• gegužės 1 d., Trečiadienis

Siauralapių varpinių žolynų kompozicijos ir kaimynystė

Originalios žiedynų formos, gražios spalvos rudenį ir lengva priežiūra – štai kuo traukia daugiamečiai siauralapiai varpiniai žolynai. Ryto saulės spinduliuose stiebai grakštūs, smulkūs ir perregimi. Kad ir kokie šie augalai atrodo pažeidžiami, iš tiesų jie lengvai ištveria nepalankias oro sąlygas.

Paskutinį vasaros mėnesį ir rudens pradžioje sode svarbūs dekoratyvūs varpiniai žolynai, sudarantys nuostabias dinamiškas kompozicijas su žydinčiais daugiamečiais augalais. Daugelis sodininkų seniai žino, kad naudojant varpinius žolynus galima sukurti daug gražių akcentų. Juk jie patrauklūs ne tik dėl žiedynų formų, bet ir dėl lapų struktūros.

Vertikalus siluetas. Populiarusis smailiažiedis lendrūnas (Calamagrostys acutiflora) ‘Karl Foerster’ siekia 90–120 cm. Lapija žalia. Tai vienas anksčiausiai pavasarį atželiančių siauralapių žolynų. Žydi liepą–rugpjūtį. Idealios sąlygos  – saulėta ir drėgna vieta. Augalas pakenčia smėlingą dirvą, o molingoje klesti. Atsparus žiemos šalčiams, vėjui ir lietui.
Daugiamečiai partneriai: astras (Aster), rudbekija (Rudbeckia), aukšti šilokai (Sedum), boltonija (Boltonia), monarda (Monarda) ir kt.

Mėlyni skliautai.
Melsvojo mėlito (Sesleria caerulea, sin. S. albicans) keras – 10–40 cm aukščio. Šis augalas gražiai atrodo tarp laisvojo stiliaus tako akmenų. Jis gerai auga ir saulėje, ir daliniame pavėsyje, normalaus drėgnumo dirvoje. Ypač mėgsta kalcio turtingą dirvą. Nereikėtų sodinti drėgnose ir šaltose vietose. Žydi gegužės mėnesį. Melsvasis mėlitas žiemoja nepridengtas.
Daugiamečiai partneriai: narcizai (Narcissus), krokai (Crokus), astilbės (Astilbe) ir kt.

Dailus kupstelis. Melsvasis eraičinas (Festuca glauca) sudaro nedidelius kupstelius. Gėlyne jis harmoningai dera su žemaūgiais daugiamečiais augalais. Mėgsta smėlingą dirvą. Atsparus sausrai, žiemos šalčiams, vėjui. Šis neaukštas žolynas gražiau atrodo pasodintas grupėmis (mažiausiai po tris).
Daugiamečiai partneriai: alpinariumo ir turintys purpurinę lapiją augalai.

Kraujo žolė. Ritininė imperata (Imperata cylindrica) ‘Rubra’, dar vadinama kraujo žole, užauga iki 20–30 cm aukščio. Jauni lapai žali su raudonomis viršūnėmis, vėliau visiškai paraudonuoja. Šiam augalui tiks lengva, laidi ir drėgna dirva. Sezonui pasibaigus imperata sunyksta, o pavasarį vėl atželia. Šalia išdygusius augalus žaliais lapais išraukite, nes jie laikomi invaziniais. Žiemai rekomenduojama pamulčiuoti durpėmis, pridengti eglišakėmis, lapais.
Daugiamečiai partneriai: šilokai, ypač kaukazinis (S. spurium) ‘Fuldaglut’, S. ellacombianum.

Atmintinė

*Daugumos siauralapių varpinių žolynų lapai dekoratyvūs iki pat šalnų. Juos nukirpkite anksti pavasarį, nutirpus sniegui, o ne rudenį.
*Šių žolynų kerai dalijami, geriausia pavasarį.
*Naujus kerus galima sodinti ir pavasarį (geriausia), ir rudenį. Dauguma augalų gerai prigyja ir vasarą.
*Rudenį pasodintus naujus ir jautrius šalčiui augalus pamulčiuokite durpėmis, jeigu reikia – pridenkite eglišakėmis, lapais.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gegužės 1, trečiadienis.
  • Saulė teka 05:40, leidžiasi 20:54.
  • Mėnulis teka 03:51, leidžiasi 11:10.
  • Mėnulis Vandenyje. Delčia
  • Anelė, Juozapas, Zigmantas (Zigmas), Žilvinas, Vydmantė
  • Gegutės diena. Tarptautinė darbininkų diena. Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą diena.
  • Žiedų diena. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu: į 10 l kibirą įpilti 100 ml 9 % acto arba citrinos rūgšties. Iš pradžių palaistykite paprastu vandeniu, o paskui parūgštintu. palaistykite paprastu vandeniu, o paskui parūgštintu.

Populiariausi straipsniai

Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius