• gegužės 6 d., Pirmadienis

Pasodinkime medingų augalų

Kad bitininkas gautų 30 kg prekinio medaus, bitutės jo turi surinkti net apie 110 kg (didžiąją dalį suvartoja savo reikmėms). Privalu pasirūpinti, kad bitės nuolat turėtų kur rinkti nektarą. Jos skraido maždaug 3 km spinduliu, tad bitininkas, norėdamas gauti pakankamai medučio, turėtų pasirūpinti, kad minėtame plote būtų kuo mažiau šeimų, arba aplink bityną papildomai pasodinti medingų augalų.

Jei bitynas yra kaimo vietovėje, pievoje ar pamiškėje, tai dirbamuose laukuose galima pasėti medingų augalų, o atidžiai žvalgantis po teritoriją – rasti vietų, kur nedirbamoje žemėje, sklypo kraštuose, būtų įmanoma pasodinti medingų medžių, krūmų. Jei bitutės laikomos gyvenvietėse, namų valdoje, taip pat rasime vietų pasėti medingiems augalams, pasodinti vaismedžiams, gyvatvorėms.

 

 

Kokie tie medingi augalai?

Liepa, manau, yra žinomiausias medis ne tik bitininkams, bet ir tiems žmonėms, kurie kiekvieną vasarą teiraujasi liepų medaus. Ji geriau auga derlingose, drėgnokose priesmėlio ir priemolio dirvose. Žydi birželio–liepos mėnesiais. Kai oras būna šiltas ir drėgnas, ypač naktimis, liepos išskiria labai daug nektaro. Lietuvoje paplitusios trys rūšys: smulkialapė, didžialapė ir sidabrinė, kurios žydi skirtingu laiku. Kad bitės turėtų ilgesnį medunešį, patariama prie bitynų pasodinti visų rūšių liepų. Šių medžių nektaringumas siekia nuo 250 iki 1 000 kg/ha. Kartais bitės nuo šių medžių renka ir lipčių.

Klevas – dar vienas labai nektaringas medis, kuris auga įvairiose vietovėse, miškuose, dažnai sodinamas šalia sodybų. Žydi balandžio mėnesį. Žiedus labai mėgsta bitės. Kadangi šis medis žydi anksti pavasarį, jo medaus gali prinešti tik greičiau sustiprėjusios šeimos. Nektaringumas yra apie 200 kg/ha. Bitės taip pat renka klevų žiedadulkes ir lipčių.

Blindė, mano manymu, yra vienas naudingiausių augalų pavasarį, nes žydėti pradeda kovo–balandžio mėnesiais, kai kitų augalų žiedų dar labai nedaug. Auga miškuose, kirtimuose, jaunuolynuose, paupiuose, drėgnokose pievose. Vieni augalai turi moteriškus žiedus, kuriuose yra tik nektaro, kiti – vyriškus žiedus, kurie duoda ir nektaro, ir žiedadulkių. Nektaringumas –100–150 kg/ha.

Guoba – bitėms labai naudingas medis, nes žydi anksti pavasarį, balandžio–gegužės mėnesiais. Auga drėgnose derlingose dirvose, mėgsta saulėtas vietas. Bitės iš guobų gauna nektaro, žiedadulkių ir lipčiaus.

Ąžuolas. Lietuvoje auga 6 rūšys, miškuose pasitaiko didesnių ąžuolynų. Žydi gegužės mėnesį. Bitės ąžuolų žiedus lanko labai noriai, renka žiedadulkes, kartais lipčių. Kai būna šilta ir daug lietaus, jos ieško ir nektaro.

Lazdynas – visiems pažįstamas krūmas. Jis mėgsta saulėtas vietoves, žydi kovo–balandžio mėnesiais. Kadangi augalas pražysta anksti pavasarį, bitutės skuba rinkti žiedadulkes. Vėliau ant lapų atsiranda amarų, tad jos randa ir lipčiaus. Nektaringumas – 60–95 kg/ha.

Alksniai yra dviejų rūšių: baltalksnis, augantis sausose vietovėse, ir juodalksnis, kuris labiau mėgsta šlapesnį dirvožemį. Žydi anksti pavasarį. Bitės renka alksnių žiedadulkes, kurios labai praverčia pavasarį auginant perus. Jos taip pat kai kada ieško ir lipčiaus. Nektaringumas – 130–180 kg/ha.

Beržas. Nors bitės ir renka beržų nektarą, žiedadulkes ir lipčių, tačiau jis nėra labai mėgstamas. Jei yra kitų maisto šaltinių, vabzdžiai šiuos medžius aplenkia.

Drebulė – savaime augantis medis, kuris mėgsta saulėtas vietoves. Žydi balandžio mėnesį. Bitutės renka žiedadulkes, pikį.

Gluosniai ir karklai. Lietuvoje auga daug porūšių gluosnių ir karklų. Visi yra labai naudingi. Bitės renka šių augalų nektarą, žiedadulkes, lipčių. Nektaringumas – apie 150 kg/ha.

Ieva – dekoratyvinis krūmas, kuris auga įvairiose vietose, dažnai sodinamas prie sodybų. Žydi balandžio mėnesį. Bitėms nelabai patinka ievų kvapas, bet, jei teritorijoje yra daug šeimų ir medunešis mažas, jos neaplenkia ir šių krūmų – renka žiedadulkes, nektarą, pikį.

Eglė, pušis. Eglės ir pušys bitėms taip pat naudingos, nes ant jų dažnai būna daug lipčiaus, kurį bitės noriai renka.

Slyvos žydi gegužės pradžioje. Bitės labai noriai lanko žiedus, iš kurių ima žiedadulkes, nektarą. Slyvoms peržydėjus, birželio mėnesį, ant šakelių būna nemažai amarų, todėl atsiranda lipčiaus. Tačiau neretai sodininkai šiuos ir kitus vaismedžius purškia nuo kenkėjų. Jų manymu, jei slyvos jau nežydi, galima purkšti dieną, tačiau dėl to nukenčia bitės.

Vyšnios žydi gegužės mėnesį. Bitės mielai lanko jų žiedus ir renka žiedadulkes, nektarą, lipčių.

Kriaušės žydi gegužės mėnesį. Nektaringumas tėra 20 kg/ha, tačiau įvairių rūšių medžiai žydi ne vienu metu, todėl bitės žiedadulkes ir nektarą gali rinkti ilgiau. Jos neša ir lipčių.

Obelys žydi gegužės antroje pusėje, po vyšnių ir slyvų. Bitės labai noriai jas lanko, renka žiedadulkes ir nektarą.

Šaltekšnis – daugiametis krūmas, dažniausiai augantis drėgnesnėse vietovėse. Bitės noriai jį lanko, renka nektarą, žiedadulkes, lipčių. Šaltekšnis naudingas, nes labai ilgai žydi bemedunešio laikotarpiu. Nektaringumas – apie 35–100 kg/ha.

Šermukšnis taip pat naudingas, nes bitės gali gauti nektaro ir žiedadulkių. Nektaringumas – 30–40 kg/ha. Šermukšniai žydi gegužės–birželio mėnesiais. Žydėjimas dažnai sutampa su šaltesniu laikotarpiu, todėl ne visuomet bitės gali rinkti medų.

Akacija. Prie bitynų patariama pasodinti ir akacijų. Baltažiedė akacija yra labai nektaringas medis – net iki 1 700 kg/ha. Geltonžiedė akacija nėra tokia nektaringa – tik 50–350 kg/ha. Šie medžiai geriau auga smėlėtoje vietovėje, žydi gegužės viduryje.

Kaštonas – bitėms naudingas medis. Kadangi jis turi didelius žiedynus, bitės labai noriai lanko, renka nektarą, žiedadulkes, lipčių. Nektaringumas – 25 kg/ha.

Gudobelė – medingas augalas, nereiklus dirvožemiui. Nors bitės lankosi noriai ir randa nektaro bei žiedadulkių, tačiau daugelis bičiulių vengia šių augalų, nes jie turi tvirtus dyglius.

Kaulenis puikiai tinka gyvatvorėms aplink bityną. Žydi gegužės–birželio mėnesiais. Bitutės smagiai aptupia žiedus.

Aktinidijos – sumedėję vijokliniai augalai. Žydi birželio–liepos mėnesiais.

 

Unsplash nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gegužės 6, pirmadienis.
  • Saulė teka 05:29, leidžiasi 21:03.
  • Mėnulis teka 04:46, leidžiasi 18:59.
  • Mėnulis Avine, dylantis, IV ketvirtis. Delčia gegužės 1 d.
  • Eidmantė, Judita, Minvydas, Benedikta (Benė), Liucijus
  • Tarptautinė diena be dietų.
  • Vaisių diena. Sėkite, sodinkite šakniavaisius, genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius (prieš pat jaunatį), žaizdas dezinfekuokite ir užtepkite sodo tepalu. Tręškite pomidorus, paprikas ir kitas daržoves. Pasidauginkite atlankomis vaiskrūmius ir kitus dekoratyvinius krūmus. Nupurkškite vaismedžius nuo ligų ir kenkėjų. Pjaukite, grėbstykite veją. Rinkite vaistinius augalus. Ypač palanki diena imti derlių, konservuoti, sandėliuoti.
  • Sužydėjus vyšnioms sėjami burokėliai, morkos, kukurūzai, prieskoniniai augalai, salotos, krapai. Sodinami salierų, gelsvių, gūžinių, žiedinių ir briuselinių kopūstų daigai, vėlyvesnės bulvės.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius