• gegužės 6 d., Pirmadienis

Obuolių skynimas ir laikymas

Tinkamo skynimo laiko suradimas yra viena opiausių sodininkystės problemų. Nuskynus vaisius pernelyg anksti arba per vėlai, šie gali prarasti skonį, pakeisti prekinę išvaizdą, galiausiai padidėja net ir jų praradimo rizika dėl įvairių puvinių. Būtina prisiminti, kad obuoliai yra skinami ne visiškai prinokę, o tada, kai pasiekia skynimo brandos fazę. Profesionalūs sodininkai rekomenduoja skynimo laiką nustatyti kiekvienam medžiui individualiai, įvertinus jo amžių, veislės ypatumus, poskiepį, gamtines sąlygas. Galiausiai reikia nepamiršti, kad net ir ant to paties medžio vaisiai sunoksta skirtingu laiku.

 

Verta paragauti

Siekiant patirti kuo mažiau praradimų dėl netinkamo skynimo laiko, obuolių reikėtų paragauti. Skonio receptoriais pajuntame tam tikrą rūgštumo ir saldumo santykį, miltingumą, kurie ir yra pagrindiniai požymiai, leidžiantys spręsti apie prinokimą. Jeigu dar neturite įgudusių skonio receptorių, pasikliaukite įvairiais liaudiškais tikrinimo būdais. Vienas iš būdų paremtas krakmolo obuolyje kiekio (jis taip pat rodo prinokimą) nustatymu, kurį galima įvertinti naudojant įvairias krakmolingumą rodančias chemines medžiagas.

Ne visus iš karto

Teoriškai pats paprasčiausias būdas nustatyti skynimo laiką yra dienų nuo žydėjimo pabaigos skaičiavimas. Kiekviena veislė turi tam tikrą vaisių augimo ir nokimo dienų skaičių, skaičiuojamą nuo žydėjimo. Papildomai įvertinus orų dinamiką, medelių amžių ir juslines obuolių savybes, atskaičiuotų dienų metodas gali būti tinkamiausias ir patogiausias skynimo datai nustatyti.

Nuo obels obuolius reikėtų nuskinti per 2–3 kartus, kiekvieną kartą imant tik skynimo fazę pasiekusius (tai nereiškia, kad jie yra pernokę), o nepakankamai sunokusius paliekant bręsti. Lengvai atpažįstami požymiai, leidžiantys įvertinti brandos lygį, yra sėklų spalva ir obuolių atsiskyrimas nuo kotelio. Vis dėlto kiekvienos veislės atveju šie požymiai yra skirtingi ir, siekiant išlaikyti obuolius per žiemą kuo ilgiau, realų vertinimą reikėtų atlikti individualiai.

Skinkime atsargiai

Obuolių skynimas yra preciziškumo reikalaujantis darbas. Juos reikėtų skinti atsargiai, nepažeidžiant obelaičių šakų ir atsargiai dedant į tarą. Nereikėtų maišyti ligų ar mechaniškai pažeistų vaisių su sveikais, nes gali atsirasti puvinys, kuris persimes ir į sveikus.

Kad obuoliai išsilaikytų kuo ilgiau

Patalpoje, kurioje laikomi obuoliai, turėtų būti nuolatinė vėsa, kuri užtikrintų, kad jie nepernoks, ir neleistų greitai plisti ir daugintis puvinius sukeliantiems grybams. Rekomenduojama temperatūra – 3 ºC. Ji gali varijuoti, atsižvelgiant į veislę. Šiuolaikiniuose versliniuose sandėliuose dažnai įrengiamos sistemos, kontroliuojančios deguonies kiekį ore ir tokiu būdu pailginančios vaisių vartojimo trukmę. Deja, nedideli privatūs ūkiai negali pasigirti tokiomis technologijomis, todėl daugiausia, ką galima padaryti – pastovus žemos temperatūros palaikymas, nuolatinis puvinio apkrėstų obuolių rinkimas ir pašalinimas iš patalpos.

Sudarius tinkamas laikymo sąlygas, obuoliais galima mėgautis iki vėlyvo pavasario. Jeigu auginate kelių veislių obelaites, kurias atidžiai parinkote pagal derėjimo ypatumus ir derliaus skynimo laiką, vaisių turėsite beveik ištisus metus. O jeigu dar ir kruopščiai suplanavote ir atidžiai parinkote vietas obelims, numatėte jų augimo ypatumus ir formas, žiedų spalvingumą priderinote prie bendro vaizdo, galite būti tikri – jos taps didžiausia jūsų sodo puošmena.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gegužės 6, pirmadienis.
  • Saulė teka 05:29, leidžiasi 21:03.
  • Mėnulis teka 04:46, leidžiasi 18:59.
  • Mėnulis Avine, dylantis, IV ketvirtis. Delčia gegužės 1 d.
  • Eidmantė, Judita, Minvydas, Benedikta (Benė), Liucijus
  • Tarptautinė diena be dietų.
  • Vaisių diena. Sėkite, sodinkite šakniavaisius, genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius (prieš pat jaunatį), žaizdas dezinfekuokite ir užtepkite sodo tepalu. Tręškite pomidorus, paprikas ir kitas daržoves. Pasidauginkite atlankomis vaiskrūmius ir kitus dekoratyvinius krūmus. Nupurkškite vaismedžius nuo ligų ir kenkėjų. Pjaukite, grėbstykite veją. Rinkite vaistinius augalus. Ypač palanki diena imti derlių, konservuoti, sandėliuoti.
  • Sužydėjus vyšnioms sėjami burokėliai, morkos, kukurūzai, prieskoniniai augalai, salotos, krapai. Sodinami salierų, gelsvių, gūžinių, žiedinių ir briuselinių kopūstų daigai, vėlyvesnės bulvės.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius