• birželio 22 d., Šeštadienis

Paprikos – pomidorų pusseserės

Iš Amerikos kadaise atgabentos bulvės tapo mūsų antrąja duona, pamėgome pomidorus, o dabar – ir paprikas. Šios daržovės priskiriamos bulvinių šeimai.

 

Kam saldžiųjų, kam aitriųjų

 

Vienmetės paprikos (Capsicum annuum L.) yra du porūšiai – saldžioji ir aitrioji. Ryškiai raudoni, oranžiniai, balti, rudi ar violetiniai su juodu atspalviu saldžiųjų paprikų vaisiai stambūs, nekartūs. Jas auginame dažniau. Šias paprikas tik iš dalies galima vadinti saldžiosiomis, nes cukraus turi vos 5 proc. (pomidorai – 6 proc., morkos – 7 proc.).
Paprikose vitamino C yra daugiau nei pomidoruose, citrinose ir beveik tiek pat ar daugiau nei juoduosiuose serbentuose. Vitaminai išlieka ir verdant, konservuojant. Gausu karotino, B grupės E, P vitaminų, cukraus, kalio, natrio, kalcio, fosforo, geležies, sieros ir kt. Vieną ar du vaisius suvalgęs žmogus gauna visos paros biologiškai aktyvių medžiagų normą. Vitaminų C ir P derinys, raudonai dažantis liuteolinas suteikia ypatingos gydomosios galios – stiprina kraujagyslių sieneles, stabdo vėžio vystymąsi. Saldžiųjų paprikos stiprina atmintį, imunitetą, padeda įveikti nuovargį, dažnus peršalimus, sąnarių skausmus, gerina apetitą. Jų sultys rekomenduojamos sutrikus plaukų, nagų augimui, odos liaukų (riebalų ir prakaito) veiklai, sergant cukriniu diabetu. Odos pigmentines dėmes gerai panaikina paprikų ir morkų sulčių mišinys. Specifinį aromatą vaisiams suteikia eteriniai aliejai, skonį – alkaloidas kapsicinas. Aitriosios ir saldžiosios paprikos skiriasi tik kapsicino kiekiu.

 

Plačiau apie tai, ką verta žinoti paprikas, skaitykite sausio „Sodo spalvų“ numeryje.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Greenworks

Šiandien

  • Birželio 22, šeštadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 22:00.
  • Mėnulis teka 23:22, leidžiasi 04:00.
  • Mėnulis Ožiaragyje 02:08. Pilnatis
  • Kaributas, Laima, Paulina, Paulinas, Tomas, Inocentas
  • Vasaros saulėgrįža
  • Šaknų diena. Tinkama diena derlių nuimti greitam naudojimui, tręšti, kad vešėtų ir gerai augtų vaisiai. Netinkama diena krūmus retinti, genėti gyvatvores.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius