• liepos 16 d., Antradienis

Erika pavasarinė - Erica carnea

Savaime paplitusi Centrinėje Europoje, centrinėje ir rytinėje Alpių dalyje. Lietuvoje auginama gan dažnai.

Krūmokšnis yra gulsčias pagalviškas, iki 20 cm aukščio, tankia laja. Ūgliai ir jaunos šakelės pliki. Lapai skaisčiai žali, adatiški, menturiuose daugiausia po 4. Žiedai rožiniai su tamsiu rusvu atspalviu, apskritai pailgi. Taurėlapiai žali, beveik tokio pat ilgio kaip vainikėliai. Žiedynai – iki 9 cm ilgio lapuotos vienpusės viršūninės kekės. Tėvynėje tipinė rūšis žydi gruodžio–balandžio mėnesiais.

Pavasarinės erikos veislių daugiausia sukurta Vokietijoje, ypač pastaraisiais dešimtmečiais, sukryžminus kitas šios rūšies veisles su E. arborea L. (baltažiede, žydinčia anksti pavasarį, paplitusia Pietų Europoje, Kaukaze, Šiaurės ir Rytų Afrikoje ir augančia 5 m aukščio krūmu). Tai 10–20 cm aukščio pagalviški krūmokšniai tankiomis lajomis. Žydėjimo laikui persikėlus iš žiemos į ankstyvą pavasarį, prasidėjo spartus jų plitimas. Ankstyvomis laikomos žiemą žydinčios veislės, vidutinio ankstyvumo – pražystančios vasario–kovo mėnesiais, o vėlyvomis – balandį. Lietuvoje jų auginama apie 30.

Pavasarinė erika ir jos veislės – vidutinio derlingumo ir drėgnumo, rūgščių (pH 5–7) durpingų ir smėlingų vietų augalai, pakenčiantys kalkingą dirvožemį. Šviesamėgės, gerai auga nedideliame pavėsyje. Saugant nuo saulėkaitos, pavasarį veisles reikia pritemdyti.

Atsparios žiemos šalčiams, tačiau Rytų Lietuvoje augančias geriau lengvai pridengti, nes gali apšalti. Galima auginti miestuose. Dauginamos sėklomis, žaliais ir sumedėjusiais auginiais, atlankomis ir kerų dalimis. Palankiomis sąlygomis sudaro ištisines kilimines dangas. Po žydėjimo stiebų viršūnes reikia šiek tiek pakirpti. Pavasario saulėkaita ir vėjas gali pakenkti, todėl reikia paslėpti po ažūriškomis priedangomis.

Tinka auginti šiauriniuose šlaiteliuose, grupėse su viržiais ir kitomis erikomis (ypač E. tetralix L. veislėmis), rododendrų grupių pakraščiuose, apvaduose, rabatėse.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Liepos 16, antradienis.
  • Saulė teka 05:03, leidžiasi 21:46.
  • Mėnulis teka 17:24, leidžiasi 00:31.
  • Mėnulis Skorpione, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis liepos 14 d.
  • Danguolė, Faustas, Vaigaudas, Marija
  • Škaplierinė. Prapjovos. Agronomų diena. Tarptautinė gyvačių diena
  • Lapų diena. Sodinkite, sėkite, pikuokite lapines daržoves, sėkite ar pjaukite veją, laistykite. Rinkite sraiges. Sėkite, sodinkite, skinkite vaistinių augalų lapus, stiebus. Nepatartina kirsti medžių, sėti ir sodinti gūžinių salotų, iškasti gėlių svogūnėlius.
  • Šią dieną nereikėtų dirbti, kad vėjai namų stogų neplėšytų, rugių neišguldytų. Pabarstyti grūdų troboje, kad varnos stogų nedraskytų.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius