Nuo ko priklauso pomidorų skonis
Vaisių skonis turi didelės įtakos rūšies išlikimui gamtoje: didesni ir skanesni greičiau pastebimi ir mieliau valgomi, o juos sulesę, suėdę gyvūnai išplatina sėklas. Dideli ir skanūs pareikalauja iš augalo daugiau gyvybinių jėgų. Žmogus nuo seniausių laikų atrinkinėjo ir daugino tik geriausius vaisius turinčius augalus ir rūpinosi jų išsaugojimu.
Pomidorai šiltnamiuose aprūpinami viskuo ar beveik viskuo, todėl skonis pirmiausia priklauso nuo veislės savybių. Bet kokiuose vaisiuose gausu organinių junginių, kurių koncentracija ir santykis lemia skonį. Tik ne vien genetika lemia galutinį rezultatą. Daug kas priklauso nuo apšvietimo, drėgmės ir kitų aplinkos sąlygų.
Vaisių spalva ir jos kitimas – tai veislių savybės, kurios gali labai skirtis. Be to, nokimui įtakos turi ir temperatūra. Kai karšta (daugiau kaip 30 ºC), ant vaisių gali likti žalių dėmių, o kai vėsu (mažiau nei 10 ºC) – jie būna gelsvi.
Labai vertinamos mėsingos ‘Coeur de Boeuf’ („Jaučio širdies“) tipo veislės turi įdomią savybę: vaisių vidus noksta greičiau, nei keičiasi žievelės spalva. Tad iš išvaizdos dar nevisiškai sunokę jau gali būti valgomi, o kai visi nusidažo raudonai – greitai pradeda gesti.
Mėgėjų šiltnamiuose niekas nekreipia dėmesio į įvairių druskų koncentraciją dirvožemyje. Tai irgi turi reikšmės vaisių skoniui. Jei druskų trūksta, vaisiai tampa daugiau ar mažiau beskoniai, vandeningi, todėl bent minimalūs trąšų kiekiai yra būtini. Kai kada augintojai imasi dar vienos gudrybės – pomidorus palaisto valgomosios druskos tirpalu, kad pagerintų vaisių skonį.
Dar vienas sunkiai įvertinamas dalykas – pagrindinių maisto medžiagų santykis. Jei padauginsite kalio trąšų, bet kurios veislės vaisiai bus rūgštesni.
Galiausiai visi žino, kad skaniausi tik visiškai prinokę vaisiai. Pramoniniuose šiltnamiuose kai kada jie skinami dar žali ir nokinami etileno dujose. Taip siekiama sutaupyti laiko ir gauti tvirtus, transportuoti tinkamus vaisius, nekreipiant dėmesio į skonio subtilumą. Visi pomidorai būna skanesni, jei noksta šilumoje, saulės spinduliuose. Juk pastebėjote, kad vėlai rudenį nuskinti ir patalpoje nokinti vaisiai ne tokie skanūs kaip vasarą? Tad visada stenkitės laiku nuimti derlių. Nepalikite ant augalų daug visiškai sunokusių vaisių.
Geriausia, kai vaisiai skinami du kartus per savaitę. Jie gali būti pradėję rausti ir nokinami šiltoje patalpoje. Raudoni ar pradėję nokti ilgiau nevysta sudėti viena eile, koteliais į viršų. Kai rudenį naktimis temperatūra nebepakyla aukščiau nei 8 ºC, reikia nuskinti visus vaisius ir padėti nokti patalpoje. Jie jau nebus labai skanūs, bet salotoms tiks.
Jei nėra ypatingo reikalo, venkite pomidorus dėti į šaldytuvą. Ten jie, žinoma, išsilaikys ilgiau, bet kartais užtenka pusvalandžio žemoje temperatūroje, kad vaisiai negrįžtamai prarastų gerą skonį. Tik išvaizda išlieka nepasikeitusi.