Kardelis paprastasis - Gladiolus
Kelių rūšių smulkiažiedžiai kardeliai gerai auga ir žiemoja Lietuvoje, tarp jų – Gladiolus caucasicus bei G. imbricatus. Pastarasis aptinkamas ir mūsų šalyje, drėgnose pamiškių pievose.
Šie kardeliai mėgsta drėgnesnę dirvą, daugelį metų gali augti nepersodinti. Žiemoja nepridengti.
Gladiolus imbricatus L. įtrauktas į Lietuvos saugomų augalų sąrašus (Lietuvos Raudonąją knygą).
Kardeliai nėra labai reiklūs dirvožemiui. Kaip ir dauguma kitų kultūrų, jie mėgsta purią, gana derlingą, neutralią arba silpnai rūgščią dirvą ir nepakenčia užmirkimo. Labai rūgščiose ir šarminėse dirvose kardelius puola ligos; ligoti jie bus ir azotu pertręštame dirvožemyje.
Kasmet toje pat vietoje auginti kardelių negalima. Jeigu jų nedaug, parinkti kasmet vis kitą vietą nesudėtinga. Tačiau, jeigu plotai bus didesni, reikėtų susiplanuoti sėjomainą. Į tą pačią vietą kardeliai turėtų grįžti ne anksčiau kaip po 4−5 metų – dėl dviejų priežasčių: kad nesusimaišytų veislės (kasami gumbapumpuriai dažnai nubyra, peržiemoja ir pavasarį sudygsta) ir todėl, kad ligų sukėlėjai dirvoje išlieka gyvybingi keletą metų. Sėjomainose gali būti patys įvairiausi augalai, tačiau metai prieš kardelius nereikėtų tame plote auginti bulvių, agurkų, moliūgų arba jurginų.
Geriausia, jei kardelius galima sodinti tokioje vietoje, kur jie niekada neaugo. Tačiau tikrai neverta to daryti šviežiai įdirbtame dirvonavusiame plote – gumbasvogūnius labai pažeidžia sprakšių lervos, ir sveiko derliaus nebus. Tokį plotą reikia pradėti ruošti prieš metus.