• rugsėjo 8 d., Sekmadienis

Rododendrų fitoftorozė: požymiai ir apsaugos priemonės

Fitoftorozės požymiai

Pastebėti sergančius rododendrus nelengva, ypač ankstyvą pavasarį: ne visada aišku, ar jie nušalo, ar jau yra pažeisti ligos sukėlėjo. Be to, skirtingos šių patogenų rūšys gali sukelti įvairius lapų, ūglių pažeidimus, o jaunų sodinukų, kurie labai jautrūs, šaknų puviniai pastebimi tik tada, kai infekcija būna stipriai pažeidusi patį augalą. Vienas iš fitoftorozės požymių – po žiemos sveikai atrodantys pumpurai pavasarį gali nebeišsiskleisti, o pats augalas, nors ir atrodo žalias, pradeda vysti.

Esant šaknies infekcijai, augalas prastai auga, pastebimas jo nykimas, o sparčiai išplitusi infekcija sukelia žūtį. Dažnai fitoftoros gali pažeisti ir šakeles, kurios pasidaro sausos ir negyvybingos, o esant lapų demėtligei, po kelių dienų pastebima pilna lapų nekrozė. Sergančių augalų stiebai tampa sausi ir tamsiai rudos spalvos.

 

Apsaugos priemonės

Siekiant sumažinti fitoftorozės sukėlėjų plitimą botanikos soduose, medelynuose ar namų ūkiuose, būtina pastebėtą sergantį augalą kuo skubiau pašalinti iš auginimo vietos. Svarbu paminėti, kad kartu turi būti išneštas ir didelis kiekis dirvožemio, kuris supo sergantį augalą, nes vienas iš pagrindinių fitoftorozės šaltinių yra jis. Taip pat verta žinoti, kad į vietą, kurioje augo pažeisti rododendrai, nepatartina sodinti sveikų, nes, tikėtina, infekcija atsinaujins. Prižiūrint sodus, patartina kiekvieną kartą dezinfekuojamosiomis priemonėmis apdoroti įrankius, taip sumažinant tikimybę, kad patogenas užkrės dar sveiką augalą, ir stabdant jo plitimą.

Tiek profilaktiškai, tiek norint apsaugoti nuo ligų sukėlėjų augalus galima purkšti ir vario turinčiais preparatais. Deja, pastaraisiais metais pastebima, kad dėl dažno tokių preparatų naudojimo mikroorganizmai darosi vis atsparesni, tad ne visada gaunamas norimas rezultatas. Lietuvoje yra registruoti tik keli mankocebo ar krezosim metilo turintys preparatai, kuriuos galima naudoti dekoratyviems augalams nuo fitoftorozės purkšti. Tačiau jie registruoti tik profesionaliam naudojimui. Neprofesionaliajam naudojimui skirti preparatai su propamokarbo ir fosetilo mišiniu. Jie saugo ne tik nuo fitoftorozes sukeliančių Phytophthora genties patogeninių mikroorganizmų, bet ir nuo šaknų ir pašaknio puvinius sukeliančių Pythium, Rhizoctonia, Fusarium.

 

 

Dovilė Čepukoit, Daiva Burokienė,

Gamtos tyrimų centro Augalų patologijos laboratorija

Vitalija Pribušauskaitė

Vilniaus universiteto Kairėnų Botanikos sodas


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Rugsėjo 8 d., sekmadienis
  • Saulė teka 06:39, leidžiasi 19:53
  • Mėnulis teka 12:47, leidžiasi 20:55
  • Mėnulis Skorpione, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis rugsėjo 3 d.
  • Andrijonas, Daumantė, Klementina, Liaugaudas, Marija
  • Šilinė. Švč. Mergelės Marijos gimimas. Vytauto Didžiojo karūnavimo diena. Padėkos už Lietuvos nepriklausomybės ir laisvės apgynimą diena. Senosios Lietuvos didingos praeities diena (pagal 1938 m. gegužės 12d.Lietuvos Konstituciją). Tarptautinė alergijos diena. Tarptautinė kineziterapeuto diena. Tarptautinė raštingumo diena.
  • Lapų diena. Sodinkite, sėkite lapines daržoves (rūgštynes, špinatus), sideratus, varpinius augalus.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius