• gegužės 2 d., Ketvirtadienis

Pavasarinės sniego gniūžtės

Spalį vis dažniau atkreipiame dėmesį į kupstelius, žaliuojančius tarp daugybės gelstančių ir jau pageltusių augalų. Vieni iš jų – rudgrūdėlės, nepasiduodančios sezono spalvų kaitai. Truputį primiršome šiuos puikius puskrūmius, o juk jie tikrai yra verti dėmesio tiek rudens ir šalnų praretintame, tiek ir pavasarį žiedus skleidžiančiame gėlyne.

 

 

 

Seniai žinomas puskrūmis

Nieko nuostabaus, kad visžalė rugrūdėlė (Iberis sempervirens) auginama labai seniai – juk kilusi iš Pietų Europos. Šis puskrūmis užauga 20–30 cm aukščio, į šalis išsiplečia iki 50 cm. Tvirti šakoti stiebai lengvai įsišaknija palietę drėgną dirvožemį, todėl po kelerių metų kerai būna platūs, tarsi sudaryti iš kelių skirtingo dydžio kupstelių.

Tamsiai žali odiški lapeliai visai nebijo šalnų. Labai gražiai rudenį atrodo šerkšnu padengtos rudgrūdėlės. Žaliuojantys puskrūmiai išsilaiko per žiemą. Ši rūšis pakankamai atspari šalčiui.

Rudgrūdėlės sužydi gegužę ir birželio pradžioje. Žiedeliai smulkūs, bet jų daug. Kiekviena šakelė viršūnėje kelia skėtišką žiedyną. Žydintis augalas būna visiškai baltas – žiedai gražiai uždengia šakeles.

Vienoje vietoje rudgrūdėlės išsilaiko 10–12 metų, vėliau seniausios dalys išretėja. Tada geriausia jas persodinti, atnaujinti.

Tinkamoje vietoje auginamos ir gerai įsišaknijusios rudgrūdėlės ištveria neilgas sausras. Reguliariai laistomoms nebaisūs jokie karščiai. Natūraliai gamtoje augančios pietinėje arealo dalyje pasiekia Maroką ir Alžyrą.

Seniai auginamos kaip dekoratyviniai augalai, rudgrūdėlės žinomos ir mėgstamos plačiai pasaulyje, kai kur Britų salyne ir Šiaurės Amerikoje natūralizavosi.

 

Baltos ir rožinės

Ne veltui žydinčios rudgrūdėlės prilyginamos sniego pusnims. Plačiausiai auginama, žinomiausia visžalės rudgūdėlės veislė yra ‘Snowflake’. Ji yra žemesnė nei rūšies augalai, tankesnė ir gausiau žydi.

Dabar siūloma nemažai visžalės rudgrūdėlės veislių. Jos skiriasi aukščiu, krūmelių tankumu, žiedynų dydžiu.

Alpinariumuose, kolekciniuose soduose auginama uolinė rudgrūdėlė (I. saxatilis). Ši rūšis smulkesnė, žiedai ir žiedynai taip pat smulkesni, bet žydi truputį anksčiau ir labai gausiai.

Šiaurės Afrikoje paplitusi kita rūšis – gibraltarinė rudgrūdėlė (I. giblartarica). Augintojus ji sužavėjo šviesiais žiedais – nuo beveik baltų iki alyvinių. Rūšis jautri stipriam šalčiui.

Pirmoji rožiniais žiedais žydinti veislė yra ‘Pink Ice’. Užauga apie 15 cm aukščio, į šalis išsiplečia iki 30 cm.

Augintojus nustebins veislė ‘Golden Candy’. Jos lapeliai geltoni, daliniame pavėsyje gali turėti salotinį atspalvį. Žydi ir baltai, kaip daugelis veislių.

Viena iš šiuo metu siūlomų ryškiausių daugiamečių veislių yra hibridinės kilmės…

 

Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2023 m. spalio mėnesio numeryje.

Rūta Beltienė


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

Populiariausi straipsniai

Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius