Vijoklinis špinatas – gėlė ar daržovė?
Kas tai?
Šis augalas žinomas keliais vardais – malabarinis (Malabar spinach), indinis (Indian spinach), ceiloninis (Ceylon spinach), vietnaminis (Vietnamese spinach) ar kininis (Chinese spinach) špinatas. Kartais jis vadinamas tiesiog baltuoju amerikiniu špinatu, vijokliniu špinatu arba basellos, kilusiu iš tarptautinio vardo Basella alba. Vis dėlto tai nėra tikras špinatas. Jis priklauso kitai – bazelijinių (Basellaceae) – šeimai. Lietuviškas pavadinimas, patvirtintas 2004 metais, yra baltoji bazelė.
Šis augalas – dar gana egzotiška ir reta daržovė. Kilęs iš Rytų Indijos. Bazelė auginama daugelyje atogrąžų ir paatogrąžių klimato šalių. Tėvynėje stiebai gali užaugti iki 9–10 m aukščio. Gamtoje jie kasmet apmiršta, bet lieka šaknys, ir kitą sezoną augalai vėl išauga. Stori (prie pagrindo iki 2–2,5 cm skersmens), sultingi šviesiai žali ūgliai vejasi prieš laikrodžio rodyklę. Lapai stambūs (apie 15 cm ilgio, iki 10 cm pločio), širdiški, trumpais koteliais, blizgančiu paviršiumi. Žiedeliai labai smulkūs, be vainiklapių, turi tik žalsvus ar rausvus taurėlapius. Jie susitelkę trumpose varpose lapų pažastyse. Vaisius – raudonai violetinė uoga.
Bazelių auginimo ypatumai
*Europos šalyse baltoji bazelė auginama ir kaip daržovė, ir kaip dekoratyvinis vijoklis. Ji sėjama kaip vienmetė ir gyvena vieną vasarą. Nesunkiai pasiekia 2 m aukštį. Jei jauną stiebo viršūnę nupjausite, likusi dalis išsišakos.
*Daugelyje šalių pirmiausia išauginami sodinukai (sėklos sėjamos šiltnamiuose sausio ir vasario mėnesiais). Jie lauke sodinami paauginti, turintys iki 2–3 tikrųjų lapelių, kai pasibaigia šalnos. Aukštyn stiebiasi greitai. Stiebams iš karto reikia virvelių arba atramų. Ypač greitai jie auga šiltomis vasaromis. Per vegetacijos sezoną susidaro daug žaliosios masės.
*Bazelėms reikia geros, humusingos dirvos. Jos mėgsta drėgmę, šilumą.
*Maistui pjaunamos jaunų ūglių viršūnės. Tai daroma 2–3 kartus per sezoną. Nupjauti ūgliai ir lapai dėl gleivingų sulčių ilgai nevysta, išsilaiko švieži. Jie valgomi taip pat kaip tikrieji špinatai – švieži ir troškinti.
*Auginant bazeles kaip dekoratyvinius augalus, pirmenybė teikiama daugiau ar mažiau raudonos spalvos turinčioms veislėms. Sėklos sėjamos į vazonus. Vienam augalui reikia 8–10 l talpos indo su gera kompostine žeme. Galima auginti balkonuose, prie laiptų turėklų ir kitur, kur tinka vijokliai. Išsilaiko iki šalnų.
*Sode bazelės pražysta ne visada, dar sunkiau tikėtis vaisių ir savų sėklų. Tik labai ilgą ir šiltą vasarą arba šiltnamiuose lapų pažastyse pasirodo smulkūs neišvaizdūs žiedeliai, subręsta mėsingos uogos.
*Bazelės nemėgsta per drėgno oro. Jei drėgna ir vėsu – ant lapų atsiranda dėmių, augalai ima pūti.