Rudens spalvos: gėlės lauke ir namuose
Rugsėjo pradžia dar švelni – vos pastebime, kad vasara baigėsi. Bet trumpėjant dienoms, sode vis mažiau gėlių žiedų, vis daugiau sunokusių sėklų ir gelsvą, rusvą atspalvius įgaunančių lapų.
Lauke dar grožimės kai kuriais žiedais
*Iki šalnų gausiai žydi jurginai. Tik ilgai trunkantys lietūs gali apgadinti jų grožį – greičiau pūva žiedynai. Stenkitės laiku iškarpyti peržydėjusius, byrančius graižus, nes rudenį ant negyvų augalų dalių netruks įsikurti puvinys.
*Drugelius vilioja ežiuolių žiedynai. Jie laikosi labai ilgai, net nubyrėjus žiedlapiais vadinamiems kraštiniams žiedeliams, graižo vidurys lyg ežiukas styro iki vėlaus rudens. Neskubėkite nukirpti, nes iš lapų pažastų šiltą rugsėjį dar gali atsirasti žiedų.
*Chrizantemų žydėjimo laiką nesunku keisti. Jei dienos ilgumą trumpinsite jas uždengdami juoda plėvele, paspartinsite pumpurų krovimą ir žydėjimą.
*Peržydėjusius kardelių žiedynus nukirpkite iki lapų. Dar neskubėkite jų iškasti – tegul geriau subręsta gumbasvogūniai.
*Rugsėjo mėnesį sulaukiame kanų žiedų. Ne visos veislės Lietuvoje žydi – per trumpa vasara. Šias gėles, kaip ir jurginus, būtina dengti kilus šalnų pavojui.
*Pageltus stiebams, lelijas galima iškasti ir persodinti. Stenkitės palikti dalį šaknų ir per ilgai jų nedžiovinkite – sėkmingiau žiemos. Vienoje vietoje lelijos gerai auga 3–5 metus. Nepersodinamų augalų pageltę stiebai nukerpami prie pat žemės.
*Sausose vietose visą savo grožį parodo vilkpupės, dar vadinamos šilokais. Šie stambūs augalai – sukulentai, todėl net vasarą nepakenčia drėgmės pertekliaus. Nesodinkite jų prie krūmų ar stambių gėlių, kurios gali sudaryti šešėlį. Pasirūpinkite, kad ant vilkpupių nesilaikytų užkritę vėjo atnešti lapai ir žiedų likučiai, paliekantys puvinio dėmes.
*Nekirpkite gelstančių siaurapių žolynų, viksvų. Tik lūžtantys ir byrantys žiedynai pašalinami iš sodo.
Balkonuose dar žydi vienmetės
*Lauko vazonuose ir balkonų loveliuose vienmetės gėlės žydi iki šalnų. Rugsėjo mėnesį labai svarbu laiku išskinti peržydėjusius žiedus – dabar jie ne taip greitai nukrenta patys, o likę ant augalų pradeda pūti.
*Visoms induose augančioms gėlėms reikia mažiau drėgmės ir trąšų. Neperlaistykite jų, nes rugsėjį šaknys jautresnės vandens pertekliui.
*Blogai vėdinamose vietose (uždaruose balkonuose, verandose) gali pasirodyti miltligės požymis – pamažu ant lapų plintantis balkšvas pelėsis. Vos tai pastebėję, išskinkite pažeistus lapus ar šakeles, geriau vėdinkite patalpą arba augalus išneškite į atvirą saulėtą vietą. Plintant ligai, gelbės tik purškimas fungicidais.
*Kai kurios trumpos vegetacijos gėlės baigė žydėti. Jas reikėtų pakeisti rudeninėmis, lengvų šalnų nebijančiomis chrizantemomis, astrais, erikomis ir kitomis gėlėmis.
Kambarinėms gėlėms reikia šilumos
*Lauke vasarą praleidusios kambarinės gėlės stipriai paūgėjo. Kai kurios užauga tiek, kad namuose tenka joms ieškoti kitos vietos arba stipriai apgenėti. Kinrožės, lauramedžiai, ožekšniai ir panašūs kambariniai krūmeliai, medeliai rugsėjo mėnesį vėl genimi, kad lajos išlaikytų taisyklingą formą ir kambaryje neužimtų pernelyg daug vietos.
*Rugsėjo naktys jau vėsios, todėl visus lauke nežiemojančius vazoninius augalus reikia perstatyti. Vėsai jautrius augalus (kinrožes, pasifloras, dracenas ir pan.) suneškite į namus jau mėnesio pradžioje. Nelaukite per ilgai, nes vėliau joms bus sunku priprasti prie naujų sąlygų, sauso oro. Iki šalnų lauke galima laikyti lauramedžius, alyvmedžius, rozmarinus, aukubas ir kitus augalus, kurie žiemos vėsiose patalpose.
*Daugumai sukulentų oras pasidaro per drėgnas, pernelyg vėsu naktimis. Mėgstančius šilumą suneškite į kambarius, o vėsiau laikomus pastatykite po stogeliais, kad negautų lietaus vandens. Agavos dar gali puošti terasas ir balkonus ten, kur sausa ir saulėta.
*Iš populiarių orchidėjų rūšių ir veislių dabar tik cimbidžiai gali būti lauke. Vėsus rudeniškas oras juos paskatins krauti žiedinius pumpurus. Tik sekite orų prognozę – naktimis atvėsus iki 5 ºC, ir jiems bus reikalinga priedanga.
Pixabay nuotr.