• balandžio 19 d., Penktadienis

Retas daržo svečias – ilgmoliūgis

Kiekviename žemyne yra savitų kultūrinių augalų, ir dažnai tai, kas kituose kraštuose auga kiekviename žingsnyje, mums atrodo nuostabi retenybė. Toks yra paprastasis ilgmoliūgis (Lagenaria siceraria), dažnai vadinamas sulietuvintu lotynišku vardu lagenarija. Tai vienintelė kultūra, gerokai prieš Kristupo Kolumbo atradimus paplitusi Azijos ir sėjami žemynuose. Laukinės rūšys paplitusios ir Afrikoje, Indijoje. Meksikoje ilgmoliūgiai auginami jau 8 000, Egipte – 4 000, Kinijoje – 2 000 metų. Manoma, kad jie yra patys seniausi sukultūrinti augalai mūsų planetoje.

 

Formų įvairovė

 

Šiai moliūginių šeimos daržovei skiriama per mažai dėmesio. Mums žinomos tik ilgavaisė, dar vadinama Vietnamo, Indijos agurku, gyvatiniu moliūgu, ir butelinė formos. Abi turi tvirtus, kampuotus stiebus, tėvynėje užaugančius iki 10–15 m. Lapai stambūs, švelnūs, forma panašūs į agurkus. Žiedai pavieniai, balti, o sėklos pailgos, su „nosele“ ir dviem rageliais. Vaisiai, kaip ir kitų moliūginių augalų, iš pradžių sultingi, šviesiai žali, vėliau nusidažo intensyvesnėmis spalvomis ir kietėja. Dydis ir forma patys įvairiausi: nuo mažyčio apvalaus dryžuoto kamuoliuko, kriaušytės, butelio ar kolbos iki geltono, salotinio dvimetrinio „agurko“, kartais tiesaus, kartais sulenkto ar spirališko.
Maistui patogiau vartoti ilgavaises formas. Jauni ilgmoliūgiai tinkami valgyti tol, kol odelę galima įbrėžti nagu. Jie skanesni už aguročius: savotiški, šiek tiek prėski, bet pikantiškai karstelėja. Vaisius galima valgyti šviežius, kepti, konservuoti, dėti į troškinius. Įdomu tai, kad nupjovus ilgmoliūgio galą, likutis auga toliau, lyg nieko nebūtų nutikę. Jam nustojus augti, odelė sukietėja ir daržovė jau netinka maistui.

 

Parengė Violeta Gražutienė
Pagal knygą A. A. Казарин, Н. И. Курдюмов „Дневники умного дачника“ ИД „Владис“, Ростов на Дону, 2009.

 

Visą straipsnį skaitykite vasario „Sodo spalvų“ numeryje.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 19, penktadienis.
  • Saulė teka 06:07, leidžiasi 20:30.
  • Mėnulis teka 15:22, leidžiasi 05:16.
  • Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis balandžio 15 d.
  • Aistė, Eirimas, Laisvūnas, Laisvūnė, Leontina, Leonas, Simonas, Putrimas, Nogailė
  • Šaknų diena. Sėkite ir sodinkite visas daržoves, gėles, vijoklius, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, daigus, persodinkite kambarines ir balkonines gėles. Sėkite veją. Dauginkite dalindami, šaknydindami. Dirbkite žemę, purenkite, kaupkite. Nerekomenduojama sėti ir sodinti gūžinių salotų, genėti gyvatvorių, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržovių, vaisių.
  • Jei sliekai lenda iš žemės, bus lietaus.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos
Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius