• liepos 16 d., Antradienis

Astrai - Aster

Astrai arba astrūnai – tipiškais graižais žydintys daugiamečiai augalai. Nuo seno auginami soduose, sodybose, parkuose. gali ilgai augti vienoje vietoje, po ilgesnio laiko sudaro sąžalynus.

Kalninis astras (Aster amellus) paplitęs Pietų Europoje saulėtuose miškuose, stepių pievose. Stačiaūgis, šakotas keras užauga 40-60 cm aukščio. Stiebai tvirti, apaugę siaurėjančiais plaukuotais lapeliais. Žydi rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais. Žiedai mėlynai violetiniai, rožiniai. Augalai mėgsta saulėtas, sausas, šiltas vietas, laidžią kalkingą, apydrėgnę dirvą. sodinami pavasarį, persodinami kas 3 metus. Dauginami kero dalimis, atžalomis, sėklomis.

Krūminis astras (A. dumosus) – labai dažnas sodybose, mėgstamas gėlininkų. Suformuoja guotais plintančius kerelius, išauga iki 15-50 cm aukščio. Šakoti stiebai apaugę tamsiai žaliais lancetiškais plaukeliais. Žydi rudenį, beveik iki šalnų, kai sode žiedų jau ne tiek daug. veislių daug, jos skiriasi žiedynų dydžių ir spalvomis: mėlyna, violetine, rožine, raudona ir balta. Gerai auga saulėtoje, bet ne karštoje vietoje, apydrėgnėje dirvoje. lengvai daugnamas kero dalimis, plinta į šalis.

Erikinis astras (A. ericoides) – aukštas (80-120 cm), bet smulkiažiedis augalas. Keras susiformuoja labai šakotas ir vešlus. Stiebai tvirti, su siaurais lapeliais, viršūnėse išauga plačios, šakotos smulkių graižų šluotelės. Žiedai balti, švelniai violetiniai ar rožiniai. Tai Amerikos prerijų augalas, gerai auga apysausėje ir apydrėgnėje žemėje. Žydi rudenį, rugsėjo-spalio mėnesiais, iki stipresnių šalnų. Lengvai dauginamas kero dalimis (persodinamaspavasarį) ir pamatiniais auginiais.

Tik iš vienos rūšies Aster lateriflorus yra atrinktos dvi veislės spalvotais lapais: ‘Lady in Black’ ir ‘Prince’. Dirvai nereiklūs. Auginami saulėtoje vietoje. Žiemoja nepridengti.

Visi astrai mėgsta puveningą, derlingą žemę. Nors yra nereiklūs, nepakenčia tik kraštutinumų – smėlynų ir sunkios, pažliugusios žemės, gali augti beveik visuose soduose. Augalų grožis ir žiedų gausa labai priklauso nuo tinkamos priežiūros. Visos rudenį žydinčios rūšys ir veislės prieš žiemą  nukerpamos. Kereliai persodinami ne dažniau, kaip kas 3 metus.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Liepos 16, antradienis.
  • Saulė teka 05:03, leidžiasi 21:46.
  • Mėnulis teka 17:24, leidžiasi 00:31.
  • Mėnulis Skorpione, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis liepos 14 d.
  • Danguolė, Faustas, Vaigaudas, Marija
  • Škaplierinė. Prapjovos. Agronomų diena. Tarptautinė gyvačių diena
  • Lapų diena. Sodinkite, sėkite, pikuokite lapines daržoves, sėkite ar pjaukite veją, laistykite. Rinkite sraiges. Sėkite, sodinkite, skinkite vaistinių augalų lapus, stiebus. Nepatartina kirsti medžių, sėti ir sodinti gūžinių salotų, iškasti gėlių svogūnėlius.
  • Šią dieną nereikėtų dirbti, kad vėjai namų stogų neplėšytų, rugių neišguldytų. Pabarstyti grūdų troboje, kad varnos stogų nedraskytų.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius