• balandžio 7 d., Antradienis

Šilkmedžio švelnumas

Lietuvoje gali augti tik trijų rūšių šilkmedžiai – baltasis (Morus alba), juodasis (M. nigra) ir raudonasis (M. rubra).

Baltasis šilkmedis, nors retas, sodinamas dažniausiai, nes gana ištvermingas šalčiui, o veislės populiarios. Savo tėvynėje (Kinijoje, Rytų Azijoje, Indijoje) jis užauga 10–15 m, netgi 25 m aukščio. Laja plati, kamienas storas, žievė sueižėjusi. Lapų dydis ir forma gali skirtis. Vaisiai balti, raudoni ar tamsūs purpuriniai, kartais net kelių atspalvių ant to paties medžio. Lietuvoje ši rūšis žydi vėliau negu kitos – gegužės antroje pusėje. Auginamos kelios dešimtys veislių.

Europoje baltieji šilkmedžiai yra populiarūs parkų medžiai, kartais auginami kaip vaismedžiai. Kadangi Lietuvoje šaltoka ir ne visi gali sodinti didelius medžius, populiariausia yra ‘Pendula’. Tai žemas medelis (aukštis priklauso nuo poskiepio aukščio) iki žemės svyrančiomis šakomis, neryškia viršūne. Kitos veislės skiriasi lapų forma, vaisių dydžiu ir spalva, kitais požymiais. Bene gražiausi yra veislės ‘Laciniata’ lapai – giliai karpyti, tarsi vingiuota viršūne. ‘Pyramidalis’ – medelis glaustomis šakomis, gan siaura laja.

Juodasis šilkmedis auga Irane, Afganistane, bet yra jautresnis šalčiui už baltąjį. Prinokę vaisiai tamsiai violetiniai arba beveik juodi, vertinami dėl gero skonio. Rytų Lietuvoje šią rūšį sodinti rizikinga.

Raudonasis šilkmedis kilęs iš JAV rytinės dalies, kur auga nuo Floridos iki Didžiųjų ežerų. Vaisiai purpuriniai, didesni ir gero skonio. Ši rūšis gan ištverminga žiemą.

Pixabay nuotr.


Komentarai

Prašome Prisijungti.
avatar
  Sekti  
Pranešti apie

Sekite mus

Šiandien

  • Balandžio 7, antradienis.
  • Saulė teka 06:36, leidžiasi 20:07.
  • Mėnulis teka 19:08, leidžiasi 06:54.
  • Mėnulis Svarstyklėse 00:17, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis balandžio 1 d.
  • Donata, Hermanas, Kantautė, Minvydas, Rūtenis.
  • Pasaulinė sveikatos diena.
  • Žiedų diena. Sodinkite gėles, žiedinius kopūstus, brokolius, vazonines gėles. Kraukite kompostą. Rinkite ir džiovinkite vaistinių augalų žiedus. Nepatartina tręšti, sėti ir sodinti šakniavaisinių daržovių, sėti pašarinių žolių, laistyti.
  • Jei balandžio mėnesį lyja šiltas lietus, bus geri metai.
gardenis
seklosdarzui
baseinai fontanai
Bijūnai

Populiariausi straipsniai

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kokias priemones naudojate kiaušiniams marginti?

Įvykių kalendorius