Sukilėlių maištas: dėmesio – svyruoklinis fikusas
Pilka detalių grafika arba vien pasakiška baltuma – toks besimainantis sausio mėnesio pasaulis tyliai skverbiasi į žmonių nuotaikas. O štai namuose šiuo metu norisi rasti atsvarą gamtos spalvų stokai – dar labiau nei šiltuoju sezonu išdykauti ryškiais tonais ir drąsiais deriniais. Ryškutėlių indų ir nutrūktgalviškų detalių maišto vadeiva tampa svyruoklinis fikusas.
Naudingas sveikatai
Svyruoklinis fikusas, populiarus ir įprastas kambarinis medelis, priklauso šilkmedinių (Moraceae) šeimai ir šiandien yra vienas iš labiausiai paplitusių kambarinių augalų. Natūraliose augavietėse jis pasiekia net 30 m aukštį, tačiau namuose didžiuotis tokiu impozantišku ūgiu, be abejo, negali. Net ir bėgant šimtmečiams, svyruoklinis fikusas išliko vienas populiariausių kambario gyventojų, dažnai netgi atstojantis kalėdinę eglutę.
Šis medelis ne tik gerina kambario klimatą, bet ir daro teigiamą poveikį sveikatai: mokslininkų atlikti tyrimai leido jį priskirti prie dešimties labiausiai orą valančių augalų. Tai puikus draugas, kuriam pakanka reguliariai drėgnos žemės, kad gerai jaustųsi. Šviesamėgis kambarinukas vasarą mielai mėgaujasi ir sodo, balkono ar terasos aplinka.
Tinka padūkusioms idėjoms įgyvendinti
Sausio mėnesį, vos praūžus šventėms, svyruoklinis fikusas įsikūnija į stilingą kompoziciją „Maištas“, žaviai demonstruodamas džiaugsmingus spalvų derinius ir formas. Kūrybingumui nėra jokių ribų: intensyvios spalvos, abstraktūs raštai, linksmos plastikinės figūrėlės bei natūralios medžiagos sukuria namų žaidimo aikšteles, kuriose augalai yra dėmesio centre. Žaliuojančių svyruoklinio fikuso lapų miškas puikiai dera su margų raštų, neoninių spalvų indais. Įvairių formų augalai ir patys virsta dizaino elementais: kamienai – supinti į kasą, spiralės formos ar augantys tiesiai į viršų – yra tokie pat įvairiapusiai kaip ir marmurinės žalių, baltų bei geltonų lapų imitacijos.
Galingas Azijos atogrąžų medis
Svyruoklinis fikusas (Ficus benjamina) natūraliai paplitęs Pietryčių Azijoje, Okeanijos salose ir Šiaurės Australijoje. Bankoke jis laikomas miesto medžiu. Introdukuoti augalai netruko išplisti Vakarų Indijoje ir Amerikoje, Floridos ir Arizonos valstijose. Drėgname ir šiltame ore fikusai gan aukštai iš kamienų išleidžia orines šaknis, kurios pasiekia žemę ir yra papildomos atramos. Miestuose ir netoli pastatų jie gali būti agresyvūs: šaknys auga labai greitai, iškelia šaligatvių plyteles, ardo grindinius, prigludusios prie tvorų ar sienų deformuoja ir gadina jų paviršių. Kadangi Lietuvoje visi fikusai yra tik kambariniai, tokių problemų nekils. Įvertinti šių medžių jėgą reikia tik oranžerijose, kur jie sodinami į paruoštą gruntą.
Svyruoklinio fikuso vaisynai yra smulkūs, vos 0,5 cm dydžio. Jais minta daugybė paukščių. Ypatinga savybė – šis medis labai gerai sugeria ore esantį formaldehidą. Svyruoklinis ir kiti fikusai gali būti pavojingi lateksui alergiškiems žmonėms. Šios medžiagos yra visų rūšių augalų pieniškose sultyse.
Dydžių ir formų įvairovė
Ta pati rūšis ir net ta pati veislė gali atrodyti labai skirtingai. Mat svyruokliniai fikusai lengvai formuojami. Taigi rinkitės: gana dideli medžiai, krūmai ar storuliai bonsai? Pageidaujantiems stambesnio, gėlių parduotuvėje reikėtų ieškoti bent 0,5 m aukščio jauno augalo. Kuo daugiau suteiksite erdvės šaknims ir lajai, tuo didesnis jis bus. Greitai auga stambesnius lapus turinčių veislių medeliai. Labai tinka ‘Monique’, viena iš populiariausių veislių. Jos lapai blizgantys, ryškiai žali, šiek tiek banguotais krašteliais.
Nuo pat pažemės šakotą ir tankų krūmą turėsite, jei viename vazone pasodinsite bent tris jaunus fikusus ir formuosite kūgį. Atkreipkite dėmesį į svyruoklinių fikusų veisles tamsiai žaliais lapais. Pirmoji – ‘Indigo’. Jai būdingas juodai melsvas atspalvis ir labai stori lapai, todėl ištverminga esant nepakankamam apšvietimui. Laja plati, šakos linksta į šalis. ‘Midnignt’ turi labai tamsius, blizgančius lapus. Ant šakelių jie išsidėstę tankiai. Augalai glausti, auga aukštyn, su aiškiomis viršūnėmis, bet lajos kompaktiškos.
Dvi panašios veislės – ‘Rianne’ ir ‘Wiandi’ – turi nedidelius lapus, vingiuotas šakas ir žemą plačią lają. Net neformuojami medeliai primena bonsus. O bent du kartus per metus karpant šakeles, bonsą galima išauginti greitai.