Pupuolės – šilumos mėgėjos
Neretai pupuoles painiojame su šparaginėmis pupelėmis. Iš tiesų išvaizda panaši, iš jų pagamintų patiekalų skonis – dar labiau… O kokių poreikių turi pupuolės?
*Šaltoką pavasarį pupuoles geriausia sodinti daigais. Sėklos būna juodos, baltos, rudos ar margos – nelygu veislė. Yra daug kultūrinių veislių, todėl visos vienodai atrodyti tiesiog negali. Sėklas reikėtų parą padaiginti namuose, šiltoje vietoje (30–35 ºC), suvyniotas į šlapią servetėlę. Pasėtos po vieną į durpinius puodelius, jos paauginamos šiltnamyje ir tik vėliau, neardant šaknų, susodinamos į lysvę ar kitą auginimo vietą.
*Lauke pupuolės sėjamos, kai dirvos temperatūra siekia 15 ºC. Kad gegužės pradžioje šiluma būtų tokia, galima pakloti tamsią daržo plėvelę, o daigams padaryti dvigubos plėvelės priedangas.
*Daigus sode pradedama sodinti gegužės antroje pusėje ir baigiama birželio pradžioje, nes jie labai jautrūs šalnoms. Tarp augalų paliekami 20–50 cm tarpai. Palaistoma šiltu vandeniu, jei orai vėsūs – pridengiami daržo plėvele. Šiltnamyje augintus daigus po plėvele reikėtų palaikyti kelias dienas ne tik dėl šilumos, bet ir saugant nuo vėjo ir saulės spindulių, kol pripras prie lauko sąlygų.
*Atramas geriau padaryti iš anksto, kad vėliau netyčia nenulaužtumėte augančių daigų.
*Vasarą pupuolių priežiūra labai paprasta: reguliariai laistomos, retkarčiais supurenant žemės paviršių, raunamos piktžolės. Patręšti užtenka 2–3 kartus: prigijusius augalus, prieš žydėjimą ir po jo.
*Jokiu būdu nesutankinkite augalų. Jie labai nemėgsta šešėlio ir tankmės. Rečiau pasodintos pupuolės greičiau auga ir gausiau dera, taigi tankus sodinimas derliaus nepadidins.
Pixabay nuotr.