• vasario 27 d., Antradienis

Statybiniai blokeliai

Mūsų krašte šiame laikmetyje vis dar vyrauja mūrinė statyba. Tai – gili tradicija. Daugelis ją aiškina mūsų tautos mentalitetu, primenančiu, kad tik mūras gali būti patikima būsto konstrukcija, apsauganti nuo gaisro ir kitų nelaimių. Tokiu atveju individualaus namo statyba prasideda nuo projekto ir sienų medžiagos – statybinių blokelių arba plytų – pasirinkimo. Pastaruoju metu statybinių blokelių paklausa itin išaugusi. Pagal paskirtį blokelių būna įvairių – tinkamų sienų statybai, pamatams, ir specialių – skirtų vėdinimo sistemoms, dūmtraukių statybai ir kitokių.

 

 

Statybinių blokelių pasirinkimas

Medžiagos pasirinkimas individualaus namo statybai dažniausiai yra šeimininko skonio klausimas. O statybinių blokelių pasirinkimui šiuo metu rinkoje yra daug galimybių. Plačiausiai naudojami akytojo betono (dujų silikato) blokeliai. Jie gerai izoliuoja garsą, juos lengva montuoti, nesudėtingas jų mechaninis apdorojimas. Šiuo metu rinkoje jie yra patys paklausiausi. Tuščiaviduriai keramzitbetonio blokeliai nekaupia drėgmės, yra atsparūs gaisrui. Jų matmenys – tokie pat, kaip ir betono blokelių, tik pertvaroms skirtųjų matmenys yra atitinkamai mažesni. Keraminiai blokeliai – ekologiški ir ilgaamžiai, pasižymi geromis šilumos ir garso izoliavimo savybėmis. Labai populiarūs ir silikatiniai blokeliai, kuriems būdingas patvarumas ir atsparumas gniuždymui. Be to, tai – gerai kvėpuojanti medžiaga. Jų gamyboje be cemento dar naudojamos kalkės, aliuminio milteliai, kvarco smėlis.

Pagrindinės namo lauko sienų funkcijos yra atlaikyti stogo ir perdangos apkrovas, kitos funkcijos tėra pagalbinės. Galima sakyti, kad rinkoje nėra blokelių, kurie negalėtų atlikti šių funkcijų. Vienų stipris yra didesnis, kitų mažesnis, bet jie visi tinka individualaus namo statybai. Jeigu bloko matmenys yra pakankamai tikslūs, jie gali būti mūrijami plonesniu skiedinio sluoksniu, taip išgaunant plonesnes siūles, tvirtesnį mūrą ir mažesnį šilumos pralaidumą. Statybininkai vertina blokelių pjaustymo, armatūros panaudojimo galimybes ir kitas technologines charakteristikas.

Statant gyvenamuosius ir kitus pastatus, statybiniai blokeliai konkuruoja su plytomis. Akivaizdu, kad didesni blokelių matmenys, lyginant su tradicinėmis plytomis, taupo laiką klojant mūro sienas. Dėl nedidelio medžiagos svorio mūrininkams lengviau dirbti. Renkantis statybinius blokelius būtina išsiaiškinti pagrindines jų savybes: medžiagos tankį, šilumos laidumą, leidžiamą suspaudimo jėgą, atsparumą šalčiui.

Pamatų žymėjimas prieš statybos darbų pradžią

Pirmas žingsnis namo statyboje yra statinio pamatų nužymėjimas. Nužymėjimas padeda išvengti bet kokių problemų, susijusių su statinio neatitikimu projektui. Geriausiai šį darbą atlieka geodezininkai, kurie kelių centimetrų tikslumu nužymi statybos vietą sklype. Pastato nužymėjimas sklype atliekamas žymint ašių susikirtimo taškus (kampus) GPS prietaisais. Tačiau toks nužymėjimas yra trumpalaikis – nuimant viršutinį grunto sluoksnį specialia technika, šie taškai dažniausiai neišlieka, būna reikalingas pakartotinas nužymėjimas. Todėl rekomenduojame atlikti pastato ašių nužymėjimą ant aptvarų. Aptvarai sukalami tam tikru atstumu nuo statybos vietos, kad dirbant technikai jie netrukdytų. Tacheometru ant aptvarų pažymimos statybinės ašys, kad bet kuriuo statybos metu, ištempus virvutes, galima būtų pasitikslinti ašių vietą, taip išsaugant tikslumą visu statybų laikotarpiu.

 

 

Tekstas ir piešiniai – Vytauto Mankevičiaus.

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2023 m. rugsėjo mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Vasario 27, antradienis.
  • Saulė teka 07:15, leidžiasi 17:49.
  • Mėnulis teka 21:14, leidžiasi 08:07.
  • Mėnulis Svarstyklėse, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis vasario 24 d.
  • Gabija, Gabrielius, Gabrielė, Ginvilas, Fortunatas, Fortunata, Leandras, Livija, Mandravas, Skirmantė
  • Žiedų diena. Tręškite žydinčius kambarinius augalus, gėlių daigus, kad gražiai žydėtų. Genėkite dekoratyvius krūmus, medžius (jei nešąla). Tvarkykite, valykite rūsius ir tvartus, naikinkite pelėsius, vėdinkite patalpas. Sudėkite ant palangės indus su dygstančiomis svogūninėmis gėlėmis, palaistykite.
  • Jei vasaris šaltas ir sausas, rugpjūtis bus labai karštas.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

SS
e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius