• liepos 27 d., Šeštadienis

Tobulas kontrastas: bromelijos pakviečia į šiaurę

Minimalistinis, aiškus ir jaukus – toks yra pasauliui puikiai žinomas skandinaviškas dizainas. Šiaurietišką gyvenimo būdą atspindi natūralios medžiagos ir organiškos formos. Tokiam šviesiam, moderniam interjerui šįkart tobulą kontrastą siūlo egzotiškosios bromelijos.

Pexels

 

Dar kartą apie skandinavišką dizainą

Kas gi nežino, kad augalai kambario klimatui suteikia natūralumo ir atsipalaidavimo, pozityvios emocinės ir fizinės energijos pusiausvyrą? Apie tai galvodami skandinavai sukūrė klasikinį modernų stilių, kuris atsispindi gamtos artumą tarp keturių sienų. Jis netruko išpopuliarėti visame pasaulyje.

Aiškumas ir tvarka – skandinaviško dizaino požymiai. Sienos ir grindys – šviesios, o kambariai apstatyti vien keletu funkcionalių, aiškaus dizaino ir formų baldų. Ryškesnių detalių spalvos turi aiškų tikslą – raštuotos pagalvėlės ant sofos, grafiniai kilimai ant medinių grindų ir ryškūs augalai suteikia ne tik spalvinių akcentų, bet ir akivaizdžiai sukuria džiaugsmingą bei jaukią atmosferą.

 

Kontrastui sustiprinti

Iš Pietų Amerikos atkeliavusios bromelijos savo puošniais žaliais lapais ir džiaugsmingų spalvų žiedais siūlo gaivinantį kontrastą neutraliems skandinaviško būsto tonams. Pasodintos į baltus, žemės ar terakotos atspalvių vazonus, jos puikiai įsilieja į panašios spalvinės gamos interjerą. Šeimininkai, kurie ant baldų ar grindų pageidauja turėti daugiau laisvos vietos, žvilgsnį nukreipia į sienas ar tuščią vertikalią namų erdvę. Pagelbėti gali lengvos ir plastiškos iš nendrių ar plaušo nupintos kabančios pintinės – jose įdėtos, lengvai siūbuojančios bromelijos atrodo gaiviai ir lengvai.

 

Tikros minimalistės

Jei bromelijoms vieta bus parinkta tinkamai, pagal nereiklumą jos taps tokios pat minimalistės, kaip ir pats skandinaviškas dizainas. Šviesi, ne per daug saulėta namų vieta ir reguliarus laistymas – ir jos „revanšas“ bus nepaliaujamas žydėjimas, trunkantis nuo vieno iki šešių mėnesių.

 

Vardo kilmė

Už vardą bromelijos turi būti dėkingos prancūzų botanikui Charlesui Pulmieriui. XVII amžiaus pabaigoje šias iš Pietų Amerikos kilusias gražuoles jis pavadino bromelijomis, taip norėdamas pagerbti švedų gydytoją ir botaniką Olafui Bromeliui.

 

Žiedų tenka palaukti

Žiedų gali tekti laukti gana ilgai: išvestinėms bromelijų veislėms prireikia 2–3 metų, kol jos pražysta. O štai laukinėje gamtoje, tėvynėje, žydėjimo kartais tenka laukti net iki 20 metų. Tačiau kartą pražydusio augalo žiedais galima džiaugtis ilgai: gamtoje jis žydi nuo trijų iki šešių mėnesių.

 

Nuolatinė drėgmė

Šios gėlės gana atsparios: maži temperatūros svyravimai nedaro jokio didesnio poveikio. Vis dėlto jos mėgsta šilumą, todėl patalpoje turėtų būti ne mažiau kaip 15º C. Bromelijos drėgme apsirūpina ne per dirvą, o per savo centrines „taures“, todėl šios turėtų būti nuolatos pripildytos vandens. Karštomis dienomis rekomenduojama šalimais pastatyti indą su vandeniu ir leisti jam išgaruoti – gėlės drėgmę pasisavins per orą.

 

Apie bromelijinių šeimą

 

Bromelijinių (Bromeliaceae) šeima – tai įvairūs žoliniai augalai, sudarantys linijiškų lapų skroteles. Šeimoje yra apie 50 genčių ir 3 500 rūšių, paplitusių Centrinėje ir Pietų Amerikoje. Jos auga labai skirtingomis sąlygomis – ir drėgnuose atogrąžų miškuose, ir Andų kalnuose, ir sausringose savanose. Tarp jų daug epifitinių augalų, vandens atsargas kaupiančių lapų pažastyse ir skrotelių viduryje. Ši šeima pirmą kartą aprašyta 1805 metais.

Iš tokios daugybės tik kai kurios rūšys tapo populiariais kambariniais augalais. Bet einant metams selekcininkai atrinkdavo pačias gražiausias, jas kryžmino, ir dabar turime daug puikių veislių, tarprūšinių ir tarpgentinių hibridų. Daugelis bromelijinių vertinamos dėl ilgo žydėjimo, nereiklumo, o dalis turi dekoratyvius, išilginiais arba skersiniais dryžiais išmargintus lapus.

Bromelijos – tik viena bromelijinių šeimos gentis. Bet dėl ypatingo augimo būdo ir piltuvėlį primenančios lapų skrotelės šis vardas pradėtas ir kitoms gentims pavadinti, kai nenorima akcentuoti kokių nors botaninių ypatybių.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Liepos 27, šeštadienis.
  • Saulė teka 05:21, leidžiasi 21:29.
  • Mėnulis teka 23:29, leidžiasi 13:36.
  • Mėnulis Jautyje 20:23, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis liepos 21 d.
  • Natalija, Svalia, Žintautas, Žintautė, Sergijus, Panteleonas, Subartas
  • Šaknų diena. Galima krauti komposto krūvas, vežti ir kratyti mėšlą, sodinti šakniavaisius, juos tręšti. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti, ilgam laikymui. Naikinkite dirvožemyje gyvenančius kenkėjus. Rinkite vaistinių augalų šaknis; iš jų paruošti preparatai šią dieną yra ypač veiksmingi. Skinti gėles, gerai laikysis vandeny. Nepalanki diena sodinti gūžines salotas, ruošti malkas, konservuoti, virti uogienes, sandėliuoti, krauti derlių.
  • Jei voras tinklą pina, bus giedra.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius