Sniego užtvaros – nuošliaužų kontrolei
2018 m. 2 sausio d.
Stogo saugos sudėtinės dalys – sieninės ir stogo kopėčios, stogo tilteliai, sniego užtvaros, apsauginės tvorelės – dažnam yra žinomos, bet įrengiant stogą neretai pamirštamos arba pasirenkamos tik kelios. Šįkart norime aptarti sniego užtvaras – komponentą, kurio reikme abejojama tol, kol sulaukiama pirmosios sniego nuošliaužos padarinių.
Pastebima tendencija, jog didesnė sniego užtvarų paklausa fiksuojama tik žiemai baigiantis, kai dažnas sodybos šeimininkas nukenčia nuo nuošliaužų padarinių – apgadinto turto ar sužalotų namiškių. Niekada nevėlu įvertinti savo saugumą, bet atsarga gėdos nedaro: nebrangiai kainuojančius sniego barjerus įsirengę laiku, išvengsite gerokai brangiau atsieisiančių pasekmių.
Vienokios ar kitokios nuošliaužų kontrolės formos žinomos jau daugiau kaip 300 metų. Zonose, kurioms būdingas sezoninis sniego ir ledo nuošliaužų formavimasis, ant stogų būdavo tvirtinami rąstai, dedami akmenys, siekiant sniegą užlaikyti ir sutankinti, kad jis tarnautų kaip izoliacinis sluoksnis. Drauge tai apsaugodavo ir nuo nekontroliuojamo ledo masyvų kritimo žemyn bei užtikrindavo sniego masės smulkinimą į mažesnius fragmentus. Panaši metodika taikyta ir kalnuotose vietovėse, mėginant sulaikyti gamtines sniego lavinas ar bent sumažinti nuošliaužų efektą.
Šiuolaikinės sniego užtvaros gaminamos iš metalo (paprastai – iš plieno, tvirčiausios konstrukcijos – iš aliuminio; tiesa, įmanomas ir pigesnis polikarbonato variantas) ir varijuoja priklausomai nuo tipo, dydžio ir funkcijos. Elementai paprastai būna cinkuojami arba cinkuojami ir dengiami milteliniais dažais, todėl yra lengvai pritaikomi prie stogo dizaino ir spalvos. Sniego barjerai tinkami individualių namų, kotedžų, gyvenamųjų daugiaaukščių namų, visuomeninių pastatų stogams, taip pat mažosios architektūros, poilsio paskirties statinių stogams. Nuošliaužų kontrolę garantuojantys elementai derinami su bet kokia stogo danga – čerpėmis, plienu, bituminiu ruberoidu ir kt.
Tekstas – JULIAUS VIEVERSIO.
Visą straipsnį rasite gruodžio „Mano sodyba“ numeryje.