• gegužės 25 d., Šeštadienis

Salieriniai augalai pina svajų nėrinius

Pasaulyje natūralistinio stiliaus želdynų mada ne slūgsta, bet kasmet tik plečia gerbėjų ratą. Dažnam žmogui vis dar sunku atsispirti laukines pievas primenantiems augalų masyvams. Tačiau ir čia susiduriama su iššūkiu – kaip suteikti želdiniams individualumo, kaip neįstrigti patrauklios mados glėbyje? Nyderlandų kompanija „Perrenial Power“ siūlo intriguojančią išeitį – apželdinimą, kuriame dominuoja salieriniai, daugeliui geriau žinomi kaip skėtiniai, augalai.

 

 

Naudingi ir grakštūs salieriniai giminaičiai

Istorija kalba apie niekada vienoje vietoje nestovinčią madą – kai tendencijos kartojasi diena po dienos, žvilgsnis netrukus ima prašyti jį palepinti naujovėmis. Taigi, kad ir kokie gražūs būtų natūralistiniai gėlynai, kartais jie glumina: ar tik ne visiškai tokį patį matėme anksčiau lankytame sode? Kaip elgtis, kad sodai nesupanašėtų ir turėtų bent nežymų skiriamąjį bruožą?

„Perrenial Power“ pasiūlyta idėja leistų nenutolti nuo aktualios tendencijos (juolab vis stiprėjant ekologinės sodininkystės svarbai) ir suteikti sodui individualumo. Be to, norisi tikėti, kad ieškodami augalų pagal tikslų reikšminį „salierinių šeimos“ kodą pagilinsite savo botanines žinias. Na, o sodas įgys nepaprasto žavesio – trapios, beveik perregimos plunksnelių arba nėrinių faktūros, nuostabiai žėrinčios saulės spinduliuose. Šie augalėliai primins natūralią pievą, kurioje dažnai tviska trapūs skėtiški žiedynai.

Salierinių augalų dominavimas gėlynuose turi ir reikšmingą ekologinę naudą. Ant daugelio žydinčių skėtinių augalų paprastai maitinasi daugybė įvairių vabzdžių. Salieriniai juos traukia, nes nektaras yra paviršiuje, todėl lengvai prieinamas. Taigi, jei gėlynuose dominuos šie augalai, būsite apsirūpinę biologine įvairove ir sodo gynėjų komanda.

Paklausus, kas gi tie salieriniai, tikėtina, kad daugelis žmonių nieko nelaukdami imtų vardinti: krapas, kmynas, pankolis, morka, salieras – daržo augalai, puikiai žinomi bent kiek išprususiam daržininkui. Daugiau į gėlynų grožį orientuotas sodininkas, tikėtina, paminės astrancijas ar zundas, dažnai puošiančias šiuolaikinius gėlynus. Tačiau, patikėkite, asortimentas gali būti gerokai platesnis! Pavyzdžiui, ar esate girdėję apie saliavus, gaivenius, smikmykus ar auksveičius?! Tiesa, galima šiek tiek apsigauti, nes ne visi salierinių šeimos augalai turi taisyklingus skėtiškus žiedynus. Na, o jei jiems parinksite ir savo išvaizda puikiai derančių astrinių (kraujažolę), valerijoninių (valerijoną) ar bastutinių (rudgrūdėlę) šeimos augalų, tikrai neprašausite pro šalį!

 

Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2023 m. rugsėjo mėnesio numeryje.

Indrė Vozgirdaitė

© „iVerde“ / „Perrenial Power“ nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Greenworks

Šiandien

  • Gegužės 25, šeštadienis.
  • Saulė teka 04:57, leidžiasi 21:35.
  • Mėnulis teka , leidžiasi 05:17.
  • Mėnulis Ožiaragyje 18:36, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis gegužės 23 d.
  • Alvyda, Almantas, Evelina, Magdalena, Danutė, Bedas
  • Tarptautinė dingusių be žinios vaikų diena. Tarptautinė Afrikos diena. Rankšluosčių diena.
  • Vaisių diena tęsis iki vakaro. Sėkite, sodinkite šakniavaisius, tręškite daržoves, vaismedžius, vaiskrūmius. Dauginkite krūmus atlankomis. Vežkite kompostą, mėšlą. Naikinkite žemės paviršiuje gyvenančius kenkėjus. Negalima sodinti gūžinių salotų, ravėti.
  • Jei gegužė šlapia ir vakarai rasoti – ruduo bus šieno turtingas.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius