• rugsėjo 27 d., Trečiadienis

Žolinės. Paskutinės žolės?

Kiekvienas, bent šiek tiek besidomintis, prakutęs, paklaustas atsakys, kada geriausia rinkti aromatines, vaistines žoleles, ką ir kada ruošti žiemai, ką kada naudoti. Bet, tikėtina, kiekvieno patarimas bus skirtingas. Viena plačiausiai žinomų nuomonių – kad vaistiniai augalai renkami iki Rasų, Joninių ar kaip bepavadintume vasarvidį. Žodžiu, iki to metų laiko, kai diena vėl ima trumpėti. Kitas gi, visiems aiškus ir suprantamas terminas, iki kada reikia susirinkti visas vaistažoles – Žolinė, kuri švenčiama rugpjūčio viduryje. Pats pavadinimas primena, kad tai augalų šventė, laikas, skirtas žalumai, žolėms. Pasakojama, kad po Žolinės jau prasideda ruduo. Vis dažniau matome pievose voratinklius, pasidabinusius ryto rasa, paukščiai būriuojasi ir palieka mūsų kraštus, sunokę obuoliai pradeda bumbsėti sode.

 

 

Kaip jūs savo sodybas ruošiate rudeniui? Ar ruošiate maisto atsargas, derlių, kad kuo ilgiau išsilaikytų ir žiemą bent šiek tiek stiprintų? Aš savo sodyboje užaugusius augalus, sodo ir daržo derlių ruošiu būtent rugpjūtį. Ne tik vaisius, daržoves, bet ir žoleles.

Žinoma, augalus, kurių vaistingosios savybės stipriausiai susikaupia žieduose, reikia rinkti būtent žydėjimo metu. Tai – liepžiedžiai, vingiorykštė, čiobreliai, ramunėlės, net raudonėlis. Žinoma, raudonėlį kaip prieskonį rinkti, džiovinti ir naudoti virtuvėje galima vos pasirodžius jo pirmiesiems lapeliams, iki pat šalnų. Gal ir nedžiugins jo sumedėję stiebai, bet lapeliai, jaunesni ūgliai pagardins dažną patiekalą. Tad rugpjūtį, drąsiai galite pasirinkti raudonėlio lapelių ir jaunų stiebelių ir sudžiovintus naudoti virtuvėje, o jei nespėjote prisirinkti žiedynų – tie patys stiebeliai irgi turi gydomųjų savybių, tik mažiau. Lygiai taip ir čiobreliai, kol šalnos nepakanda lapelių – juos galima rinkti ir ruošti prieskonius žiemai. O jei žiedynų neturite, kosulį puikiai palengvina ir čiobrelių žolė, ar rugpjūtį, ar rugsėjį surinkta. Visada verta savo prieskonių darželyje auginti šiuos aromatinius žolynus, kaip ir begalę kitų, kurie pasitarnauja ir virtuvėje, ir vaistinėlėje. Tiesą pasakius, savo žolynų atsargas kaupiu virtuvėje, ir puolant peršalimui, kosuliui ar kitam negalavimui, čia pat traukiu prieskonių stiklainius ir plikau arbatas. Rugpjūtį drąsiai galima rinkti ir kraujažolės žiedus, nes ji jais dalinasi nuo vasaros pradžios iki pat šalnų. Jei ligos neužpuolė mėtų, pipirmėčių, šaltmėčių ir melisų lapų, šių aromatinių augalų derlių galima rinkti į puokštes ir kabinti džiovinti. Beje, šių populiarių augalų augintojams priminsiu vieną triuką, kuris bent man puikiai pasiteisina – žolinę dalį galima pjauti kelis kartus per vasarą, pradedant birželį, kartojant liepą ir galiausiai rugpjūtį. Augalus verta sutrumpinti iki 15–20 cm aukščio, kad atželtų minkštais, maloniai kvepiančiais lapeliais, o ne sumedėjusiais stagarais, su ligų ir kenkėjų „sušaudytais“ lapais vasaros pabaigoje.

Tekstas – Indrajos Raudonikytės. Nuotraukos – iš asmeninio archyvo.

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2023 m. rugpjūčio mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Rugsėjo 27, trečiadienis.
  • Saulė teka 07:14, leidžiasi 19:05.
  • Mėnulis teka 18:52, leidžiasi 03:30.
  • Mėnulis Žuvyse 03:18, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis rugsėjo 22 d.
  • Adalbertas, Daugilė, Kovaldas, Vincentas, Damijonas
  • Pasaulinė turizmo diena. Lietuvos socialinių darbuotojų diena
  • KIRMINŲ DIENA. Lapų diena. Palanki diena augalus laistyti, purkšti, persodinti prieskonines daržoves į vazonėlius, sėti ir pjauti veją. Grėbkite lapus. Kraukite kompostą. Ypač gerai yra ieškoti vandens, kasti, valyti šulinius. Nerekomenduojama konservuoti, sandėliuoti daržovių, džiovinti žolelių ir daržovių, naikinti drėgmės ir pelėsių patalpose.
  • Jeigu rudenį medžių lapai ilgai nekrenta, reikia laukti labai ankstyvo pavasario.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar džiaugiatės šių metų derliumi?

Įvykių kalendorius