Rąstinio namo vertę lemia mediena
Tinkamos medienos pasirinkimas – vienas iš svarbiausių veiksnių, lemiančių Jūsų išsvajoto būsto ilgaamžiškumą. Kaip neapsigauti ir pasirinkti tinkamą medieną būstui bei išvengti papildomų rūpesčių ir išlaidų, savo patarimais dalijasi 12 metų patirtį rąstinių namų statybose turintis medienos ekspertas Jurijus Taraškevičius.
Medinis namas – tarsi gyvas
Laikui bėgant, rąstinio namo, pirties ar sodybos įrengimas tampa prabangos dalyku dėl tam tikrų veiksnių, pavyzdžiui, didėjančios medienos kainos, t. y. jos pabrangimo dėl pastatų energinio efektyvumo reikalavimų kaitos. Dėl šių reikalavimų žmonės yra priversti statytis namą iš storesnio tašo bei papildomai jį apšiltinti. Bet tikrų vertintojų, kurie laiko medį pačia geriausia medžiaga, kvėpuojančia, ekologiška ir sukuriančia gerą mikroklimatą, tai negąsdina. Vakarų Europoje rąstinis namas reiškia prestižą, sveiką gyvenimo būdą ir laikomas solidžiu, ekonomišku ir patikimu statiniu. Taigi, investicija į tokį namą tikrai motyvuota.
Norint džiaugtis rąstinuku, būtina pradėti nuo gero rąstiniam namui skirto projekto. Tai turės įtakos tolimesnei gyvenamojo namo kokybei. Kitas žingsnis būtų pasirūpinti kokybiškesne mediena – kad ji būtų džiovinta arba bent jau žieminio kirtimo. Tai sumažins rąstų įtrūkių kiekį, nors išvengti jų visiškai nepavyks. Rąstų įtrūkius lemia tai, kad rąstų tūris laikui bėgant mažėja – mediena tiesiog džiūsta. Visas džiovinimo procesas vyksta nuo išorinių sluoksnių link tašo centro.
Džiūstančio rąsto viršutinis sluoksnis mažėja, o vidinis nesikeičia. Įsivaizduokite, kad bandote užmauti įprasto dydžio plaukų gumytę ant arbūzo, – tam tikru momentu ji neišlaikys įtampos ir suplyš. Tas pats vyksta ir su rąstais: spaudimas būna toks didelis, kad atsiranda įtrūkimų.
Medinis namas – tarsi gyvas, jis visada kažkiek „vaikšto“: dėl gaunamos drėgmės iš išorės medis pabrinksta, pakaitinus saulei – ima džiūti. Nusėdimo ir „vaikščiojimo“ procesus turi gerai išmanyti Jūsų pasirinktas meistras, kuris tinkamai ir kokybiškai suręs svajonių rąstinuką. Įvykdžius aukščiau išvardytas rekomendacijas, galima bus džiaugtis rąstiniu statiniu ilgus metus.
Tekstas – OLESIA NARIMANIDZĖ.
Donato Dragūno nuotr.
Visą straipsnį rasite balandžio „Mano sodybos“ numeryje.