• gegužės 25 d., Šeštadienis

Žolinės. Paskutinės žolės?

Kiekvienas, bent šiek tiek besidomintis, prakutęs, paklaustas atsakys, kada geriausia rinkti aromatines, vaistines žoleles, ką ir kada ruošti žiemai, ką kada naudoti. Bet, tikėtina, kiekvieno patarimas bus skirtingas. Viena plačiausiai žinomų nuomonių – kad vaistiniai augalai renkami iki Rasų, Joninių ar kaip bepavadintume vasarvidį. Žodžiu, iki to metų laiko, kai diena vėl ima trumpėti. Kitas gi, visiems aiškus ir suprantamas terminas, iki kada reikia susirinkti visas vaistažoles – Žolinė, kuri švenčiama rugpjūčio viduryje. Pats pavadinimas primena, kad tai augalų šventė, laikas, skirtas žalumai, žolėms. Pasakojama, kad po Žolinės jau prasideda ruduo. Vis dažniau matome pievose voratinklius, pasidabinusius ryto rasa, paukščiai būriuojasi ir palieka mūsų kraštus, sunokę obuoliai pradeda bumbsėti sode.

 

 

Kaip jūs savo sodybas ruošiate rudeniui? Ar ruošiate maisto atsargas, derlių, kad kuo ilgiau išsilaikytų ir žiemą bent šiek tiek stiprintų? Aš savo sodyboje užaugusius augalus, sodo ir daržo derlių ruošiu būtent rugpjūtį. Ne tik vaisius, daržoves, bet ir žoleles.

Žinoma, augalus, kurių vaistingosios savybės stipriausiai susikaupia žieduose, reikia rinkti būtent žydėjimo metu. Tai – liepžiedžiai, vingiorykštė, čiobreliai, ramunėlės, net raudonėlis. Žinoma, raudonėlį kaip prieskonį rinkti, džiovinti ir naudoti virtuvėje galima vos pasirodžius jo pirmiesiems lapeliams, iki pat šalnų. Gal ir nedžiugins jo sumedėję stiebai, bet lapeliai, jaunesni ūgliai pagardins dažną patiekalą. Tad rugpjūtį, drąsiai galite pasirinkti raudonėlio lapelių ir jaunų stiebelių ir sudžiovintus naudoti virtuvėje, o jei nespėjote prisirinkti žiedynų – tie patys stiebeliai irgi turi gydomųjų savybių, tik mažiau. Lygiai taip ir čiobreliai, kol šalnos nepakanda lapelių – juos galima rinkti ir ruošti prieskonius žiemai. O jei žiedynų neturite, kosulį puikiai palengvina ir čiobrelių žolė, ar rugpjūtį, ar rugsėjį surinkta. Visada verta savo prieskonių darželyje auginti šiuos aromatinius žolynus, kaip ir begalę kitų, kurie pasitarnauja ir virtuvėje, ir vaistinėlėje. Tiesą pasakius, savo žolynų atsargas kaupiu virtuvėje, ir puolant peršalimui, kosuliui ar kitam negalavimui, čia pat traukiu prieskonių stiklainius ir plikau arbatas. Rugpjūtį drąsiai galima rinkti ir kraujažolės žiedus, nes ji jais dalinasi nuo vasaros pradžios iki pat šalnų. Jei ligos neužpuolė mėtų, pipirmėčių, šaltmėčių ir melisų lapų, šių aromatinių augalų derlių galima rinkti į puokštes ir kabinti džiovinti. Beje, šių populiarių augalų augintojams priminsiu vieną triuką, kuris bent man puikiai pasiteisina – žolinę dalį galima pjauti kelis kartus per vasarą, pradedant birželį, kartojant liepą ir galiausiai rugpjūtį. Augalus verta sutrumpinti iki 15–20 cm aukščio, kad atželtų minkštais, maloniai kvepiančiais lapeliais, o ne sumedėjusiais stagarais, su ligų ir kenkėjų „sušaudytais“ lapais vasaros pabaigoje.

Tekstas – Indrajos Raudonikytės. Nuotraukos – iš asmeninio archyvo.

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2023 m. rugpjūčio mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Greenworks

Šiandien

  • Gegužės 25, šeštadienis.
  • Saulė teka 04:57, leidžiasi 21:35.
  • Mėnulis teka , leidžiasi 05:17.
  • Mėnulis Ožiaragyje 18:36, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis gegužės 23 d.
  • Alvyda, Almantas, Evelina, Magdalena, Danutė, Bedas
  • Tarptautinė dingusių be žinios vaikų diena. Tarptautinė Afrikos diena. Rankšluosčių diena.
  • Vaisių diena tęsis iki vakaro. Sėkite, sodinkite šakniavaisius, tręškite daržoves, vaismedžius, vaiskrūmius. Dauginkite krūmus atlankomis. Vežkite kompostą, mėšlą. Naikinkite žemės paviršiuje gyvenančius kenkėjus. Negalima sodinti gūžinių salotų, ravėti.
  • Jei gegužė šlapia ir vakarai rasoti – ruduo bus šieno turtingas.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius