• birželio 13 d., Ketvirtadienis

Susipažinkite: kryžmažiedė spragė

Pasaulyje suskaičiuojama per 5000 spragių rūšių. Tai 1–4 mm ilgio juodi, tamsiai mėlyni, blizgūs, kartais dryžuoti vabalėliai, galintys ir skraidyti, ir šokinėti – remdamiesi užpakalinėmis kojomis jie staigiai nušoka net kelis metrus, jautresnės klausos žmogus išgirsta tylų spragtelėjimą. Ypač daug bėdos pridaro kryžmažiedės spragės, mintančios bastutinių (kitaip – kryžmažiedžių) šeimos augalų lapais ir šaknimis.

 

 
Suaugėliai žiemoja po nukritusiais lapais, augalų liekanomis, viršutiniame žemės sluoksnyje, šiltnamių ir inspektų rėmų plyšiuose. Balandžio mėnesį, kai dirva įšyla, pabunda ir spragės. Ankstyvą pavasarį jau galima rasti bastutinių šeimai priklausančių piktžolių (trikerčių žvaginių, dirvinių garstukų, dirvinių ridikų ir kt.). Po žiemos miego vabalėliams to pakanka, o kai sudygsta ridikėliai, lauke persodinami kopūstų daigai, suželia šatreiniai ir bastučiai – spragėms tikras rojus darže. Čia jos įsikuria ilgam – juk maisto į valias. Spragės išgraužia lapus kiaurai arba padaro žaizdas, kurios netrukus nekrotizuojasi. Teigiama, kad vabalėliai rajūs ne visą parą – didžiausias apetitas būna tarp 10 ir 13 valandos bei tarp 16 ir 18 valandos. Gal tarp maitinimųsi jie eina pietų miego?..
Patelės kiaušinėlius deda tiesiai ant žemės, kai kurių rūšių kenkėjai – ant lapų arba šaknyse išgraužtose įdubose. Išsiritusios lervos skverbiasi gilyn į dirvožemį, 2–4 savaites minta smulkiomis šaknelėmis, bet neatsisako ir šakniavaisių paragauti. Vėliau jos virsta lėliukėmis ir po 8–12 dienų išsirita nauja vada, pasiruošusi maitintis bastutinių šeimos atstovų lapais. Atsižvelgiant į orus, per sezoną išsirita 1–3 spragių kartos.
 
Violeta Gražutienė
 
Apie tai kam kenkia spragės, nepalankias sąlygas ir ekologiškus kovos būdus rašome žurnalo „Sodo spalvos“ balandžio numeryje.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Greenworks

Šiandien

  • Birželio 13, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 21:56.
  • Mėnulis teka 12:04, leidžiasi 01:40.
  • Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis birželio 6 d.
  • Antanas, Antanina, Skalvė, Dainius, Akvilina, Kunotas
  • Šv. Antano diena. Šienapjūtė. Tarptautinė albinosų diena.
  • Šaknų diena. Tinkamas metas sėti, sodinti daržoves, kurios derlių augina virš žemės, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, braškes, persodinti kambarines ir balkono gėles, sėti veją. Netinkamas metas sėti ir sodinti gūžines salotas, genėti gyvatvores, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržoves, vaisius.
  • Daug boružių – geras rugių derlius.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius