Sodininko darbai lapkritį
Lapkritis – paskutinis rudens mėnuo, kalendorinių metų ciklo priešpaskutinis etapas, kai vaismedžiai ir vaiskrūmiai galiausiai numeta paskutinius lapus ir vis dar randamas pasiruošimo žiemai veiklas soduose pamažu keičia darbai namuose.
Išsaugokime derlių
Lapkritį vis dažniau turime tikrinti, kaip laikosi šiųmetis derlius rūsiuose ir sandėliuose. Būtinai pažiūrėkime, ar ant daržovių ir vaisių ar sienų nesiformuoja pelėsis. Dažnai, stengiantis palaikyti kuo didesnę šilumos izoliaciją, pamirštama vėdinti rūsius ir palaikyti tinkamą drėgmę, o šiltesniais ir pastaruoju metu greičiau nei anksčiau kintančiais lapkričio ir gruodžio mėnesiais gali rinktis gausus kondensatas ir padidėti pelėsio rizika.
Įvertinkime kamienų būklę
Soduose paskutinį kartą sugrėbiame lapus, nudaužome likusias vaisių mumijas, išnešame iš vaismedžių ir vaiskrūmių zonos ir sudeginame arba sudedame į komposto krūvą. Jeigu spalį sodo dar nenubaltinome, tai padaryti galime ir lapkričio pirmoje pusėje. Prieš baltindami arba, tiksliau, tai darydami patikriname žievę, ar ji nesuskilinėjusi, neatšokusi, ar nėra kokių nors ligų arba vėžio požymių. Labai dažnai pirmieji žievės ligų požymiai pamatomi tik atidžiau apžiūrint kamienus ir storąsias šakas. Kadangi baltinant reikia prieiti prie pat vaismedžių, tai yra puiki proga įvertinti jų būklę. Jeigu rasime kokių nors pažeidimų, iki pavasario turėsime galimybę imtis reikiamų priemonių užkirsti kelią ligos plitimui. Bet kuriuo atveju rastų jos požymių ignoruoti negalima.
Vaismedžių aprišimas
Jauni medeliai aprišami lapkričio mėnesį. Iki kokio amžiaus reikia tai daryti, aiškios taisyklės nėra, todėl kiekvieną iš jų reikia įvertinti atskirai. Pagrindinė aprišalų paskirtis yra apsauga nuo maisto ieškančių kiškių, neigiamos žiemos antrosios pusės saulės ir didelių temperatūrų skirtumų. Nuo kiškių naudojama bet kokia orui pralaidi priemonė: popierius, audinys ar net tinklas. Saulės tinkliukai, be abejo, nesulaikys, tad privalu juos derinti su baltinimu arba papildomomis apsaugos priemonėmis. Padangalų rišimo aukštį vertinkite kūrybiškai, atsižvelgdami į kraštovaizdį ir tai, kad žiemą prisnigus kiškiai grauš medelių žievę jau ne palei dirvą, o palei sniegą.
Dėmesys pomedžiams
Prieš šalčius dirvą aplink medelius rekomenduojama aeruoti (kitaip tariant, perkasti, papurenti). Viršutiniai sluoksniai (jeigu vasarą mulčiuota, jie yra praturtinti maisto medžiagomis) sumaišyti su gilesniaisiais ir taip padidintas purumas, pagerintas oro patekimas prie šaknų. Perkasimo gylį parenkame pagal konkrečių vaismedžių šaknų struktūrą ir dirvos savybes. Prieš žiemą būtų gerai pamulčiuoti. Galima naudoti durpes, perpuvusį mėšlą. Jeigu mulčio užpiltume prie pat kamieno, sudarytume palankesnes sąlygas kenkėjams, todėl būtina palikti kelių centimetrų atstumą.