• gruodžio 18 d., Trečiadienis

Sodininko gruodis

Štai pasitinka mus paskutinis kalendorinių metų mėnuo, ir jau oficialiai prasideda žiemos periodas. Žinoma, istorija rodo, jog jis toli gražu nebėra toks žvarbus kaip pasakojimuose, todėl sodo darbus turime planuoti ne tik įvertinę kalendorinį mėnesį, bet ir atsižvelgdami į orus.

 

 

Metas prisipjauti skiepūglių

Jeigu pavasarį ketinate skiepyti, gruodžio–sausio mėnesiais (po pirmųjų tikrų šalnų) galima pasiruošti skiepūglių. Geriausia pjauti ilgesnius (iki 30 cm) vienmečius arba dvimečius ūglius. Reikėtų surinktuosius sužymėti pagal veisles, pjūvius patepti tepalu ir, suvyniojus į plėvelę, palikti žiemai pastoviai vėsioje aplinkoje. Geriausiai tam tinka šaldytuvas arba rūsys. Laikant rūsyje, žinoma, reikėtų apsaugoti nuo graužikų.

Supuvėlius – lauk!

Gruodį, kaip ir kitais žiemos mėnesiais, apžiūrime derlių, patikriname jo būklę įvertindami, ar nėra supuvusių vaisių, pelėsio požymių. Ilgai besilaikantys vaisiai dažniausiai užsikrečia nuo gretimų supuvusių. Dėl šios priežasties geriausia profilaktinė priemonė yra laiku atliekamas vaisių perrinkimas ir puvinių pažeistųjų išėmimas. Tie, kurie laikomi iki gruodžio mėnesio, imami vartoti. Jeigu derlius laikomas rūsyje, prieš didesnius šalčius pasirūpinama papildoma apsauga nuo šalčio.

Darbus rikiuoja šalčiai

Būtini ir skubūs lauko darbai priklauso nuo sniego kiekio ir šalčio. Jeigu šalčiai užeina gruodžio mėnesį ir sniego pakanka (o taip jau seniai nebuvo), tada galime džiaugtis, kad net ir mūsų lepesni vaismedžiai ir vaiskrūmiai yra sėkmingai apsaugoti. Jeigu šalčiau negu –10–15 ºC ir nėra sniego, būtina patikrinti apdangalus ir kitas apsaugos priemones. Jeigu sniegas netolygiai pasiskirstęs, galima permesti ant pridengtų augalų ir jų šaknų. Jeigu jo visai nėra, tada tinka naudoti eglišakes arba kitą standartinę medžiagą. Šalčiams jautresnės yra braškės, vynmedžiai, jaunesni abrikosai ir persikai. Dengimo poreikį turite įvertinti pagal turimas veisles ir augaliukų amžių. Esant galimybei, labai gerai būtų tiesiog reaguoti iš anksto prieš oro pokyčius.

Jei nešalta, genėkime

Jei palankūs orai ir turite daugiau laiko, gruodis – gana tinkamas laikas genėti. Žinoma, netinka pavasarinė taisyklė, pagal kurią galime retinti beveik viską iš eilės. Gruodį genimos mažesnio augumo obelys, didesnės – geriau pavasarį. Jeigu nėra didelių šalčių, galima patvarkyti ir Lietuvoje įprastus vaiskrūmius, siekiant sumažinti ankstyvo pavasario darbų krūvį.

Geras metas planams

Galiausiai gruodžio ir sausio mėnesiais yra puiki galimybė atlikti vaismedžių ir vaiskrūmių inventorizaciją. Jeigu savo sodo knygoje tinkamai sužymėjote turimas veisles, stebite derlių ir derliaus atsparumą ligoms, planuokite tolesnę priežiūrą: kai kurių medelių atsodinimą, naujų veislių, lengviau prisitaikysiančių prie dirvožemio bei derėsiančių prie kraštovaizdžio, paiešką ir kitus su auginimu susijusius darbus. Gruodis ir sausis – puikus metas grįžti prie sezono veiklų analizės ir ateinančio ciklo planavimo.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gruodžio 18, trečiadienis.
  • Saulė teka 08:38, leidžiasi 15:53.
  • Mėnulis teka 19:04, leidžiasi 11:30.
  • Mėnulis Liūte 01:39, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis gruodžio 15 d.
  • Eivilė, Eivilas, Girdvilas, Gracija, Gracijus, Vykantas, Vykanta
  • Tarptautinė migrantų diena. Arabų kalbos diena.
  • Vaisių diena. Jei nelabai šąla, genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius. Apžiūrėkite kaupus, dezinfekuokite šiltnamius, daigyklas, įrankius, blizginkite indus. Pirkite dovanas ir buitinius prietaisus.
  • Jei ugnelė krosnyje cypia – bus vėjas.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius