• vasario 27 d., Antradienis

Pažintis su smeilėmis

Smeilė – tikriausiai jums nežinomas vardas. Retais augalais besidomintiems žmonėms gal teko girdėti tarptautinį terminą – Escallonia. Susipažinti su šia amerikiete nėra paprasta. Senesnėje literatūroje ji neminima, o ir gėlių parduotuvėse dažnai nepamatysite.

 

 

Švelnaus klimato augalai

Kitapus Atlanto smeilės yra gerai žinomi ir populiarūs augalai. Sodinamos jų gyvatvorės, eilės, pavienių galima pamatyti parkuose. Smeilės užauga 1,5–3 m aukščio, turi dailias lanku išlinkstančias šakas. Žydi ilgai, nuo birželio iki spalio.

Žiedai smulkūs balti, rožiniai arba raudoni, susitelkę kekėmis. Kai kurių augalų jie maloniai kvepia medumi. Žiedai privilioja daug nektaro ieškančių vabzdžių.

Dauguma smeilių yra visžalės – paprasti sodriai žali standūs lapai jas puošia visus metus. Deja, visas šis grožis matomas tik švelnaus klimato šalyse. Abejotina, ar smeilės išgyventų net mūsų pajūryje. Tiesa, literatūroje nurodoma, kad kai kurios iš jų gali išgyventi iki 7 zonos klimato šalyse. Lietuvoje smeilės galbūt ištvertų tik apdengtos, šiltoje užuovėjoje.

Smeilių (Escallonia) gentyje yra apie 40 rūšių medžių ir krūmų, augančių Šiaurės ir Pietų Amerikoje. Dekoratyvinėmis laikomos tik kelios rūšys. Išvesta nemažai sodinių veislių ir hibridų.

Auginkime vazonuose

Jaunos smeilės gali būti puikūs vazoniniai augalai. Nedideli krūmeliai džiugins žiedais visą vasarą. Gausiais žiedais sodininką apdovanos ne viena veislė.

‘Glowing Embers’ iš kitų veislių išsiskiria ryškia lapija. Oranžiniai ir beveik raudoni jauni lapeliai pasirodo pavasarį, vėliau jų spalva pereina į auksiškai geltoną ir galiausiai į gelsvai žalią. Krūmas žydi rožiniais žiedais. Jis yra labai kompaktiškas, apie 1 m aukščio ir pločio. Ištveria iki –12 °C temperatūrą.

‘Golden Carpet’ taip pat turi ryškiai geltoną lapiją, bet šakos skleidžiasi į šalis, siekia apie 1 m plotį ir 0,5 m aukštį. Geltonų lapų fone ryškiai rožiniai žiedai gerai matomi. Krūmas žydi birželį–liepą, o antras žydėjimas prasideda po neilgos pertraukos rugsėjį–spalį. Ištveria iki –12 °C.

‘Pink Elle’ (sin. ‘Lades’) tikriausiai – populiariausia iš vazoninių veislių. Yra gavusi Karališkosios sodininkų draugijos (toliau – RHS) „Garden Merit“ ir „Bronze KVBC“ apdovanojimus. Visą vasarą gausiai žydi rožiniais žiedais, saulėje neišblunka. Ši spalva kontrastuoja su žvilgančia tamsiai žalia lapija. Krūmas užauga apie 1,2 m aukščio ir 0,6 m pločio.

Rūta Beltienė

„Plantipp“ nuotr.

Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2023 m. rugsėjo mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Vasario 27, antradienis.
  • Saulė teka 07:15, leidžiasi 17:49.
  • Mėnulis teka 21:14, leidžiasi 08:07.
  • Mėnulis Svarstyklėse, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis vasario 24 d.
  • Gabija, Gabrielius, Gabrielė, Ginvilas, Fortunatas, Fortunata, Leandras, Livija, Mandravas, Skirmantė
  • Žiedų diena. Tręškite žydinčius kambarinius augalus, gėlių daigus, kad gražiai žydėtų. Genėkite dekoratyvius krūmus, medžius (jei nešąla). Tvarkykite, valykite rūsius ir tvartus, naikinkite pelėsius, vėdinkite patalpas. Sudėkite ant palangės indus su dygstančiomis svogūninėmis gėlėmis, palaistykite.
  • Jei vasaris šaltas ir sausas, rugpjūtis bus labai karštas.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

SS
e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius