• rugsėjo 8 d., Sekmadienis

Paukščių lesyklėlės įrengimas savo rankomis

Lesyklėlė sparnuočiams maitinti žiemos metu suteiks daug jaukumo jūsų kiemui. Šaltą žiemos dieną užuovėjos ir maisto beieškantys paukšteliai savo čiulbėjimu džiugins jus, priversdami pamiršti nesibaigiančius rūpesčius. Tad gelbėdami sparnuočiams ištverti sunkų metų laiką, darome gera ir sau. Lesyklėlė paukščiams – ne tik naudingas, bet ir aplinką puošiantis objektas. Jeigu turite šiek tiek laiko ir noro pagelbėti sparnuočiams, pasigaminti lesyklėlę galite savo rankomis. Straipsnyje pateikiame keletą lesyklėlių projekto variantų.

Paukščių lesyklėlės vieta

Be abejo, lesyklėlę norėsite matyti per savo namo langus, tačiau reikia pagalvoti, kurioje vietoje besiburiantiems paukščiams labiausiai patiktų, ir kur jiems būtų saugu. Netinkamoje vietoje įrengta lesykla gali būti nesaugi paukščiams. Pavojų paukščiams gali kelti katės, vanagai ir kiti plėšrūnai. Lesyklą patartina statyti apie trejeto metrų atstumu nuo medžių ir krūmų. Dėl tokio atstumo, iškilus pavojui, paukščiai galės saugiai juose prisiglausti, ir plėšrūnui bus sunku juos užpulti. Sakoma, ir namų langai gali kelti pavojų. Paukštis gali manyti, kad atspindys lange yra atvira erdvė ir skristi į ją. Įkūrę lesyklą metro atstumu nuo lango ar arčiau, pavojų sumažinsite. Jeigu paukštis, pakilęs iš lesyklos, atsitrenktų į artimiausią langą, jis neskris visu greičiu, todėl rimtų sužalojimų tikrai išvengs. Statydami keletą lesyklų vienoje vietoje, išdėstykite jas bent trejeto metrų atstumu viena nuo kitos. Didelis vienos rūšies paukščių skaičius, susitelkęs apie lesyklas, neskatins kitų rūšių paukščių lankytis tose lesyklose. Be to, didelis paukščių, besirenkančių vienoje vietoje, skaičius palengvina ligų plitimą. Raskite vietą, kur lesykla būtų gerai matoma paukščiams. Jeigu įrengėte lesyklą tokioje vietoje, kurią paukščiai gali lengvai pamatyti ir jaustis saugūs, jie gali pradėti lankytis jūsų naujoje lesykloje jau po kelių valandų. Tačiau nenusiminkite, jeigu paieškos užtruktų ilgiau. Paukščiams gali prireikti kelių savaičių, kol jie pradės lankytis naujoje „valgykloje“, ypač jeigu anksčiau čia neužsukdavo.

Paukščių lesyklėlės švara

Visų pirma, būtina reguliariai tikrinti maisto būklę: jis gali sušlapti, sulipti, prilipti prie lesyklos stalelio. Jeigu paliksite jį per ilgai, jis gali supelyti, o grybelių augimas gali kelti pavojų paukščių sveikatai. Pirmą kartą dedant lesalą į lesyklą, patartina jos užpildyti tik apie ketvirtadalį, kad paukščiai galėtų sulesti visą. Maisto kiekį galima reguliuoti stebint, kaip jis sulesamas. Lesyklėles reikia valyti reguliariai, kad tarp apsilankančių paukščių sumažėtų ligų perdavimo rizika.

Kuo paukščius maitinti

Žinotina, kad paukščiams netinka sūdyti, juolab supeliję produktai, todėl būkime atidūs. Obuoliai ir uogos – ne tik skanu, bet ir maistinga. Obuolius galima sutarkuoti arba perpjauti per pusę ir pakabinti taip, kad paukščiai galėtų lesti minkštimą. Kitas geras pasirinkimas – džiovinti vaisiai, tik prieš pateikiant būtina juos pamirkyti ir susmulkinti. Daugelis paukščių mėgsta žemės riešutus, tačiau juos reikia naudoti tik nesūdytus ir neskrudintus – druska sukelia dehidrataciją. Taip pat daugelis sparnuočių mėgsta žemės riešutų sviestą. Saulėgrąžų sėklos yra maistingos ir paukščių mėgstamos. Reikėtų vengti parduotuvėse randamų sėklų mišinių, nebent juos parduotų specializuoti paukščių maisto skyriai. Prekybos centruose saulėgrąžos taip pat gali būti sūdytos ir skrudintos. Paukščiams nepakenktų truputis tarkuoto sūrio, tik reikėtų patikrinti druskos kiekį.

Pasirengimas lesyklėlės gamybai

Pirmiausia būtina pasirūpinti medžiagomis. Pagrindinė medžiaga – mediena. Patyrę meistrai pataria naudoti kedrą. Kedro mediena ne tik suteikia lesyklai patrauklią išvaizdą, bet ir yra atspari puvimui, deformacijai ir įvairiems kenkėjams. Gaminys iš kedro medienos gerai atrodo ir neatlikus apdailos. Be abejo, galima pagaminti lesyklą ir iš pušies ar eglės medienos, kuri yra labiau paplitusi. Taip pat nebūtų blogiausias variantas, jeigu lesyklėlę gamintume iš medžiagų, naudotų įvairiuose statiniuose.

Lesyklėlės gamybai prireiks medienos tašų, kurių skerspjūvio matmenys – 25×45 mm, 25×50 mm ir 50×50 mm. Taip pat reikės medienos lentų, kurių storis – 12 mm, 18 mm arba 20 mm. Meistraujant bus naudojami medvaržčiai, vinys, medžio klijai, varžtai, švitrinis popierius. Lesyklėlės pakabinimui bus reikalinga virvė arba metalinė grandinė. Reikalingi įrankiai: liniuotė, pieštukas, plaktukas, atsuktuvas su galvučių komplektu, pjūklas, elektrinis gręžtuvas, kampinis šlifuoklis ir kiti staliaus įrankiai.

Tekstas ir brėžiniai – Vytauto Mankevičiaus. Nuotrauka – Pixabay.

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2024 m. vasario mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Rugsėjo 8 d., sekmadienis
  • Saulė teka 06:39, leidžiasi 19:53
  • Mėnulis teka 12:47, leidžiasi 20:55
  • Mėnulis Skorpione, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis rugsėjo 3 d.
  • Andrijonas, Daumantė, Klementina, Liaugaudas, Marija
  • Šilinė. Švč. Mergelės Marijos gimimas. Vytauto Didžiojo karūnavimo diena. Padėkos už Lietuvos nepriklausomybės ir laisvės apgynimą diena. Senosios Lietuvos didingos praeities diena (pagal 1938 m. gegužės 12d.Lietuvos Konstituciją). Tarptautinė alergijos diena. Tarptautinė kineziterapeuto diena. Tarptautinė raštingumo diena.
  • Lapų diena. Sodinkite, sėkite lapines daržoves (rūgštynes, špinatus), sideratus, varpinius augalus.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius