Pasidaryk pats. Pinučių tvora ir vartai
2017 m. 26 rugsėjo d.
Tvora – architektūrinis sodybos elementas, suteikiantis estetinį pasigėrėjimą, saugumo jausmą, puošnumą, jaukumą ir atskiriantis kiemą nuo išorinės viešosios erdvės. Lietuvoje nuo seno susiklostė medinių tvorų tradicija. Jos buvo tveriamos iki XX a. vidurio. Viena archajiškiausių mums žinomų tvorų – žiogrių, dar kitaip vadinama pinučių, tvora.
Pinučiai – tai vienodo ilgio, dažniausiai egliniai virbai. Tokia tvora geriausiai dera sodyboje, prie medinio namo. Žiogrių tvora pinama vertikaliai arba horizontaliai. Vertikalaus pynimo tvoromis būdavo aptveriamos sodybos, darželiai, sodai. Tai – tanki, dažniausiai apystorių eglinių virbų pinta tvora. Vertikalaus pynimo tvorai tverti iš anksto pagaminami stulpeliai ir kartys. Stulpeliai įkasami į žemę vienas nuo kito 3–5 metrų atstumu (priklausomai nuo karčių ilgio), trys eilės karčių horizontaliai pritvirtinamos prie stulpelių, ir pinučiai vertikaliai pinami tarp karčių.
Horizontalaus pynimo žiogrių tvoromis būdavo aptveriami daržai, gardai, išganos. Kadangi jų paskirtis – ūkinė, reikėjo, kad šios tvoros būtų atsparesnės. Todėl vietoje pinučių būdavo naudojamos ilgos eglinės kartys, horizontaliai įpinamos tarp vertikalių į žemę įkastų stulpų. Kadangi šios kartys buvo vadinamos žardais, šios tvoros vadintinos žardinėmis. Tokios būdavo tankiosios (gulstinės) tvoros, kuriomis buvo tveriamos sodybos ir kiemai, o pusiau gulstinėmis tverdavo sodus ir daržus.
Darni vartų konstrukcija
Tvora, be funkcionaliosios paskirties, dar yra dekoratyvinis sodybos elementas. Ji turi įsilieti į vieningą namo, sodo ir kiemo stilių. Todėl daugelio sodybų šeimininkai palankiai vertina senąsias tvorų konstrukcijas ir jų statybos technologijas. Apsitvėrę sodybą senojo stiliaus tvora, negalime pamiršti ir kiemo vartų.
Pasidomėjus sodybose statomais kiemo vartais, susidarome nuomonę apie plačias jų konstrukcijų pasirinkimo galimybes. Galime pasirinkti modernios konstrukcijos statinį, bet negalime pamiršti vieningo sodybos stiliaus, – vartus derinsime prie jo, naudodami senąsias technologijas.
Vytautas Mankevičius
Visą straipsnį rasite rugsėjo „Mano sodyba“ numeryje.