Trumpai drūtai apie daržovių sėjos ypatumus
Tikriausiai kiekvienas sodininkas svajoja apie labai trumpą daržovių sėjos žinyną, kuris padėtų sulaukti gausaus ir sveiko derliaus. Drįstu pateikti keletą patarimų iš savo ir mano pažįstamų sodininkių patirties. Žiema – geras laikas kaupti žinias, o ir pavasaris juk ne už kalnų…
Pomidorai. Jokiu būdu negalima perlaistyti daigų. Jei jie prastai auga, naudinga palaistyti karvės pienu (0,2 l – 1 l vandens), medžių pelenų antpilu (2 valgomieji šaukštai 1 l vandens), silpnu kalio permanganato tirpalu ir į indelius įdėti po 1–2 arbatinius šaukštelius pelenų.
Dėl šviesos trūkumo daigai būna ploni.
Paprikos. Jei daigai prastai vystosi, palaistykite juos silpnu kalio permanganato tirpalu, pelenų ištrauka (1 valgomasis šaukštas 1 l vandens, laikoma 4–6 valandas), šviežiu pienu (0,1 l – 1 l vandens) arba amonio salietros tirpalu (1–2 g – 1 l vandens).
Svogūnai. Likus mėnesiui iki sodinimo, nepamirškite sėklų gerai pašildyti. Prieš sėdami 10–12 valandų pamirkykite specialiame tirpale. Jis gaminamas taip: 1 l vandens imamas 1 valgomasis šaukštas pelenų, 1 valgomasis šaukštas druskos, žiupsnelis kalio permanganato (tiek, kad tirpalas būtų tamsiai rožinis), 1 arbatinis šaukštelis vario sulfato. Sėjant svogūnus į griovelius reikėtų pridėti komposto ir pelenų.
Agurkai. Norėdama padidinti moteriškų žiedų skaičių, prieš sodinimą sėklas 20 minučių pašildau 45–50 °C temperatūros vandenyje ir 3 valandas pamirkau silpname kalio permanganato tirpale. Paskui jas nuplaunu ir 12 valandų pamerkiu į alijošių sultis, mikroelementų tirpalą arba pelenų antpilą (1 valgomasis šaukštas pelenų 0,5 l vandens, ekstrahuojama parą). Šitaip paruoštos sėklos sudygsta greitai ir visos vienu metu. Agurkus sėju po danga į 3–4 cm gylio duobeles arba vageles, pripildytas pūdinio, pelenų ir durpių.
Kopūstai. Norėdama augalus apsaugoti nuo šaknų gumbo, prieš sėją sėklas 3 minutėms panardinu į karštą vandenį (50 °C), o paskui 20 minučių į šaltą, silpną kalio permanganato tirpalą. Jas pasėju anksti po danga, eilutes pamulčiuoju. Po 8–12 dienų daigus palaistau silpnu kalio permanganato tirpalu ir apibarstau pelenais.
Morkos. Jos mėgsta derlingą dirvą, bet sėju tik antraisiais metais po organinių trąšų įterpimo. Sėklas panardinu į karštą (50 °C) vandenį 15-ai minučių, apdžiovinu ir daiginu dvi savaites. Kad nepultų morkinė musė, jas su maišeliu porą kartų kelioms sekundėms panardinu į benziną, nuskalauju, apdžiovinu, sumaišau su smėliu ir malta aitriąja paprika. Į vageles įberiu komposto su pelenais, palaistau vandeniu ir į 2 cm gylį pasėju sėklas. Eilutes pamulčiuoju pūdiniu arba durpėmis. Nelaistau, kad nesusidarytų plutelė.
Žirniai. Prieš sėją sėklas pamerkiu trims valandoms į šaltą vandenį, o siekdama apsaugoti nuo žirninių vaisėdžių, valandą palaikau karštame (50 °C) arba sūriame vandenyje (1 valgomasis šaukštas druskos 1 l vandens), kalkių tirpale (1 valgomasis šaukštas 2 l vandens), arba geležies sulfato tirpale (0,5 arbatinio šaukštelio 2 l vandens). Į duobeles priberiu komposto ir pelenų. Sėju į 5–6 cm gylį, dirvos paviršių suslegiu, kad sėklų neišlestų paukščiai.
Cukinijos. Sėklas prieš sėją naudinga tris dienas palaikyti šiltai, suvyniotas į plastikinį pakelį arba sudaiginti pjuvenose. Jas beriu į duobeles, pripiltas komposto ir pelenų, į 3–4 cm gylį.
Česnakai. Vasarinius česnakus sodinu balandžio mėnesį. Į dirvą įmaišau pūdinio ir pelenų. Skilteles tris valandas dezinfekuoju kalio permanganato ir pelenų tirpale. Lysves, kuriose pasodinti žieminiai česnakai, balandžio mėnesį supurenu. Jei šios daržovės apšalo (pagelto), patręšiu karbamidu (1 valgomasis šaukštas 10 l vandens) ir palaistau. Beje, jos gali pagelsti ir dėl labai šlapios dirvos.
Burokėliai. Jų negalima sėti į šaltą dirvą, nes ims auginti žiedkočius, o šakniavaisiai netiks maistui. Kad daigai pasirodytų greičiau, sėklas pusvalandžiui pamerkiu į silpną kalio permanganato tirpalą, paskui nuplaunu šiltu vandeniu ir pasėju į 3 cm gylį grioveliuose, pripildytuose pūdinio, durpių ir pelenų.
Ridikėliai. Kai jie sudygsta, dažnai laistau ir barstau pelenais, kad nepultų kryžmažiedžių augalų spragės. 1–2 tikrųjų lapelių fazėje daigus išretinu, palaistau ir apibarstau pelenais.
Pupelės. Jas sėju, įšilus žemei, į vageles, pripildytas komposto ir pelenų, 5–7 cm gylyje. Kad sėklos geriau sudygtų, prieš sėją valandą pamirkau mikroelementų ir pelenų tirpale. O jei prognozuojamos šalnos šalnos, pridengiu daržo plėvele.