• liepos 27 d., Šeštadienis

Vasarinės gėlės tinginėliams

Už lango kvepia gėlės, savitą aromatą skleidžia žemė. Viskas byloja, kad atėjo pavasaris. Ar mums vasarą bus galima patinginiauti sode? Šis klausimas geriausiai atspindi sodininko siekiamybę ir svajonę. Ne visuomet pasiseka, bet argi tai visiškai nepasiekiama? Sodinkite be didelės priežiūros žydinčias vienmetes gėles. Patikėkite, protingas tinginys ir žiedų sklidinas sodas – įmanomi dalykai.

 

 

 

 

 

Daugiau laisvadienių

Žmogui patinka pokyčiai, ypač sode. Gėlynas ar vazonas su vienmetėmis gėlėmis – pats geriausias sprendimas, nes spalvų kitimas ir žiedai nuo pavasario iki rudens kasmet džiugina vis naujais atradimais. Norimam efektui pasiekti kartais visiškai pakanka 1 m2. Ideali vieta vienmetėms gėlėms – prie terasos ar namo įėjimo. Jeigu turite mažai laisvo laiko, gėlynėlis ar indų kompozicija neturi būti dideli. Sodas tam ir kuriamas, kad būtų kur ilsėtis ir grožėtis žydėjimu.

Norite sode praleisti daugiau laisvadienių? Tai realu, jeigu laikysitės kelių taisyklių. Kokios jos?

Pirma, sodinkite parinktai sodo vietai tinkamus ir jums patinkančius vienmečius augalus. Jei nemėgstate retinti, pikuoti, daiginti, gaila palangių, sodinkite tokius, kuriuos galima sėti į dirvą praėjus šalnų pavojui. Jų, priešingai nei daugiamečių augalų, nereikės dalinti, dauginti, genėti.

Antra, kurkite kompozicijas iš visą sezoną žydinčių vienmečių gėlių. Rūšių ir veislių yra labai daug, bet tik nedaugelis žydi nuo pavasario iki rudens be didelės priežiūros.

Trečia, nesirinkite vienmečių vien pagal žiedų grožį. Bet kuris patyręs sodininkas jums pasakys, kad auginimo sėkmė priklauso nuo vietos ir dirvos arba žemės mišinio.

Ketvirta, prižiūrėti vienos rūšies gėles, kad ir skirtingų spalvų, lengviau nei kelių. Venkite kurti simetriškas kompozicijas ir ornamentus, nes idealiai tvarkai palaikyti reikės daugiau laiko.

Penkta, neauginkite daigų patys. Jei brangu nusipirkti, sėkite. Paprasčiausiai ir mažiausiai laiko atima vienmečių gėlių sėja į nuolatinę vietą lauke, bet tik tų, kurių dygimo laikotarpis trumpas. Kai kurias rūšis, pavyzdžiui, medetkas (Calendula), sėkite periodiškai nuo balandžio pabaigos iki birželio – taip pratęsite žydėjimą. Daigus sodinkite ar sėkite tik gegužės pabaigoje arba birželio pradžioje, praėjus šalnų pavojui. Pirkdami rinkitės kompaktiškus, stambesnius, sveikus, nenuvytusiais lapais ir tvirtais stiebais aigus.

Šešta, paruoškite žemės mišinį vienmečių gėlių vazonams ir gėlyno dirvą – perkaskite, įmaišykite komposto ir ilgo poveikio trąšų granulių. Granulės veikia 3–4 mėnesius, tad, ko gero, daugiau nereikės rūpintis tręšimu. Dėl specialios granuliacijos ir cheminio reguliatoriaus maisto medžiagas augalai pasisavina per kelis mėnesius. Jų užtenka visą vegetacijos sezoną.

Jeigu laikysitės nurodytų taisyklių, vienmečių augalų priežiūra bus nesudėtinga. Tereikės stengtis, kad žemės mišinys neišdžiūtų, išrauti ne vietoje pasirodžiusias piktžoles. Ko gero, pats didžiausias darbas – jas kasmet išrauti, o pavasarį vėl pasėti ar pasodinti, surinkti, išvalyti ir sandėliuoti indus, kompostuoti augalų likučius.

 

Vienmetės induose – lauko puošmenos

Naujus indus pirkite bent 2 cm platesnius ir gilesnius, nei reikia. Iš mažesnių greičiau išgaruoja drėgmė, todės reikia dažniau laistyti. Sodindami gėles palikite vietos. Juk nemalonu, kai vanduo kartu su žeme ima tekėti pro vazono viršų. Tinginiui teks valyti viską aplink ir lyginti žemės paviršių.

Greta vazono su vienmetėmis gėlėmis pastatykite indą su vandeniu. Prireikus palieti nereikės toli eiti. Iš gręžinio ar šulinio pasemto vandens temperatūra ilgainiui susilygins su lauko temperatūra, todėl jis bus sveikesnis augalams. Iš plastikinių indų drėgmė garuos lėčiau nei iš molinių, bet jie lengvesni ir greičiau nuvirsta. Plastikinius galima surikiuoti lovelyje – ir žemės reikės mažiau, ir pasuktas augalas neišvirs. Atsparūs šalčiui yra šamoto ir kitos tvirtos keramikos, akmeniniai vazonai. Juos galėsite palikti žiemą lauke. Kelis dekoratyvius vazonėlius pastatykite greta – mažiau lakstysite po sodą, bus patogiau prižiūrėti.

 

Sėklos beriamos tiesiai į dirvą

Kai kurios vienmetės vasarinės gėlės idealiai tinka tinginiams. Jas galima sėti į lysvę gegužės pradžioje. Šios gėlės auga tik geru oru, todėl palaukite, kol pasibaigs šalnos. Sėklos didelės, nesunkiai sugraibomos, greitai dygsta. Prižiūrėti nesudėtinga, mažai vargo, ir netrukus jau galite džiaugtis spalvingu sodu.

Būtinai derinkite įvairias didžiosios nasturtės (Tropaeolum majus) veisles, jei jums patinka ryškumas. Raudonos ir geltonos spalvų žaismas skleidžia gerą nuotaiką. Lengva prižiūrėti ir serenčius (Tagetes): didįjį (T. erecta), gvazdikinį (T. patula), smulkųjį (T. tenuifolia). Šios gėlės pelnytai mėgiamos dėl nereiklumo, visapusio pritaikymo ir gausių žiedų grožio. Sodą taip pat papuoš saulėgrąžos (Helianthus annuus), medetkos (Calendula), kvapieji pelėžirniai (Lathyrus odoratus).

Vienmetės gėlės nepamainomos kuriant žaismingą nuotaiką vasaros sode. Jeigu neturite laiko, sodinkite mažiau priežiūros reikalaujančias rūšis.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Liepos 27, šeštadienis.
  • Saulė teka 05:21, leidžiasi 21:29.
  • Mėnulis teka 23:29, leidžiasi 13:36.
  • Mėnulis Jautyje 20:23, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis liepos 21 d.
  • Natalija, Svalia, Žintautas, Žintautė, Sergijus, Panteleonas, Subartas
  • Šaknų diena. Galima krauti komposto krūvas, vežti ir kratyti mėšlą, sodinti šakniavaisius, juos tręšti. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti, ilgam laikymui. Naikinkite dirvožemyje gyvenančius kenkėjus. Rinkite vaistinių augalų šaknis; iš jų paruošti preparatai šią dieną yra ypač veiksmingi. Skinti gėles, gerai laikysis vandeny. Nepalanki diena sodinti gūžines salotas, ruošti malkas, konservuoti, virti uogienes, sandėliuoti, krauti derlių.
  • Jei voras tinklą pina, bus giedra.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius