Pušų hidrolato gamyba
Pušų hidrolato gamyba (distiliavimas) namuose yra nuostabus, su gamta sujungiantis ir atpalaiduojantis procesas. Hidrolatai yra gėlių ar augalų vandenys, gauti distiliavimo proceso metu variniu alembiku (gali būti ir stiklo ar nerūdijančio plieno distiliavimo aparatu).
Pušų hidrolato gamyba (distiliavimas)
Pušų spyglių hidrolatas
distiliuojamas iš pušų spyglių. Pririnkite kvapnių pušų spyglių, juos susmulkinkite, sudėkite į alembiką, užpilkite vandeniu, sujunkite visas alembiko dalis, pradėkite kaitinti ir laukite pirmųjų kvapnių lašelių!
Smulkintų pušų spyglių hidrolatas gali būti naudojamas oro gaivinimui, odos drėkinimui, kremų, losjonų, tonikų gamyboje, ypač tinkamas naudoti peršalimo ir gerklės skausmo metu.
Pušų pumpurų hidrolatas
distiliuojamas iš pušų pumpurų. Pušų pumpurai kvapnesni už pušų spyglius, padengti kvapniais ir lipniais sakais. Rinkdami pušų pumpurus apsiginkluokite kantrybe ir atkreipkite dėmesį, kad rankos bus aplipusios sakais ir labai skaniai kvepės! Įkvėpkite nuostabaus aromato! Pušų pupurų hidrolatas labai kvapnus, kvepia sakais.
Ypač tinkamas naudoti pirties procedūrų metu, esant gerklės skausmui ir peršalimui, kremų, losjonų, tonikų gamyboje, kompresams nuo raumenų skausmų.
Pušų hidrolatas (Pinus sylvestris) puikiai tonizuoja, stimuliuoja imuninės sistemos veiklą. Tai puikus antiseptikas, turi antibakterinių savybių, ypač tinkamas kvėpavimo takų ligų metu. Galite distiliuoti hidrolatą iš įprastos mūsų miškuose paprastosios pušies (Pinus sylvestris) arba kitos pušų rūšies: geltonosios pušies (Pinus ponderosa) , kalninės pušies (Pinus mugo), sibirinės pušies (Pinus sibirica) ir kitų, tačiau atkreipkite dėmesį, kad šių pušų savybės ir veikliųjų medžiagų kiekiai skirsis, tad kaskart gausite skirtingus chemine sudėtimi bei kvapu produktus. Žinoti, iš kokios dalies išgautas hidrolatas yra labai svarbu, nes savybės bei cheminė sudėtis bus skirtingos, priklausomai nuo distiliuotos žaliavos dalies. Pušų spyglius galite rinkti visus metus, tačiau dažnai vaistinei žaliavai jie renkami žiemą, kai dar spaudžia šaltukas. Pušų pumpurai renkami ankstyvą pavasarį (kovo mėn.), saulėtą ir nelietingą dieną. Jie turi būti išbrinkę, bet dar neišsprogę. Rinkdami pumpurus apsiginkluokite kantrybe ir atkreipkite dėmesį, kad juos renkant visos rankos bus išteptos kvapniais sakais. Sakų kvapą jausite ir tekant pirmiesiems pušų pumpurų hidrolato lašeliams. Pušų pumpurų hidrolatas puikiai dera su pirties procedūromis (pilti į vandenį, kuriuo apsipilama). Pušų pumpurų hidrolatas tinkamas peršalus, ypač, jei skauda gerklę. Naudokite jį odos priežiūrai (skaudančioms vietoms, jautrios ir riebios odos priežiūrai), galvos odos ir plaukų priežiūrai.
Pušų spygliai – nuostabi gamtos dovana mūsų sveikatai ir grožiui. Pušų pumpurai taip pat neatsilieka – jie ypač tinkami naudoti užklupus peršalimui, kvėpavimo takų ligoms, slopina uždegiminius procesus, padeda atstatyti nusilpusio organizmo jėgas. Iš pušų pumpurų galima virti sirupus, distiliuoti pušų pumpurus, naudoti juos arbatoms, inhaliacijoms. Pušų pumpurų ir pušų spyglių hidrolatai yra labai kvapnūs, o jų panaudojimo galimybės itin plačios.
*Primenu, kad pušų preparatai nerekomenduojami, jei padidėjęs kraujo spaudimas, sergant inkstų ar kepenų ligomis, taip pat, turint alergiją pušims. Visada pasitarkite su profesionalu.
Tekstas – Aistros Papaitės www.gamtoskvapai.lt, nuotr. – Pexels.