• birželio 21 d., Pirmadienis

Erika pavasarinė - Erica carnea

Savaime paplitusi Centrinėje Europoje, centrinėje ir rytinėje Alpių dalyje. Lietuvoje auginama gan dažnai.

Krūmokšnis yra gulsčias pagalviškas, iki 20 cm aukščio, tankia laja. Ūgliai ir jaunos šakelės pliki. Lapai skaisčiai žali, adatiški, menturiuose daugiausia po 4. Žiedai rožiniai su tamsiu rusvu atspalviu, apskritai pailgi. Taurėlapiai žali, beveik tokio pat ilgio kaip vainikėliai. Žiedynai – iki 9 cm ilgio lapuotos vienpusės viršūninės kekės. Tėvynėje tipinė rūšis žydi gruodžio–balandžio mėnesiais.

Pavasarinės erikos veislių daugiausia sukurta Vokietijoje, ypač pastaraisiais dešimtmečiais, sukryžminus kitas šios rūšies veisles su E. arborea L. (baltažiede, žydinčia anksti pavasarį, paplitusia Pietų Europoje, Kaukaze, Šiaurės ir Rytų Afrikoje ir augančia 5 m aukščio krūmu). Tai 10–20 cm aukščio pagalviški krūmokšniai tankiomis lajomis. Žydėjimo laikui persikėlus iš žiemos į ankstyvą pavasarį, prasidėjo spartus jų plitimas. Ankstyvomis laikomos žiemą žydinčios veislės, vidutinio ankstyvumo – pražystančios vasario–kovo mėnesiais, o vėlyvomis – balandį. Lietuvoje jų auginama apie 30.

Pavasarinė erika ir jos veislės – vidutinio derlingumo ir drėgnumo, rūgščių (pH 5–7) durpingų ir smėlingų vietų augalai, pakenčiantys kalkingą dirvožemį. Šviesamėgės, gerai auga nedideliame pavėsyje. Saugant nuo saulėkaitos, pavasarį veisles reikia pritemdyti.

Atsparios žiemos šalčiams, tačiau Rytų Lietuvoje augančias geriau lengvai pridengti, nes gali apšalti. Galima auginti miestuose. Dauginamos sėklomis, žaliais ir sumedėjusiais auginiais, atlankomis ir kerų dalimis. Palankiomis sąlygomis sudaro ištisines kilimines dangas. Po žydėjimo stiebų viršūnes reikia šiek tiek pakirpti. Pavasario saulėkaita ir vėjas gali pakenkti, todėl reikia paslėpti po ažūriškomis priedangomis.

Tinka auginti šiauriniuose šlaiteliuose, grupėse su viržiais ir kitomis erikomis (ypač E. tetralix L. veislėmis), rododendrų grupių pakraščiuose, apvaduose, rabatėse.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 21, pirmadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 22:00.
  • Mėnulis teka 17:44, leidžiasi 02:38.
  • Mėnulis Skorpione, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis birželio 18 d.
  • Alicija, Aloyza, Aloyzas, Vasarė, Galmina, Galminas
  • Tarptautinė jogos diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Lapų diena. Sodinkite, sėkite, pikuokite lapines daržoves, prieskonius. Prisipjaukite spygliuočių ir kitų sumedėjusių augalų auginių, juos pamerkite į vandenį, kad įsišaknydintų. Sėkite, pjaukite veją, laistykite. Rinkite sraiges. Skinkite vaistinių augalų lapus, stiebus, prieskoninius augalus. Nerekomenduojama kirsti medžių, džiovinti vaisių, žolelių, sėti ir sodinti gūžinių salotų, naikinti drėgmės ir pelėsių patalpose.
  • Kai sliekai šalia kits kito kupetėles surausia, vasarą sulauksi saulėtos dienos ir gražaus oro.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar žinote apie galimybę mūsų svetainėje užduoti klausimą specialistui?

Įvykių kalendorius