Fitolaka amerikinė - Phytolacca americana
Šiai fitolakinių šeimos genčiai priklauso 35 rūšys, bet soduose auginama tik viena – amerikinė fitolaka (Phytolacca americana). Tai stambus daugiametis žolinis augalas. Aukštis – iki 2 m. Šaknys storos, mėsingos, Keras primena krūmą, senesni augalai turi po kelis stiprius šakotus stiebus. Lapai kiaušiniški, iki 20 cm ilgio.
Šakų viršūnėse susidaro stambios balsvų arba rausvų žiedų kekės. Žydi birželio ir liepos mėnesiais. Augalui peržydėjus, užsimezga uogos. Pradžioje jos būna žalsvos, vėliau tamsiai raudonos ir galiausiai prinokusios tampa juodos, blizgančios. Jos dekoratyvios, išsilaiko iki šalnų.
Fitolakų uogas lesa paukščiai, nukritusios lieka žemėje ir pavasarį sudygsta. Taip šie augalai gali plisti soduose.
Žinoma, kad amerikinės fitolakos yra šiek tiek vaistingi, bet ir nuodingi augalai. Anksčiau jų vaisiai būdavo naudojami kaip augaliniai dažai vynui ir kai kuriems gaminiams, bet vėliau dėl nuodingų medžiagų jas naudoti uždrausta. Iš šių augalų išgautais dažais galima dažyti šilką ir vilną.
Fitolakos gerai auga derlingoje, apydrėgnėje žemėje, saulėtoje vietoje, užuovėjoje. Dauginamos sėklomis. jei sėklos išbyra sode, sėjinukai išdygsta pavasarį. Surinktas sėklas taip pat geriau sėti rudenį, nes pasėtos pavasarį dygsta ilgai ir netolygiai. Pirmaisiais metais augalai užauga vienu stiebu, apie 15-20 cm aukščio. Jaunus augalus nesunku persodinti. Vėliau stambias šaknis iškasti tampa sunku.
Po šalnų fitolakų stiebus reikia nukirpti, o vaisių kekių negalima dėti į kompostą – peržiemos ir sudygs. Augalai gerai žiemoja nedengti, tik senos arti žemės paviršiaus esančios šaknys šaltomis besniegėmis žiemomis gali nukentėti.
Fitolakos dažniausiai sodinamos pavieniui arba tolimajame gėlyno krašte, kaip fonas žemesniems augalams. Eilėje sodinamos 1 m atstumais.