• rugsėjo 19 d., Sekmadienis

Plukių žydėjimas

Nesinori sutikti, kad šiltasis metų laikas baigsis. Rugpjūtis, tas brandžios vasaros mėnuo, gali sodą paversti naujų žiedų jūra. Jei liepos karščiai nudegino daugybę gėlių, žydėjimas truko vos kelias dienas, dabar galima pasidžiaugti šešėlyje pasislėpusiomis ir savo triumfo laiko sulaukusiomis plukėmis.

 

 

 

 

Nuo vidurvasario

Prieš kelis dešimtmečius žinojome vieną augalą – japoninę plukę (A. japonica). Tokiu vardu vadinome vasaros pabaigoje ir rudens pradžioje žydinčias aukštas plukes, per daug nesigilindami į detales. O palyginti detales prireikė tada, kai gėlynuose pradėtos sodinti tokiu metu žydinčių veislių plukės. Tik tada paaiškėjo, kad nuo seno yra auginamas stambiažiedės plukės japoninis varietetas (A. hupehensis var. japonica). Naujesnės veislės kilusios iš A. tomentosa ir į ją panašių rūšių. Dabar jas įprasta vadinti rudeninėmis plukėmis (A. x hybrida). Bet vis dar dažnai sumaištį kelia šių gėlių angliškas pavadinimas japanese anemone.

Vardas gal ir labai gerai atkreipia dėmesį į vėlyvą rudeninių plukių žydėjimą ir atskiria jas nuo daugybės pavasarinių bei keleto vasarinių augalų, bet pirmųjų žiedų galima sulaukti ir vos vasarai persiritus į antrąją pusę. Liepos paskutinis dešimtadienis kartais nuspalvinamas švelniomis šių gėlių spalvomis.

Rudeninės plukės – aukštokos ir vidutinio aukščio gėlės. Žiedai nesmulkūs, bet puikiai atrodo visokiuose natūralistiniuose želdynuose. Rugpjūčio akcentams ypač tinka lendrūnai (Calamagrostis) ir barzdočiai (Andropogon). Šie žolynai greitai auga pavasarį, mesdami lengvą šešėlį lėčiau dygstančioms plukėms. Rugpjūčio mėnesį lengvos šluotelės sudaro puikų foną žiedams.

Nekarštose, bet atvirose vietose kartu su rudeninėmis plukėmis žydės virgininės veronikūnės (Veronicastrum virginicum). Tik šiuos augalus reikia derinti pagal aukštį ir žiedų spalvas. Mišriuose gėlynuose gražiai atrodo įvairios kraujalakės, vingiriai, virgininiai pūstatauriai, smulkius žiedelius turintys astrūnai.

Šešėlingose vietose verta pasodinti astrantijų ir aukštų astilbių. Nors rugpjūtį šių gėlių žydėjimas eina į pabaigą, plukės papuoš gėlyną naujomis spalvomis.

Ir pačios plukės gali būti puikus fonas daugeliui pusšešėlį mėgstančių vidutinio aukščio ir žemesnių augalų. Pasodinus eilę kokios nors veislės plukių, šalia gražiai atrodys žemos astilbės, snapučiai, purpuriniai alūnių lapai.

Rudeninės plukės (A. x hybrida) išvestos iš kelių aukštų Rytų Azijos plukių rūšių. Yra ankstyvesnių ir vėlyvesnių veislių, jų žydėjimas prasideda liepos antroje pusėje ir tęsiasi iki rugsėjo pabaigos. Per žydėjimą augalai siekia 60–140 cm aukščio. Peržydėjus žiedams dekoratyviai atrodo pūkuotos sėklos, bet rudeninės plukės sode savaime nesisėja.

 

Rūta Beltienė

Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2021 m. rugpjūčio mėnesio numeryje.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Rugsėjo 19, sekmadienis.
  • Saulė teka 06:59, leidžiasi 19:25.
  • Mėnulis teka 19:32, leidžiasi 04:21.
  • Mėnulis Žuvyse, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis rugsėjo 13 d.
  • Arnulfas, Girvinas, Vilhelmina (Vilė), Vytė
  • Lapų diena. Palanki diena augalus laistyti, purkšti, sėti, sodinti, pikuoti lapines daržoves, pasodinti įsišaknijusius ūglius, veją. Grėbkite lapus, kraukite kompostą. Ypač gera diena ieškoti vandens, kasti, valyti šulinį. Negalima ravėti, genėti vaismedžių, krūmų, konservuoti, sandėliuoti daržovių.
  • Jei rudenį perkūnas griauna, tai žiemos nebus.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kokios gėlės Jūsų favoritės rudenį?

Įvykių kalendorius