Sodininko vasaris
Vasaris – paskutinis žiemos mėnuo, ir pavasarinių darbų gausa jau ne už kalnų. Veiklos, kurias atlikome anksčiau, po truputį plečiamos, įpinant ir buvimą lauke.
Namuose ir rūsyje
Namuose darbai pradedami nuo įrankių paruošimo neišvengiamai artėjančio pavasario darbams. Viskas, pradedant sekatoriumi, pjūkliuku ir baigiant benzininiu pjūklu, turi būti apžiūrėta ir patikrinta, kad atėjus pagrindiniam darbymečiui nebūtų gaištama laiko paruošimui, paieškai arba remontui. Iš anksto tinkamai neplanuotas pavasarinis įrankių pirkimas, tikėtina, pareikalautų didesnių laiko ir finansinių sąnaudų, o kokie nors netikėti nesklandumai dėl darbų skubos ir gausos sukeltų dar ir papildomų rūpesčių, kurių mažiausiai norėsi turėti.
Vienas iš jautriausių, didžiausio paruošimo reikalaujančių prietaisų yra benzininis pjūklas. Dar prieš sezono darbų pradžią įsitikinkite, ar atlikta kasmetinė apžiūra, patikrinant degimo žvakę ir sutepant detales, ar nėra bakelyje pasenusio kuro, ar grandinė dar naudotina, tinkamai pagaląsta ir įtempta. Pažiūrėkite, ar turite reikiamų tepalų tiek kurui skiesti, tiek grandinei tepti, jei ko trūksta – įsigykite. Būtinai įvertinkite, ar viskas veikia taip, kaip turi veikti, ar prietaisas kuriasi tvarkingai; jeigu reikia, kreipkitės į servisą. Genėtuvai ir sekatoriai patikrinami ir sutepami, teleskopinių genėtuvų grandinės įvertinamos. Galiausiai ir kita įranga, kuri bus naudojama, tiek mechaninė, tiek elektrinė arba su vidaus degimo varikliais, turėtų būti patikrinta.
Tikėtina, kad vasarį praėjusio sezono derlius rūsiuose jau pastebimai aptirpęs, bet reikia nepamiršti ir jo likučių. Artėjant pavasariui, gėrybių būklė buitiniuose rūsiuose ir sandėliukuose, tikėtina, pablogėjo. Reikia vis dažniau tikrinti, ar nėra puvinio arba kitų ligų pėdsakų ir, esant poreikiui, vaisius būtinai perrinkti. Taip pat reikia apžiūrėti, kaip rūsyje laikosi daugiamečiai augalai ir sodinukai. Nepamirština, kad bet kokios praėjusio sezono gėrybės, kurios yra pažeistos įvairių ligų, turi būti pašalintos.
Sode
Viena iš pirmųjų veiklų vasarį yra artimo kontakto su vaismedžiais palaikymas. Atsižvelgdami į galimybes ir norą skirti tam laiko, turime planuoti savo darbus sode.
Jeigu rudenį medelių nubaltinti nespėjote ir jie nėra aprišti, puikus laikas tam yra vasario mėnuo. Prisimename, jog baltinimas atlieka tris pagrindines funkcijas: 1) apsaugo jaunesnių medelių žievę nuo pavasarinės saulės, 2) pašalina besislepiančius kenkėjus ir kuriam laikui daro terpę mažiau patrauklią kenkėjams, 3) dezinfekuoja. Visa tai turime atsiminti. Jeigu medeliai jaunesni, galima paprasčiausiai nutepti kamieno žievę baltinamąja priemone. Jei jie yra senesni ir žievė jau šerpetoja, būtina pirma pašalinti senus nebegyvus viršutinius sluoksnius. Tai galima daryti perbraukiant ranka arba švelniai „pašukuojant“ metaliniu šepečiu. Naudoti šepetį stenkitės švelniai, kad nepažeistumėte gyvos žievės.
Atkreiptinas dėmesys į tai, kad baltinimas rekomenduojamas vėlyvą rudenį ir vasario mėnesį tai daroma tik tada, kai nebuvo baltinta rudenį. Baltinti vėlai pavasarį, kovo pabaigoje–balandį, nėra jokios prasmės, nes pavojingiausia saulė žalos jau spėja padaryti, o kenkėjai ir taip sėkmingai peržiemojo.
Vasaris yra labai tinkamas mėnuo ieškoti miltligės židinių – baltų apnašų ant jaunų šakų ūgliukų. Radus juos būtina pašalinti sekatoriumi. Kadangi tai viena iš daugiausiai žalos derliui ir vaismedžiams padarančių ligų, tinkamas valymas, nesant įsisenėjusių požymių, gali sumažinti ir poreikį pavasarį purkšti fungicidu. Pažeistus nukarpytus ūgliukus būtina pašalinti iš sodo.
Paėmus į rankas sekatorių, galima imtis darbo. Kaulavaisinių augalų nerekomenduojama pradėti genėti vasario mėnesį, tačiau obelys ir kriaušės, jei nėra didelių šalčių, gali būti gražinamos, atliekant retinamąjį genėjimą.
Valktis – dažna problema, kylanti agrastų augintojams, kuri taip pat gali būti sprendžiama vasario mėnesį. Tai tinkamas metas apkarpyti pažeistas jaunus ūgliukus. Jų patrumpinimas keliais centimetrais veikiausiai neišspręs problemos iki galo, tačiau gali būti efektyvi priemonė, kovojant su valkčiu kompleksiškai – sykiu su ankstyvu pavasariniu purškimu fungicidu ar šarminiu preparatu.