Šparagai: ką reikia žinoti perkantiems ir auginantiems?
Šparagai mėgsta šilumą
Vertėtų atminti, kad šparagai yra šilumą mėgstantys augalai. Jei oro temperatūra nesiekia 9 °C šilumos, tai ir jie stovi vietoje, neauga. Kai termometro stulpelis pakyla per 20 °C, derlių gali tekti imti dukart per dieną.
Pirkėjai dažnai klausia, kiek laiko sugaištama nuimant 1 ha šparagų. Įgudęs darbuotojas derlių nuima per 2–2,5 valandas piko metu. Panašiai tiek laiko atima ir jų rūšiavimas, pakavimas, paruošimas parduoti, vėsinimas. Taigi manau, kad visiems darbams atlikti 5 valandų turėtų užtekti. Tik nepamirškite, kad dar prisideda laukų ravėjimas. Per sezoną piktžoles kartais tenka rauti net 4 kartus. Jos yra patys didžiausi šparagų priešai, dėl kurių galimas nemenkas derliaus praradimas.
Žalieji ir baltieji
Baltųjų šparagų priežiūra lengvesnė, nes nereikia kovoti su piktžolėmis, o ir derlius kur kas didesnis nei žaliųjų. Tik šiuo atveju reikia daugiau technikos: vagų darytuvo, vagų lygintuvo, daržo dangos vyniotuvo, šparagų rūšiavimo-plovimo mašinos, šaldytuvo. Viso to mažam ūkiui pakanka.
Turbūt visiems rūpi, kokį žaliųjų šparagų derlių galima gauti iš 1 ha. Turiu nuliūdinti: tikrovė nuo statistikos gerokai skiriasi. Mūsų klimato sąlygomis galima išauginti ir nuimti iki 1,5 t/ha žaliųjų šparagų, bet ne visi tinka realizuoti. Nepamirškite – šparagai yra rūšiuojami pagal ilgį ir storį. Gali nutikti taip, kad tinkamų parduoti jums teliks 800 kg.
Kas kita baltieji šparagai. Jų derlius didesnis, priežiūra paprastesnė, o realizacijos laikotarpis, tinkamai laikant, ilgesnis. Žaliuosius šparagus reikia kuo skubiau parduoti. Netiesa, kad juos galima laikyti ilgai.
Pirkėjo gidas
Pirkdami šparagus klientai tikrina kotelius, kokia luobelė, kur baigiasi kietoji dalis. O vertėtų apžiūrėti galvutę – ji pradeda šlapiuoti, skleisti specifinį kvapą. Teko girdėti ir tokių vertinimo kriterijų: jeigu šparagai stori, vadinasi, seni, sumedėję, netinkami; valgomi tik ploni ūgliai (pirkėjų manymu, jauni). Tai mitas. Dar kartą kartoju: šparagai yra rūšiuojami pagal klientų poreikius nuo storiausių iki ploniausių.
Patyrę pirkėjai, mėgstantys virti, kepti, šaldyti žiemai, dažniausiai renkasi storesnius šparagus, o perkantys juos pirmą sykį ar vertinantys žalius – plonesnius (juk ryšulėlyje pastarųjų daugiau). Veislių tikrai nemaža, ir kiekviena kuo nors skiriasi. Yra tokių, kurių ūglių storis ar plonumas vienodas. Bet tai nereiškia, kad parduodami storesni šparagai – seno kelmo ar pan. Užauginti vienodo storio ūglius – profesionalu. Mes tikrai dar turime tobulėti, ir tai truks dar ne vienerius metus.
Trumpa atmintinė norintiems šparagų užsiauginti savo darže
*Nuolatinė vieta parenkama apgalvotai. Tai turėtų būti saulėtas daržo pakraštys, o ne vidurys, kad šparagai leistų tinkamai atlikti kitus darbus (rudeninį arimą, kasimą…) ir neužgožtų aplinkinių augalų. Juk kai kurių veislių augalų lazdos gali siekti iki 1,8 m ilgio.
*Tinkamiausias sodinimo laikas yra balandžio mėnuo, o ne vasara ar ruduo. Tiesa, dėl sniego vienais metais šparagus esame sodinę ir gegužę. Svarbu, kad šaknys būtų išleidusios kuo mažiau baltų ūgliukų. Jų jokiu būdu negalima trumpinti.
*Keturių asmenų šeimynai užtenka 40 šaknų. Geriausia rinktis A klasės šparagus, nes tik jų pasisodinę jau kitais metais galėsite derlių imti dvi savaites. Vagų gylis turi būti 15–20 cm. Sodinama po 3–4 šaknis į 1 m2.
*Priežiūra tokia pati kaip ir kitų daržovių (ravėjimas, tręšimas).
*Vėlai rudenį nugeltusios šparagų lazdos nupjaunamos palei žemę.
*Šparagus taip pat puola ligos ir kenkėjai, bet Lietuvoje mažai yra oficialiai jų apsaugai skirtų naudoti fungicidų ir herbicidų. Tad šią temą palikime ateičiai.