčiau. Antra, mažesnė tikimybė, kad pasėlius pažeis svogūninės musės. Trečia, mažas daigelis, kuris dėl drėgmės trūkumo pavasarį gali išdžiūti, pasodintas rudenį užaugins pilnavertes ropeles.
Sėjame ir sodiname ne tik svogūnus
Prieš žiemą svogūnėlius galima ne tik sodinti, bet ir sėti, kad kitais metais turėtume savo sodinamosios medžiagos, pritaikytos prie konkrečios vietovės sąlygų, arba anksčiau sulauktume laiškų. Yra veislių, užauginančių pilnaverčius ropinius svogūnus iš sėklų per vienerius metus. Tai ‘Globe’, ‘Annual Siberian’, ‘Red Baron’, ‘Sturon’, ‘Chalcedon’, ‘Exhibishen’ ir kai kurios kitos.
Be svogūnų, vėlyvą rudenį dar sėjami laiškiniai ir tuščialaiškiai česnakai, kad pavasarį galėtume anksčiau mėgautis vitamininga žaluma. Šių rūšių česnakai yra daugiamečiai ir pasižymi didesniu atsparumu šalčiui. Kiekvienos rūšies svogūnai sodinami skirtingu laiku ir šiek tiek skirtingai.
Ruošiame lysves
Svogūnams parinkite lygią, gerai apšviestą vietą, kurioje neužsistovi vanduo. Geriausi priešsėliai yra agurkai, cukinijos, ankstyvosios bulvės, ankstyvieji kopūstai, ridikėliai, javai ir kryžmažiedžiai sideratai. Svogūnus taip pat tinka sodinti po ankštinių ir žalumyninių augalų, pomidorų ir paprikų. Į pradinę vietą šias daržoves galima sugrąžinti tik po 3–4 metų.
Lysvę paruoškite iš anksto, kad iki sodinimo spėtų susigulėti. Jei žiemos sėjai skirtame sklype yra sideratų, į dirvą įterpkite juos likus ne mažiau kaip dviem savaitėms iki sodinimo. Norėdami pagreitinti organinių medžiagų skaidymąsi, lysvę palaistykite ar pabarstykite priemone, skirta greitesniam komposto brendimui skatinti, po to kelioms savaitėms uždenkite juoda agroplėvele. Šis metodas prisidės prie humuso susidarymo, o tai turės teigiamos įtakos svogūnų derliui ir sveikatai.
Jei sideratai nebuvo auginami, dirvą supurenkite šakėmis, išrinkite piktžolių šaknis, patręškite kompostu arba biohumusu (4–6 kg / 1 m2), taip pat mineralinėmis trąšomis, turinčiomis daug kalio ir fosforo.
Sunkiausia dalis
Visi rašymai ir patarimai nueina perniek, jei negali jais pasinaudoti. Šįkart priežastis labai netikėta – sodo prekių parduotuvėse rudenį neįmanoma rasti svogūnėlių. Klausinėjant vienur ar kitur, pardavėjos šypsosi: ateikite pavasarį, tada tikrai turėsime. Su šia problema susidūriau ne vieną kartą. Juk ir vasarą norisi pasisodinti svogūnėlių laiškams – šaltibarščių sezonas tęsiasi ilgai, o jų laiškų sunku išsiversti. Pavasarį dažnai tenka pirkti jau sudygusius svogūnėlius – tokių ilgai neišlaikysi. Šiemet sėklų parduotuvėje apsilankiau anksti, sausiui baigiantis. Radau labai kokybiškų, vienodo dydžio, nesudygusių. Nusipirkau daugiau nei reikia ir paklausiau pardavėjos, kaip juos kuo ilgiau išlaikyti. Turi būti tamsu, sausa, vėsu. Bet kur rasti tokią vietą? Gal spintoje? Gal po lova? Gal rūsyje? Oi ne, ten drėgna… Bet kai pradedi ieškoti išeities, ji visada atsiranda.
Mano eksperimentas
Taigi nusprendžiau svogūnų sėjinukams sudaryti tinkamas sąlygas, kad laimingi rudens sulauktų – eksperimentuoti visada įdomu.
Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2023 m. lapkričio mėnesio numeryje.