Rozmarinas – virtuvei, sodui ir balkonui

Sunku atsispirti pagundai ir nepapuošti virtuvės naudingais augalais. Vazonėliai su ilgai žaliuojančiais prieskoniniais žolynais gražūs, ir švieži lapeliai virtuvėje visada praverčia. Vienas iš turtingos virtuvės atributų – rozmarinas. XX amžiaus pradžioje Europos miestiečių namuose ant palangės auginami rozmarinai buvo tokie pat įprasti, kaip dabar mūsų balkonuose svyrančios petunijos ir pelargonijos. Ilgainiui šių augalų imta auginti vis mažiau, juos ėmė keisti kiti kambariniai ir prieskoniniai.

 

 

 

Vazonėlis iš parduotuvės

Kvapusis rozmarinas (Rosmarinus officinalis L.) nėra naujas augalas – jau ne šimtais, o tūkstančiais metų skaičiuojama jo vartojimo patirtis tiek virtuvėje, tiek ir vaistinėse.

*Namuose per žiemą išlaikyti rozmarinus nelengva. Juk seniau virtuvėse, kambariuose būdavo ir vėsiau, ir drėgniau nei šiuolaikiniuose butuose. Dabar ne visur ir ne visada jie sėkmingai peržiemoja, todėl dažniau perkami ir auginami vazonėliuose vieną sezoną.

*Ilgesniam auginimui rozmarinus geriausia pirkti pavasarį, kai dienos ilgesnės ir šildymo sezonas artėja į pabaigą. Parsinešus namo pirmiausia juos reikia gerai palaistyti.

*Kai tik turėsite laiko (nors ir tą pačią dieną), rozmarinus persodinkite į didesnius vazonus. Jei ruošiatės juos auginti nuo pavasario iki rudens, imkite bent 1 l talpos indus.

*Labai svarbu, kad ant vazono dugno būtų geras drenažas. Žemės sudėtis nėra labai svarbi. Tinka su smėliu sumaišytas kompostas arba neutralios durpės. Tinkamiausias substrato pH 6,6–8,5, taigi jokių problemų laistant vandentiekio vandeniu nekils.

*Namuose rozmarinus laikykite saulėtoje ir šviesioje vietoje. Jei yra galimybė – vasarą išneškite į balkoną. Tai gražūs ir nereiklūs augalai: jie nebijo kaitros, nenudega nuo saulės, nepuolami kenkėjų.

*Pavasarį ir vasarą rozmarinai laistomi reguliariai – karštą dieną išgarina nemažai vandens, o žemei išdžiūvus pradeda vysti viršūnėlės. Gausiai palaisčius jie dažniausiai atsigauna. Tręšiama kas mėnesį universaliomis trąšomis kambarinėms gėlėms.

*Per vasarą iš mažo (10 cm) krūmelio išauga apie 0,5 m aukščio augalas. Jei neturėsite kur tokio auginti ir norite mažiuko, reguliariai genėkite. Per ilgus ūglius patrumpinkite bet kada, ne tik ruošdami patiekalus su rozmarinais.

*Vasarą rozmarinams lauke – geriausia vieta. Tinka jie visur: ir sode, ir balkone, terasoje, prie laiptų ar poilsio aikštelių. Parinkite tokį kampelį, kur patogu pasiskinti lapelių ir mėgautis kvapu einant pro šalį ar atsisėdus.

*Rudenį rozmarinai gali ilgokai likti lauke arba balkone. Lengvos šalnos sumedėjusioms šakelėms nebaisios, bet gali pažeisti šaknis, tad augalus perneškite į šviesią ir vėsią patalpą. Laistykite saikingai, vos tik išdžiūsta žemės paviršius, ir nebetręškite.

*Žiemą rozmarinams geriausiai tinka šviesi ir vėsi (apie 10 °C) patalpa. Šiltame kambaryje jie žiemoja prastai, dažniausiai nudžiūva.

*Jei turite tik šiltą kambarį, rozmarinus pastatykite šviesioje vietoje, bet kuo toliau nuo radiatoriaus. Dažnai purkškite. Lengviau peržiemoja jauni, nedideli augaliukai. Didelius prieš šildymo sezoną gerokai nugenėkite. Ne tik dėl to, kad rozmarinai tilptų ant palangės, bet ir kad lajos išgarintų mažiau drėgmės.

*Vis dėlto patarčiau nevargti su senais rozmarinų krūmais per žiemą. Rugpjūčio mėnesį nuskinkite kelias šakeles ir pamerkite į vandenį. Netrukus pasirodys šaknelės. Pasodinkite augaliukus į naujus vazonėlius ir tegul auga.

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Sekite mus

Šiandien

  • Kovo 2, antradienis.
  • Saulė teka 07:05, leidžiasi 17:58.
  • Mėnulis teka 22:18, leidžiasi 08:36.
  • Mėnulis Skorpione 22:39, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis vasario 27 d.
  • Dautara, Eitara, Eitaras, Eitautė, Eitautas, Elena, Helė, Helianta, Marcelinas, Simplicijus
  • Lapų diena. Sėkite gūžines salotas, kaliaropes, žiedinius kopūstus, gumbinius salierus, svogūnus daigais. Genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius, kirskite krūmus. Prisipjaukite sumedėjusių krūmų šakelių, įšaknydinimui pamerkite į vandenį – turėsite naujų augalų. Augalus, kad žaliuotų, tręškite. Pjaukite ir skaldykite malkas. Valykite rūsio lentynas. Laistykite, purkškite.
  • Jei kovas šaltas – gegužė bus šilta, jei kovas šiltas – gegužė bus šalta.

Populiariausi straipsniai

Agrimatco
Sėklos darzui
darzoviu seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kokias daigyklas naudojate?

Įvykių kalendorius