• gruodžio 4 d., Penktadienis

Šilkmedžio švelnumas

Lietuvoje gali augti tik trijų rūšių šilkmedžiai – baltasis (Morus alba), juodasis (M. nigra) ir raudonasis (M. rubra).

Baltasis šilkmedis, nors retas, sodinamas dažniausiai, nes gana ištvermingas šalčiui, o veislės populiarios. Savo tėvynėje (Kinijoje, Rytų Azijoje, Indijoje) jis užauga 10–15 m, netgi 25 m aukščio. Laja plati, kamienas storas, žievė sueižėjusi. Lapų dydis ir forma gali skirtis. Vaisiai balti, raudoni ar tamsūs purpuriniai, kartais net kelių atspalvių ant to paties medžio. Lietuvoje ši rūšis žydi vėliau negu kitos – gegužės antroje pusėje. Auginamos kelios dešimtys veislių.

Europoje baltieji šilkmedžiai yra populiarūs parkų medžiai, kartais auginami kaip vaismedžiai. Kadangi Lietuvoje šaltoka ir ne visi gali sodinti didelius medžius, populiariausia yra ‘Pendula’. Tai žemas medelis (aukštis priklauso nuo poskiepio aukščio) iki žemės svyrančiomis šakomis, neryškia viršūne. Kitos veislės skiriasi lapų forma, vaisių dydžiu ir spalva, kitais požymiais. Bene gražiausi yra veislės ‘Laciniata’ lapai – giliai karpyti, tarsi vingiuota viršūne. ‘Pyramidalis’ – medelis glaustomis šakomis, gan siaura laja.

Juodasis šilkmedis auga Irane, Afganistane, bet yra jautresnis šalčiui už baltąjį. Prinokę vaisiai tamsiai violetiniai arba beveik juodi, vertinami dėl gero skonio. Rytų Lietuvoje šią rūšį sodinti rizikinga.

Raudonasis šilkmedis kilęs iš JAV rytinės dalies, kur auga nuo Floridos iki Didžiųjų ežerų. Vaisiai purpuriniai, didesni ir gero skonio. Ši rūšis gan ištverminga žiemą.

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Sekite mus

Šiandien

  • Gruodžio 4, penktadienis.
  • Saulė teka 08:23, leidžiasi 15:55.
  • Mėnulis teka 19:18, leidžiasi 12:02.
  • Mėnulis Liūte 14:53, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis lapkričio 30 d.
  • Barbora, Liutaurė, Vainotas
  • Šv. Barbora (globėja visų, kurie mirė atsitiktine mirtimi)
  • Vaisių diena. Jei nelabai šąla, genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius, apžiūrėkite kaupus, dezinfekuokite šiltnamius, daigyklas, įrankius, valykite rūsius, blizginkite indus. Pirkite dovanas ir buitinius prietaisus. Palanki diena dilgėlių arbata valyti kraują, šalinti iš organizmo toksinus, gydyti karpas, nuospaudas. Nerekomenduojama tręšti augalų.
  • Jei gruodžio mėnesį šilta ir nepasninga – pavasaris bus vėlyvas.

Populiariausi straipsniai

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ką naudosite dengti augalams žiemai?

Įvykių kalendorius