• gegužės 25 d., Šeštadienis

Tokia keista lapų spalva

Melsvas atspalvis dažniausiai būdingas įvairių sukulentų lapams ir stiebams. Tad tarp daugybės tamsiau ir šviesiau žalių augalų kiškiapapartis visada būna gerai matomas. Jo spalva tikrai yra išskirtinė. O tinkamomis sąlygomis šis papartis pavirsta į didelį kupstą, suteikdamas namams neįprasto Amerikos atogrąžų žavesio.

 

Ant medžių ir stoginių

Geltonasis kiškiapapartis paplitęs Centrinės ir Pietų Amerikos atogrąžose ir paatogrąžėse. Savo tėvynėje jis dažnai auga kaip epifitas. Kartais vadinamas sabalpalmių paparčiu (angl. cabbage palm fern), nes dažnai aptinkamas šių palmių lajose.

Kodėl šis kiškiapapartis – geltonasis? Tiksliau turėtų būti auksinis (pagal žodį aureum). Auksiškai geltona, rusva spalva būdinga šakniastiebiams ir gausiai jį dengiantiems plaukeliams. Ryškiai geltoni taip pat yra sporangių telkiniai apatinėje lapų pusėje.

Gal ir keista, kad toks stambus papartis auga kažkur aukštai, beveik be jokio drėgmę išlaikančio susbtrato. Štai čia jam ir padeda tie šakniastiebius saugantys auksiški plaukeliai.

Iš šliaužiančio šakniastiebio išsivysto ilgakočiai dideli plunksniški lapai. Jie gali siekti 1 m ir didesnį ilgį, lengvai išlinkti arba svirti žemyn.

Geltonasis kiškiapapartis daugelyje šalių žinomas kaip dekoratyvinis augalas. Yra kelios puošnios veislės. Rečiau auginama panaši rūšis – grakštusis kiškiapapartis (Ph. decumanum). Jo lapai neturi puošnaus melsvo atspalvio.

Kiškiapaparčiai (Phlebodium) – vos kelias rūšis jungianti gentis, artima šertvėms (Polypodium). Vienu metu jie ir buvo įtraukti į šertvių gentį. Geltonasis kiškiapapartis (Ph. aureum) plačiai vartojamas Centrinės Amerikos tautų liaudies medicinoje.

 

Renkamės gražiausią

Seniai pastebėta, kad geltonojo kiškiapaparčio išvaizda šiek tiek įvairuoja. Lapai gali būti žalsvesni arba melsvesni, ir tai priklauso ne vien nuo auginimo sąlygų.

Pirmiausia seniausiai buvo atrinkta melsva veislė ‘Glaucum’.

Šiandien siūloma ‘Blue Star’ turi savitą pilkai melsvą atspalvį, o lapų forma panaši į rūšies augalų.

‘Crispum’ – dar viena sena veislė banguotais lapų krašteliais. Bet ji nė iš tolo neprilygsta dabar auginamoms.

‘Davana’ – šviesiai pilkai melsvo atspalvio veislė banguotais ir giliai dantytais lapais.

Kiškiapaparčio ‘Mandaianum’ lapai šiek tiek banguoti, giliai dantytais kraštais, žalsvi.

 

Daugiau drėgmės namuose

Šiuos paparčius, kaip ir daugelį epifitinių atogrąžų augalų, auginame kaip kambarinius vazoninius. Galima laikyti ant lentynų, stalelių. Mažesnius vazonus tinka pakabinti. Jei sąlygos bus palankios, kiškiapapartis augs greitai ir suvešėjęs gali užimti apie 1 m2 plotą.

Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2023 m. balandžio mėnesio numeryje.

 „Shutterstock“, „Floradania“ nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Greenworks

Šiandien

  • Gegužės 25, šeštadienis.
  • Saulė teka 04:57, leidžiasi 21:35.
  • Mėnulis teka , leidžiasi 05:17.
  • Mėnulis Ožiaragyje 18:36, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis gegužės 23 d.
  • Alvyda, Almantas, Evelina, Magdalena, Danutė, Bedas
  • Tarptautinė dingusių be žinios vaikų diena. Tarptautinė Afrikos diena. Rankšluosčių diena.
  • Vaisių diena tęsis iki vakaro. Sėkite, sodinkite šakniavaisius, tręškite daržoves, vaismedžius, vaiskrūmius. Dauginkite krūmus atlankomis. Vežkite kompostą, mėšlą. Naikinkite žemės paviršiuje gyvenančius kenkėjus. Negalima sodinti gūžinių salotų, ravėti.
  • Jei gegužė šlapia ir vakarai rasoti – ruduo bus šieno turtingas.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius