• balandžio 26 d., Penktadienis

Žiedus lenkia gražuolės oncidijos

Oncidijų, įdomių Amerikos orchidėjų, gentis gana gausi. Dabar joje yra apie 330 rūšių, nors anksčiau šiuo vardu vadinta dar daugiau augalų. Padarius kai kuriuos sistematikos pakeitimus, dalis rūšių perkelta į kitas oncidijoms artimas gentis. Ko tikėtis nusipirkus tokį augalą parduotuvėje?

 

 

 

Namus papuoš nereiklūs hibridai

Svarbiausia – neieškokite parduotuvėje rūšinių oncidijų. Labai gerai, jei prie vazonėlio yra etiketė su užrašu Oncidium. Tai reiškia, kad įsigijote šiai genčiai priklausantį hibridą. Jei neturite patirties ir gerų auginimo sąlygų, hibridinės orchidėjos labiau tiks Jūsų namams. Jos mažiau lepios.

Tarp įvairių hibridų yra augalų baltais, rausvais, raudonais žiedais. Twinkle – puikios nedidelės orchidėjos, turinčios apie 20 cm ilgio žiedynus. Žiedai 2,5 cm skersmens, kvepiantys. Grupės Sharry Baby orchidėjų žiedai vyšnios raudonumo ir vyšnios raudonumo su balta lūpa, kvepia šokoladu. Patys augalai stambūs ir greitai auga. Ypač nereiklūs smulkiažiedžiai hibridai (žiedeliai apie 1 cm skersmens). Toks yra gerai žinomas ‘Gower Ramsey’ auksiniais žiedeliais. Hibridai gali žydėti bet kuriuo metų laiku, kai kurie – du kartus.

Yra daug hibridų, išvestų naudojant kitų genčių orchidėjas. Tai Burrageara, Colmanara, Wilsonara, Vuylstekeara, Odontocidium, Aliceara, Rodricidium, Maclellanara. Visos jos puošnios ir nelabai reiklios. Colmanara grupė Wildcat tamsiai raudonais, geltonais ir rudais taškais išmargintais žiedeliais greitai patraukia dėmesį parduotuvėje, bet etiketėje tikriausiai bus parašyta Cambria. Kambrijomis vadinami įvairių orchidėjų genčių hibridai, kai kurie – ypač sudėtingai ir daug kartų kryžminti.

 

 

Daugumai hibridų reikalingos panašios sąlygos

Tinkamiausia vieta oncidijų hibridams namuose – prie rytinių langų. Jos turėtų gauti kuo daugiau išsklaidytos šviesos arba augti pusšešėlyje. Neblogai augalai jaučiasi ir vakaruose. Netinka tik tamsi šiaurinė pusė, kur oncidijos tikriausiai nežydės, ir saulėkaita prie pietinių langų, kur lapai gali apdegti.

Laistymas, kaip ir santykinis oro drėgnis, labai susijęs su aplinkos temperatūra. Kuo šilčiau, tuo dažniau ir gausiau laistoma. Vandens perteklius turi laisvai ir visiškai išbėgti iš vazonėlio, kitaip netruks sukelti šaknų puvinį. Tarp laistymų substratas turi išdžiūti. Tad negalima skaičiuoti, kas kiek dienų bus laistoma. Tiesiog reikia stebėti aplinkos sąlygų kitimą (šilumą, saulės šviesos intensyvumą) ir tikrinti drėgmę vazonėlyje. Žiemą ir vasarą, saulėtomis ir apsiniaukusiomis dienomis, laiko tarpai bus skirtingi: kartais 7, o kartais tik 3 dienos.

Laistyti labai gerai minkštu (lietaus) ir šiltu (30–35 ºC) vandeniu, imituojant atogrąžų lietų. Po to išpilamas visas jo perteklius ir vazonėlis palaikomas ant šono, kad nieko neliktų tarp lapų. Tręšiama trąšų tirpalu maždaug 1–2 kartus per mėnesį. Parduotuvėse trąšų orchidėjoms asortimentas tikrai didelis. Tereikia tiksliai laikytis ant pakuotės nurodytų normų.

Oncidijos beveik neturi ramybės periodo. Žiemą kambariuose natūraliai būna vėsiau ir sausiau, taigi ir augalai prisitaiko prie tokių sąlygų, augimas sulėtėja. Bet užtenka pašviesti saulutei, ir augalai pabunda iš snaudulio. Žydėti jie gali bet kuriuo metų laiku, bet žiedus dažniausiai sukrauna vasaros pabaigoje ir rudenį. Žydėjimas trunka apie 1,5 mėnesio, kol viskas išsiskleidžia.

Peržydėjus augalui, džiūstantis žiedynas nukerpamas. Jei reikia – šiuo metu jį geriausia persodinti. Į naują indą perkeltą augalą kurį laiką reikia palaikyti sausai. Tai geriausias būdas apsaugoti jį nuo bent kiek pažeistų šaknų ar stiebų puvinio.

Oncidijoms puikiai tinka substratas iš smulkintos pušies žievės ir trupučio kiminų (jų dedama apie 10–15 proc.).

Šios orchidėjos parduodamos plastikiniuose vazonėliuose. Ten jos gali augti 2–3 metus, o vėliau tenka persodinti. Augalai mėgsta lipti iš indų: kasmet nauji ūgliai su gumbeliais išauga aukščiau senųjų, aplink į visas puses nutįsta daug plonų orinių šaknų.

Persodinant didesnius kerus galima padalyti. Tik neskirstykite jų labai smulkiai. Kiekviena atskirta dalis turi turėti ne mažiau kaip tris subrendusius gumbelius su lapais ir sveikas šaknis.

Vasarą oncidijas galima auginti lauke, šviesiame pusšešėlyje, nuo lietaus apsaugotoje vietoje.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 26, penktadienis.
  • Saulė teka 05:51, leidžiasi 20:44.
  • Mėnulis teka , leidžiasi 06:15.
  • Mėnulis Šaulyje 04:37, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis balandžio 24 d.
  • Dargailė, Gailenis, Klaudija, Klaudijus, Vilūnė
  • Pasaulinė intelektinės nuosavybės diena. Tarptautinė Černobylio avarijos aukų atminimo diena.
  • Vaisių diena. Sėkite, sodinkite šakniavaisius, tręškite. Vežkite kompostą, mėšlą. Genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius. Naikinkite kenkėjus, gyvenančius žemės paviršiuje. Rinkite vaistinius augalus. Tvarkykite, valykite rūsius.
  • Jei balandis sausas, toks bus ir birželis.

Populiariausi straipsniai

Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius