• balandžio 12 d., Penktadienis

Sniego spalvos žiedai

Pirmieji žiedai pasirodo dar sniegui tirpstant. Snieguolės – tikros nekantruolės. Daigai drąsiai veržiasi pro sniego likučius, senų lapų paklotę, per žiemą sukritusias žoles. Leukojos yra atsargesnės. Jos palaukia, kol pradings visas sniegas, ir tik tada iškelia baltus žiedelius.

Snieguolė pateisina savo vardą

Kai labai norisi kuo ankstyvesnių žiedų, visada pirmas klausimas būna toks: kada žydės? Atsakymas yra nevienareikšmis: gal kovo, gal vasario mėnesį. Prieš 30 ir daugiau metų išleistoje literatūroje šių gėlių žydėjimo laikas nurodomas kur kas vėlyvesnis – kovo pabaiga ir balandis. Net ir vienas liaudiškas vardas yra balandinė.

Dabar dėl klimato kaitos sniegas tirpsta anksčiau, tad ir augalai bunda atšilus žemei. Žydėjimo laikas priklauso ne tik nuo orų, bet ir nuo mikroklimato. Ypač ankstyvi žiedai pasirodo prie namų sienų, pietinėje tvorų pusėje, saulėtose atšlaitėse. Laimei, snieguolės nebijo šalnų naktimis ir vėl iškritusio sniego. Jos tik palinksta prie žemės, o saulei pašvietus vėl atsistoja ir praskleidžia suglaustus žiedlapius.

Žydėjimo trukmė taip pat priklauso nuo orų. Jei laikosi ramios, debesuotos dienos, nebūna staigių temperatūros šuolių, žiedais pasidžiaugsime apie 3 savaites. Bet intensyvi saulė, stiprios šalnos, kruša ir ilgi lietūs gėlėms gali pakenkti.

Geriausiai snieguolės auga nekarštoje vietoje, neužmirkstančioje ir neperdžiūvančioje dirvoje, pusšešėlyje. Joms labai patinka būti po lapus metančiais medžiais ir krūmais – pavasarį gauna pakankamai šviesos. O vasarą sulapoję dideli augalai saugo dirvožemį nuo perkaitimo. Šis turėtų būti nesunkus (priesmėlis arba priemolis), puveningas.

Visas snieguoles geriausia sodinti nedidelėmis grupėmis, derinti su kitomis ankstyvomis smulkiasvogūninėmis gėlėmis: krokais, erančiais, tinkliniais vilkdalgiais. Jos puikiai atrodo, jei šalia plotelius dengia žemi visžaliai augalai: vaisginos, pipirlapės, mietveinės, visžalės viksvos.

Dėl paprastos priežiūros snieguoles verta sodinti miško tipo soduose, parkuose. Mišriuose gėlynuose šios gėlės pražys vienos pirmųjų, bet jau gegužę kiti augalai turėtų paslėpti jų pageltusius lapus ir augimo plotelius. Labai mėgstamos snieguolės alpinariumuose, deriniuose su įvairiais žemais augalais.

Rūta Beltienė

„iBulb“ nuotr.

Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2024 m. kovo mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 12, penktadienis.
  • Saulė teka 06:23, leidžiasi 20:17.
  • Mėnulis teka 07:29, leidžiasi 00:50.
  • Mėnulis Dvyniuose, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis balandžio 8 d.
  • Galmantas, Damijonas, Julijus (Julius), Jūratė, Zenonas
  • Tarptautinė aviacijos ir kosmonautikos diena
  • Žiedų diena. Sodinkite vijoklinius augalus, gėles, agurkus, moliūgus, arbūzus, aguročius. Persodinkite kambarinius augalus. Skiepykite rožes. Vėdinkite patalpas, rūsius, valykite grindis. Nepatartina laistyti, tręšti augalų.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos
Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius