• lapkričio 21 d., Ketvirtadienis

Sodo vaizdą keičia dekoratyviosios žolės. II dalis

Šaltas ar šiltas metų laikas? Žolės skirstomos į vėsiojo sezono ir šiltojo sezono rūšis. Šios žinios padeda planuoti želdinimą ir nuspręsti, kuris laikas joms tinkamiausias. Tokių vėsiojo sezono žolių kaip eraičinas (Festuca) vegetacija prasideda labai anksti, pavasario pradžioje, kai oras dar gana vėsus, o žydi jos augimo sezono pradžioje. Daugelis (bet ne visos) per žiemą būna pusiau žalios. Jas geriausia sodinti rudenį.

 

 

 

 

Šiltojo sezono žolės, tarp kurių yra ir soruolės, pradeda augti vėliau, kai oras sušyla, žydi vasarą, o žiemą iš tikrųjų apmiršta. Jas sodinkite pavasarį. Kadangi augti šios žolės pradeda vėlai, vietoj jų pavasarį ir vasaros pradžioje želdynuose žioji tarpai, nebent ten pasodinta pavasarinių daugiamečių gėlių.

Augimo įpročiai. Dauguma žolių auga tvarkingais kupstais, nors kai kurios, tarkim, smiltyninės rugiaveidės (Leymus arenarius), plinta šakniastiebiais ar stolonais ir gali tapti invazinės. Jų venkite mažuose soduose. Vislios, savaime pasisėjančios žolės, pavyzdžiui, lanksčioji viksva (Carex pendula), taip pat gali būti invazinės. Laimė, pavasarį augimą lengva kontroliuoti ir jos mėgstamos visokiuose želdynuose, išskyrus natūralistinius (nors ir keista). Čia per daug gožiantys augalai paveikia želdyno ritmą ir pusiausvyrą, taigi yra vengtini.

Nupjovimas. Nupjauti iki žemės reikia tik tas žoles, kurių lapai nudžiūsta, – anksti pavasarį nurinkite sausus lapus ir jas palikite 10–20 cm aukščio. Visžales galima palikti. Tiesiog kas mėnesį pašukuokite jas užsimovę pirštines, kad išpeštumėte negyvus stiebus.

Pavėsio mėgėjai. Nors tokių mažuma, bet ne visoms žolėms reikia saulės atokaitos. Aukštoji viksva (Carex elata) ‘Aurea’, miškinis kiškiagrikis (Luzula sylvatica), kupstinė šluotsmilgė ir Hakonechloa macra puikiai padengia žemės paviršių pusiau pavėsyje ir idealiai tinka auginti miško daugiamečių gėlių ir paparčių kaimynystėje.

Vazonai. Visžalės žolės tobulai tinka šiuolaikiniuose vazonuose ir vienos, ir su spalvingais visžaliais daugiamečiais augalais. Jei neturite didelio vazono, rinkitės žemesnius, pavyzdžius, viksvą (Carex comans) ir melsvąjį eraičiną.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Lapkričio 21, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 08:01, leidžiasi 16:08.
  • Mėnulis teka 20:30, leidžiasi 13:28.
  • Mėnulis Liūte, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis lapkričio 15 d.
  • Alberta, Eibartė, Gomantas, Honorijus, Honoratas, Girenė, Tomas
  • Pasaulinė televizijos diena. Tarptautinė geografinių informacinių sistemų diena. Pasaulinė sveikinimosi diena. Pasaulinė filosofijos diena. Jauno vyno šventė. Tarptautinė nerūkymo diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Vaisių diena. Tinkamas metas sodinti į vazonėlius svogūnines gėles, kurias norite pražydinti žiemą. Sėkite šakniavaisius ankstesniam pavasariniam derliui. Genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius.
  • Jei žibėdama skala liepsną riečia žemyn – bus atodrėkis, jei aukštyn – šals.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius