Saldžioji stevija: saldumo paslaptis, nauda sveikatai ir virtuvėje
Kodėl žolė saldi?
Stevijų saldumo paslaptis – glikozidas steviozidas, kurį sudaro gliukozė, steviolas ir soforozė. Daugelis mokslininkų teigia, kad jis nedidina cukraus kiekio kraujyje. Netgi priešingai – sumažėja gliukozės ir cholesterolio, sustiprėja kraujo indai.
Stevijos nauda sveikatai
Stevijas rekomenduojama vartoti, jei sutrikusi medžiagų apykaita, sergant cukriniu diabetu, ateroskleroze. Tai gelbėjimosi šiaudas mėgstantiems saldėsius, bet linkusiems tukti žmonėms. Stevijos gerina kepenų, inkstų ir tulžies pūslės, virškinimo trakto veiklą, miegą, slopina uždegimus, atkuria baltymų, angliavandenių, lipidų, vandens ir druskų pusiausvyrą organizme.
Stevijos didina fizinį ir protinį darbingumą, neleidžia skrandyje ir žarnyne atsirasti žaizdoms, daugintis bakterijoms ir patogenams. Šie augalai gelbsti ir nuo burnos ertmės uždegimų, saugo dantis nuo karieso, o dantenas – nuo periodontito. Išoriškai vartojamos nuo dermatito, seborėjos, sudirgus odai ir norint pagerinti jos būklę.
Be glikozidų, stevijų lapuose yra vitaminų A, E, C ir B grupės proteinų, flavonoidų (rutino, kvercitino), angliavandenių, mineralinių medžiagų (kalio, kalcio, magnio, fosforo, cinko, geležies, natrio, vario, seleno, chromo), taninų ir kt. Tad jos gali būti naudingos tiems žmonėms, kurie valgo mažai vaisių ir daržovių.
Virtuvėje sukiotis malonu
Stevijų ir iš jų gaminamų saldiklių skonis savitas. Arbatą jie išties pagardina. O štai kavos mėgėjai ne visi mėgsta saldųjį cukraus pakaitalą. Stevijų lapus galima virti atskirai arba dėti tiesiai į minėtus gėrimus. Užpilais, sirupu saldinami gėrimai, košės, želė, rūgštūs pieno produktai. Džiovintų lapų miltelių galima dėti į įvairius patiekalus: košes, sriubas, gėrimus, arbatas, pieną, jogurtus, konditerijos gaminius.
Gaminame:
Arbata. Šaukštelį susmulkintų stevijų lapų užpilkite stikline verdančio vandens. Palaikykite 10 minučių. Praskieskite. Šios arbatos geriama po puodelį dukart per parą.
Užpilas. 25 g stevijų lapų užpilama 250 ml verdančio vandens, paverdama 5 minutes. Puodas nukeliamas nuo ugnies, uždengiamas. Ne vėliau kaip per 10 minučių skystis supilamas į pašildytą termosą. Laikoma 10–12 valandų. Tada perkošiama į iškaitintą butelį. Stevijų lapai sudedami į kitą termosą ir užpilami 100 ml vandens, palaikomi 6–8 valandas. Užpilas supilamas į tą patį butelį.
Sirupas. Stevijų užpilas kaitinamas ant silpnos ugnies arba vandens vonelėje, kol sutirštėja. Tinka vaistažolių arbatoms saldinti (stiklinei reikia 4–5 lašų).
Šviežių pomidorų sriuba. 10–12 nedidelių pomidorų, 0,5 stiklinės šviežių pjaustytų prieskoninių žolynų (krapų, petražolių, bazilikų), ¼ šaukštelio stevijų ekstrakto, 1–2 šaukštai alyvuogių aliejaus, 2 šaukšteliai acto, 1–2 šaukštai sojų padažo. Pomidorai gerai sutrinami, sudedami kiti produktai, gerai sumaišoma. Sriubą galima patiekti ir karštą su ryžiais.
Žaliasis atogrąžų kokteilis. 2 stiklinės šviežių ananasų sulčių, 1 bananas, 1 kivis (be odelės), 0,5–1 šaukštelis stevijų miltelių. Viskas suplakama maišikliu.