• liepos 27 d., Šeštadienis

Tinkamai skinsi ir laikysi – gardžiai valgysi II

Derliaus kokybė priklauso ir nuo išmanymo, kada yra geriausias laikas jį nuimti ir kaip tinkamai sandėliuoti. O ar Jūs žinote, kaip?

Svogūnai, česnakai

Raukite svogūnus, kai jų viršus ima geltonuoti, džiūti, o dalis lapų nulinksta prie žemės. Jei tai padarysite per anksti, lukštai bus nevisiškai susiformavę. Tokiu atveju svogūnai laikysis sunkiau. Jei juos nuimsite per vėlai – pradės augti šaknys ir sandėliavimo laikas gali sutrumpėti. Nurovę svogūnus su laiškais iš pradžių dar kurį laiką padžiovinkite (sausu oru netgi galima palikti gulėti ant lysvių). Kai sudžiūsta, laiškus nupjaukite arba nulaužkite rankomis, palikdami kelių centimetrų kotelius.

Česnakus nuraukite, kai jau subrendę, skiltelės lengvai atsiskiria viena nuo kitos. Galvutės turi būti pasidengusios bent keliais lukštais.

Svogūnus ir česnakus geriausia sandėliuoti tamsioje vietoje, pintinėse, medinėse dėžutėse arba pagal senovės tradiciją supintus į pynes. Nelaikykite jų šaldytuve.

 

Paprikos

Paprikos nuimamos bet kuriuo metu. Be abejo, vaisiai skaniausi visiškai prinokę. Aitriosios paprikos aštriausio skonio būna įgavusios raudoną spalvą. Skindami jas būkite atsargūs, mūvėkite

pirštines, antraip jos gali nudeginti odą. Laikykite dėžutėse, vėsesnėje vietoje, pavyzdžiui, netoli balkono ar lango.

 

Kopūstai

Jeigu norite gero derliaus, augančius kopūstus gausiai liekite, o nustokite likus maždaug trims savaitėms iki derliaus nuėmimo. Žiemai pjaunamos gūžės turi būti kietos, nepažeistos – tik tokios gerai išsilaikys. Jos paliekamos su ilgais kotais ir bent keliais lapais. Laikomos tamsioje, vėsioje vietoje (palyginti su kitomis daržovėmis kopūstai mėgsta vėsiausias rūsio vietas), dėžėse ar rūsių lentynose. Gūžes sukraukite kotais į viršų.

 

Morkos

Morkas reikėtų nurauti kuo vėliau, nes vegetacijos pabaigoje jos sukaupia daugiau cukraus, karotino ir geriau laikosi. Šakniavaisius geriausia laikyti dėžėse ar maišuose, susluoksniuotas su smėliu arba bent užpylus juo viršų. Smėlis turėtų būti bent šiek tiek drėgnas, ypač jei patalpa gana sausa. Jei jis visiškai išdžiūvęs, reikėtų sudrėkinti.

 

Burokėliai

Burokėlius reikia nuimti gana anksti – jie labai jautrūs šalnoms. Nurovus po šalnų, šakniavaisiai prasčiau stovės. Susluoksniuokite su švariu drėgnu smėliu arba durpėmis, laikykite maždaug 1 ºC temperatūroje.

 

Bulvės

Likus trims savaitėms iki kasimo patariama nupjauti bulvių virkščias. Svarbu nekasti per anksti, nes subrendę gumbai yra geresnio skonio. Jų žievė turi būti subrendusi, kieta. Bulvės turi būti išdžiūvusios. Jas galima sandėliuoti vidutiniškai vėsiame, gerai vėdinamame rūsyje, maždaug 3–4 ºC temperatūroje. Nelaikykite plastikiniuose maišuose ir su vaisiais.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Liepos 27, šeštadienis.
  • Saulė teka 05:21, leidžiasi 21:29.
  • Mėnulis teka 23:29, leidžiasi 13:36.
  • Mėnulis Jautyje 20:23, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis liepos 21 d.
  • Natalija, Svalia, Žintautas, Žintautė, Sergijus, Panteleonas, Subartas
  • Šaknų diena. Galima krauti komposto krūvas, vežti ir kratyti mėšlą, sodinti šakniavaisius, juos tręšti. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti, ilgam laikymui. Naikinkite dirvožemyje gyvenančius kenkėjus. Rinkite vaistinių augalų šaknis; iš jų paruošti preparatai šią dieną yra ypač veiksmingi. Skinti gėles, gerai laikysis vandeny. Nepalanki diena sodinti gūžines salotas, ruošti malkas, konservuoti, virti uogienes, sandėliuoti, krauti derlių.
  • Jei voras tinklą pina, bus giedra.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius