Vytautas Miškinis apie gėles
Ar auginate vaisius ir daržoves?
O taip! Vaisius: obuolius, kriaušes, vyšnias, trešnes, slyvas, gudobeles, avietes, gervuoges, aviečių ir gervuogių hibridus, sedulas, citrinvyčius, aktinidijas, aroniją, svarainius, juoduosius, geltonuosius ir raudonuosius serbentus, agrastus, lazdynų ir graikinius riešutus. Regis, viskas. Tiesa, dar mėlynas ir geltonas vynuoges.
O štai daržovių sąrašas netrumpas: pomidorai, agurkai, svogūnai, česnakai, žemuoginiai špinatai, rūgštynės, paprikos, baklažanai, artišokai, cukinijos, moliūgai, patisonai, aguročiai, šparaginės pupelės, žirniai, pupos, saulėgrąžos, topinambai, ridikėliai, salotos, morkos, burokėliai, brokoliai, dumplainiai… Daugelio rūšių prieskoniniai augalai: agurklė, lapiniai ridikėliai, melisa, dašis, gelsvė, krapai, raudonėlis ir t. t. Ypač džiaugiamės stevija.
Ar tikite augalų gydomosiomis savybėmis?
Tikiu! Net labai. Pavyzdžiui, medaus žolė stevija yra cukraus pakaitalas, o burokėliai tikrai tirština kraują. Apskritai įvairių daržovių sultys ryte – tikras vitaminų ir energijos užtaisas visai dienai. Įsipjovei – trauklapis. Nevengiu ir po dilgėles pabraidyti – iškart atsigaunu. O greta sodybos augantis galingas kaštonas valo orą ir panardina į gilų miegą visus snaudžiančius prie jo esančiame trobos gale. Gaila, kad negalima užsiauginti imbiero – fantastiško profilaktinio vaisto nuo balso ligų ir peršalimo. Tikiu daugelio augalų poveikiu, nes esu juos išbandęs ir poveikį pajutęs savo kūnu.
Ar auginate kambarines gėles?
Taip. Mūsų namų ir mano sergėtoja Regina dievina orchidėjų kolekciją, o aš – kaktusus (kas belieka!). Namuose auga sanpaulija, Kalėdų žvaigždė, o kitų gėlių vardų tiesiog nežinome. Jos tiesiog auga. Ar kas dovanojo, ar perkant neįsidėmėta… Anksčiau buvo ir kavos medis, ir bonsų, ir kitų egzotinių tvarinių ir jų hibridų. Išnyko, nes nemokėjome palaikyti jų gyvasties.
Užtat sodyboje – tikras rojus. Jurginai, rožės, fuksijos, begonijos, palergonijos, petunijos, surfinijos, serenčiai, sprigės, lobelijos, ramunės, lelijos, astros, tulpės, narcizai, melsvės, našlaitės, paparčiai, net ricinmedis. Visų neišvardinsi. Regina tiesiog dievina gėles.
Ką Jūsų gyvenime reiškia ąžuolo pavadinimas?
Viską. Ąžuolas lydi visą mano gyvenimą. Visų pirma tai choras "Ąžuoliukas", kuriame ištisa giria "ąžuolų ąžuoliukų". Tai mano pavardė, kurios semantikoje telpa ąžuolo samprata. Tai du medžiai, pasodinti pačioje Vilniaus širdyje – Gedimino kalno papėdėje, "Ąžuoliuko" gyvenime įkūnijantys labai svarbius dalykus (ne visi tatai žino)… Yra daug su ąžuolais susijusių istorijų, kurias galėčiau papasakoti. Tai įvairiausios sodinimo ceremonijos, kuriose teko aktyviai dalyvauti. Tai sodyboje pasodinti ir net šiltnamyje iš kažin kur pasisėję ąžuoliukai.
Kaip įsivaizduojate savo svajonių sodą?
Įsivaizduojame tokį, kokį turime! Manau, kad gyvename savo svajonių sodyboje, nes tokią ją ir sukūrėme.