Svarbiausi daržininko darbai rugsėjį
*Rudenį tikslinga suarti ar sukasti, kalkinti dirvą. Šitaip sunaikinami jos paviršiuje, lapuose žiemojantys ligų pradai ir kenkėjai. Kalkinti rekomenduojama rudenį, nes iki pavasario kalkinės medžiagos iš dalies neutralizuoja rūgščią dirvą. Augalai geriau aprūpinami kalciu ir magniu, susidaro palankios sąlygos fosforui ir kaliui asimiliuoti.
*Vežkite ir kratykite daržuose mėšlą. Morkoms, burokėliams, pastarnokams, pupelėms, žirniams, ridikėliams, ridikams, petražolėms, salierams netinka šviežias mėšlas. Nuo jo šakniavaisiai šakojasi, deformuojasi. Dėl to iškratyti mėšlą geriau rudenį.
*Sodinkite žieminius česnakus. Sodinimo laikas – nuo rugsėjo 15 iki spalio 15 dienos, kad jie iki šalčių spėtų išleisti šakneles. Praėjusių metų ruduo buvo gana šiltas ir ilgas, todėl šias daržoves pravartu sodinti vėliau, kad nepradėtų augti per anksti. Kadangi pastarosiomis žiemomis iškrisdavo mažai sniego, saugančio nuo šalčio, žieminius česnakus naudinga mulčiuoti 2–5 cm storio durpių, perpuvusio mėšlo arba komposto sluoksniu; tinka ir pjuvenos, šiaudai.
*Tręškite porus, vėlyvuosius žiedinius kopūstus. Pravartu šį darbą atlikti rugsėjo pradžioje –daržovės gerokai paūgės iki derliaus nuėmimo.
*Neskubėkite rauti morkų žiemai. Jos nuimamos rugsėjui baigiantis, nes dar intensyviai kaupia vertingas medžiagas. Nepavėluokite – jei pasitaikys lietingas ruduo, per vėlai nurautos morkos blogai laikysis, ims pūti. Mėnesio pabaigoje šakėmis iškastus šakniavaisius surūšiuokite – sveikas, dideles, tiesias sudėkite rūsyje, o smulkias, kreivas valgykite.
*Prisidžiovinkite prieskoninių augalų. Kai kuriuos iš jų galite iškasti iš daržo lysvės ir pasodinti vazone. Savaitę juos palaikę lauke, parneškite ir pastatykite virtuvėje ant palangės. Vazonuose gali žiemoti petražolės, laiškiniai česnakai, mairūnai, čiobreliai ir kiti augalai.
*Jei gūžinės salotos nesuformavo gūželių… Jas uždenkite daržo plėvele – bus šilčiau ir dar spės susukti gūželes.
*Sėkite greitai augančias daržoves. Rugsėjo pradžioje pasėtos rūgštynės sudygs ir pasiruoš žiemai. Kitų metų pavasarį jos jau nudžiugins pirmaisiais lapeliais. Pirmomis mėnesio dienomis pasėti ridikėliai, krapai, špinatai irgi spės užaugti. Jei orai nepalankūs, pridenkite juos daržo plėvele.
*Sėkite darže sideratus, nuėmę pagrindinių daržovių derlių. Jų paskirtis – praturtinti dirvą organinėmis medžiagomis ir azotu.
*Laikas kasti bulves. Likus maždaug dviem savaitėms, nupjaukite bulvienojus ir juos sudeginkite. Per tą laiką dirvoje likę gumbai iki kasimo sutvirtės. Be to, bus mažesnis pavojus užsikrėsti ligomis nuo stiebų ir lapų.
*Imkite šilumamėgių, žemai temperatūrai jautrių melionų, arbūzų, cukinijų derlių.
*Ko negalima laikyti kartu? Vaisius ir daržoves per žiemą sandėliuokite atskirai, ne vienoje patalpoje. Plačiau apie tai pasakojame straipsnyje „Užauginai? Išsaugok!“.
Pixabay nuotr.