Svyruoklinis fikusas: medelio poreikiai
*Svyruokliniai fikusai, atrodo, tiesiog idealūs šviesiems ir šiltiems butams. Kadangi kilę iš atogrąžų miškų, jie nemėgsta kaitros ir tiesioginių saulės spindulių. Geriausia, kai medelius saulė apšviečia ryte ar vakare. Prie pietinių langų laikomus vasarą reikėtų patraukti toliau, kur gautų daug išsklaidytos šviesos.
Veislių poreikiai šviesai šiek tiek skiriasi. Daugiau jos reikia margalapėms, turinčioms susisukusius lapelius. Mažiau šviesos gali gauti didelius tamsiai žalius lapus turintys fikusai. Visus metus jie gerai auga kambario temperatūroje. Natūralu, kad vasarą namuose būna šilčiau, žiemą – vėsiau.
*Žemė vazonuose turi būti apydrėgnė. Laistykite tada, kai pradžiūsta jos paviršius, ir nepalikite vandens padėkle. Vasarą tai daryti reikės dažniau, žiemą rečiau.
*Kovo–rugsėjo mėnesiais tręšiama universalių kompleksinių trąšų tirpalu arba nuo pavasario įterpiama ilgai veikiančių trąšų.
*Namuose sąlygos nevienodos. Jei oras labai sausas, fikusus purkškite vandeniu ar retkarčiais nuplaukite po šiltu dušu. Jų lapai surenka nemažai dulkių, todėl maudynės bent kartą per mėnesį labai pageidautinos.
*Kad medeliai augtų proporcingi, jie turi gauti pakankamai šviesos iš visų pusių. Kas savaitę vazonus truputį pasukite.
*Jauni fikusai persodinami kasmet, senesni kas 2–3 metus. Nepersodintiems kasmet arba du kartus per metus pakeiskite 3–5 cm storio viršutinį žemės sluoksnį. Fikusai gerai auga ir durpinėje, ir kompostinėje žemėje. Svarbu, kad ji būtų laidi orui ir vandeniui.
*Nepamirškite genėti. Visų veislių fikusai pakenčia genėjimą, tad juos galite formuoti pagal savo pageidavimą. Kartais kuri nors viršutinė šaka pradeda augti greičiau nei viršūnė. Kad laja išliktų taisyklinga, tokią šaką patrumpinkite iki tinkamoje vietoje esančios mažos šoninės šakelės.
Kodėl krenta lapai?
Dalis lapų nuo storiausių ir apatinių šakų nukrenta natūraliai – kai pasensta. Bet jei medelis pradeda juos mesti gausiai, derėtų sunerimti.
Dažniausiai fikusai pradeda stipriai plikti žiemos pradžioje. Jei kambaryje šie medeliai tenkinasi tik pro langą gaunama šviesa, gruodis jiems bus sunkiausias mėnuo. Šviesos nepakanka, ir neišvengiamai nukris dalis mažiausiai jos gaunančių šakelių lapų. Suraskite augalams šviesesnę vietą arba įjunkite dirbtinį apšvietimą.
Svyruokliniams fikusams nepatinka sausas oras. Nestatykite arti radiatorių ar kitų šildymo įrenginių, nors šilumą jie mėgsta. Drėkinkite orą apipurkšdami augalus arba padėkite padėklų su vandeniu ar drėgnomis samanomis.
Įprasta kambario temperatūra (18–21 ºC) yra tinkama fikusams, bet patalpai atvėsus žemiau 15 ºC tampa pavojinga. Ant palangių ar prie balkono durų laikomų vazonų gali atšalti tik žemė. Tai dar pavojingiau: kambario temperatūroje lapai garina vandenį, o šaltoje žemėje esančios šaknys jo nepasiima.
Netinkamas laistymas fikusams kenkia kaip ir kitiems augalams. Perdžiūvus žemei, vysta šakos, krenta lapai, gali apmirti didelė lajos dalis. Suspėjus palaistyti, kol nenudžiūvo šakos, medeliai išleis naujus lapus ir po kelių mėnesių vėl žaliuos. Dėl pernelyg didelės drėgmės, užsistovėjusio vandens šaknims trūksta oro ir jos apmiršta. Pradžioje panašu, kad vysta augalai, krenta lapai, bet iš tikrųjų tai vyksta dėl to, kad šaknys nebeatlieka savo funkcijos. Reikia kuo skubiau pašalinti vandens perteklių. Galima augalą paguldyti ant šono (atsargiai palenkus šakas), truputį aukščiau pakėlus vazoną, kad vanduo išbėgtų pro viršų. Tai padeda, kai būna užsikimšusios drenažo skylutės.
Gelsti ir kristi lapai gali todėl, kad fikusą užpuolė voratinklinės erkutės. Šie kenkėjai greitai dauginasi šiltame sausame ore, lapus aptraukdami lengvu voratinkliuku. Insekticidų ir taip nėra daug, o kambaryje naudoti galima tik žmogui nekenksmingus augalinius, todėl augalus purkškite česnakų, pušų spyglių nuoviru, įdėję skysto muilo. Geriausia profilaktinė priemonė – kas savaitę fikusus plauti po šiltu dušu.