Noriu užsiauginti porų
Porai – mėgiamos ir populiarios daržovės. Tik vieniems juos sekasi auginti, o kitiems nepavyksta.
Universalios daržovės
Porus galima valgyti šviežius, virtus, keptus, marinuotus, konservuotus, džiovintus, šaldytus. Tinka papuošti įvairiems patiekalams.
Daugelio šalių virtuvėse porai yra patiekalų pagrindas ir sudėtinė sriubų, žalių ir žiemai konservuojamų salotų, troškinių, vegetariškų valgių, užkepėlių, pyragų, blynelių dalis. Jie puikiai dera su bet kokia mėsa, žuvimi. Labai dažnai šios daržovės vartojamos kaip prieskonis patiekalo skoniui ir kvapui pagerinti. Sutikite – jos yra švelnesnio skonio nei broliai svogūnai.
Porai puikiai prisitaiko prie įvairių aplinkos sąlygų, todėl auginami daugelyje šalių, ypač vidutinio klimato zonoje. Šios daržovės vertinamos dėl baltosios stiebo dalies, nors maistui tinka ir visa kita. Senesni lapai kieti, tačiau jauni valgomi ir dažnai dedami į salotas.
Kaip užsiauginti milžiną?
Daržinis poras (Allium porrum) yra dvimetis. Pirmaisiais metais jis išaugina netikrus stiebus ir lapus, o antraisiais pražysta ir subrandina sėklas. Lietuvoje auginamas kaip vienmetė daržovė. Šiltesnio klimato šalyse daržininkai porus sėja tiesiai į dirvą. Pas mus to daryti nerekomenduojama.
Kovo viduryje pasiraitomos rankovės ir porai sėjami į dėžutes. Jų vegetacija ilga: kol užauga baltoji stiebo dalis, tenka laukti 6–7 mėnesius. Dėl to darže reikia sodinti daigus. Sėti taip pat galima – jauni lapeliai pagardins salotas.
Porai sėjami šiltnamyje tuo pat metu, kaip ir kopūstai daigams, o sušilus orui persodinami į nuolatinę augimo vietą. Daigai atviroje dirvoje sodinami nuo balandžio vidurio iki birželio vidurio. Džiugu tai, kad jie nesensta ir gerai prigyja būdami tiek aštuonių, tiek šešiolikos savaičių. Nereikia kreipti dėmesio ir į vazone išgulusius daigus – pasodinti dirvoje greitai išsitiesia. Tik pirma trečdaliu patrumpinamos šaknys ir lapai (susidaro storesnės baltosios dalys). Daigai sodinami į gilesnius griovelius, paliekant apie 15 cm tarpus. Kai kurie daržininkai įsigudrino sodinti juos gulsčiomis, mat tada baltosios dalys susiformuoja išties ilgos. Jauni daigai pradžioje auga labai lėtai, todėl greta galima pasėti greitai užaugančių salotų, gražgarsčių, špinatų.
Kai sausa – neauga
Gražiausius porus užauginsite priemolyje. Šios daržovės neblogai auga įvairių tipų dirvose. Svarbiausia, kad jos būtų purios ir derlingos. Tad rudenį lysvę vertėtų patręšti organinėmis trąšomis ir giliai perkasti.
Prigijusius ir gerai augančius porus galima tręšti tik mineralinėmis trąšomis. Juos tinka sodinti ten, kur anksčiau auginti agurkai, kopūstai, pupos, pupelės, ankstyvosios bulvės. Geriausia temperatūra yra 15–20 °C. Užaugę porai, ypač vėlyvieji žieminiai, atsparūs šalnoms.
Porai labai jautriai reaguoja į vandens stygių. Per sausrą jie nustoja augti, o gausiai palaisčius (apie 20 l vandens / 1 m2) – vėl atsigauna. Tik vandenį pilkite ne ant augalų, o į tarpueilius.
Tolesnė priežiūra paprasta. Reikalui esant ravėkite, reguliariai purenkite dirvą ir apkaupkite porų stiebus, kad užaugtų ilgesnė baltoji dalis. Lysves galima mulčiuoti durpėmis, nupjauta vejos žole, smulkintais šiaudais. Mulčias neleidžia išgaruoti vandeniui ir želti piktžolėms.
Apytiksliai 3–4 savaitės iki rovimo patrumpinkite porų lapus – susiformuos storesnės baltosios stiebų dalys.
Pixabay nuotr.