Trumpai apie burokėlių auginimą
Daugelio daržuose pūpso raudonieji burokėliai, vėliau keliaujantys į sriubas, salotas, troškinius ir, žinoma, žiemos atsargų buveinę. O ar visi žinome, kokios yra burokėlių auginimo rekomendacijos?
* Burokėliams reikia trąšios, humusingos, purios, gerai įdirbtos dirvos. Šviežias mėšlas burokėliams netinka.
* Šios daržovės nepakenčia rūgščių dirvų, tad įtarus netinkamą pH, rudenį pabarstykite gesintų kalkių, dolomitmilčių.
* Burokėliai geriau augs pelenais pabarstytoje žemėje (1,5–2 kg/m2). Tai – mikroelementų (mangano, vario, magnio) šaltinis.
* Geriausi priešsėliai – kopūstai, pomidorai, agurkai.
* Burokėliams parinkite šviesią, saulėtą vietą. Šešėlyje šakniavaisiai neįgaus veislei būdingos spalvos.
* Sėti rekomenduojama ne anksčiau nei sužaliavus ievai – tada dirva jau pakankamai įšilusi. Darbus paskubinę, rizikuojame sulaukti žyduolių – nuo to nukenčia šakniavaisių skonis. Kita bėda – vėlyvos pavasario šalnos. Daigeliai pašąla temperatūrai dirvos paviršiuje nukritus iki –4 °C.
* Jei dirva sausa, geriau sėti sausas sėklas. Mirkytos sėklos sudygsta greičiau, bet tik beriamos į drėgną dirvožemį.
* Sodinimo gylis – 2,5–3 cm, tarpueilių plotis – 30–45 cm, atstumai tarp augalų – 7–8 cm.
* Rodos, pati gamta pasirūpino, kad burokėlių sėklų nereiktų dražuoti ir būtų lengviau jas sėti po vieną. Tik nedaugelis žino, kad tame kamuolėlyje gali būti ne viena, o dvi, kartais – ir daugiau sėklų. Štai priežastis, dėl ko tvarkingai, rekomenduojamais atstumais į žemę sukaišioję po vieną „sėklą“, kai kuriose vietose sulaukiame net kelių daigelių. Visiems krūvoje bus per ankšta, tad imkimės retinimo. Išrovę, daigelius galime į tuščias vietas pasodinti arba pietums suvartoti.
* Patręštos daržovės užaugins didesnį derlių. Galima tręšti granuliuotomis kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis, barstant jas aplink augalus.
* Burokėliai labiau reiklūs drėgmei nei morkos. Karštomis dienomis nugeibsta lapai – tai akivaizdus požymis, kad metas palaistyti. Dėl netolygaus drėkinimo pablogėja skonis, perpjovus nutįsta „barzdos“, šakniavaisiuose gali atsirasti tuštumų – tokie burokėliai netinkami ilgam laikymui.
* Burokėliams svarbu retinimas, ravėjimas, dirvos purenimas, šiluma, šviesa, drėgmė, apkaupimas – viskas, kuo juos gali pamaloninti rūpestingas daržininkas.
Pixabay nuotr.