• birželio 13 d., Ketvirtadienis

Aplinką planuokite dabar. Pagrindiniai gero dizaino principai

Kokie sodybos šeimininko lūkesčiai pasodinus augalą? Jie svarbūs todėl, kad aplinka prisipildo spalvų. Tačiau augalai vaidina daugybę vaidmenų, atlieka įvairias funkcijas. Pavyzdžiui, jie papildo sodą struktūriškai, turi nematomų savybių: kvapą, garsą, skonį. Aplinkos projektavimo specialistai sako: „Spalva – vienas iš sodo dizaino elementų. Įdomu, kad ne visada ji yra pagrindinė. Gero dizaino sode labai svarbus yra augalo dydis, jo proporcijos, forma ir tekstūra.“

 

Tinkamas laikas

 

Namus dažniausiai projektuoja profesionalai, o štai sodas specialistams patikimas ne visada, nes augalų sodinimui keliami ne tokie griežti reikalavimai. Nevykusį namą perstatyti sunku, o želdynus pertvarkyti galima. Žiema – tinkamas laikas planuoti. Jeigu nusprendėte augalus sodinti patys, įsidėmėkite keletą pagrindinių sodo dizaino principų, kad vėliau reikėtų mažiau keisti, persodinti ir būtų lengviau planuoti darbus.

Daugumai žmonių, savarankiškai projektuojančių sodą, didžiausias išbandymas yra augalų paieška. Atrodytų, nuvažiavai į prekybos aikštelę ir prisikrovei pilną vežimėlį. Sutikite, ne vienas esame prisipirkę krūvą patikusių augalų. Pradžioje labai svarbu, kas bus lyderiai, t. y. sodybos dizaino pagrindas. Kiekvienas augalas savitas, kiekvienos sodybos dirva ir ją supanti aplinka skirtingos, kiekvienas kampelis apšviestas vis kitaip. Idealu, jei augalą esate matę ne tik nuotraukoje, bet ir kieno nors sodyboje. Svarbu įsitikinti, ar jis jums tikrai patinka ir tinka: kaip ir kada keičiasi žiedai, kokie lapai, kokios spalvos įvairiais metų laikais.

 

Kontūrai ir forma

 

Jei jau apsisprendėte, kokio aukščio ir kiek augalų reikia sodybai, pagalvokite apie jų kontūrus, formą. Svarbi yra augalo, o ne lapų ar žiedų forma. Pieštuku nupieštas želdinių grupės eskizas naudingas, kai norima įgyvendinti kelias skirtingas idėjas. Tikslas, kurio jūs siekiate – kontrastingų formų augalų, puikiai derančių tarpusavyje, grupė. Kad pagautų įkvėpimas, patyrinėkite internete ar garsių dizainerių knygose pateikiamus sodų planus.

Grupuokite augalus. Sodinkite grupes, o ne pavienius augalus. Pavyzdžiui, vienas vilkdalgis nebus atsvara apvaliam krūmui, bet didelė šios rūšies gėlių grupė labai tiks.

Pakartokite augalų grupes. Labai gražiai atrodo dvi vienodos augalų grupės skirtinguose sodo kampeliuose. Jos papildo viena kitą. Grupių pakartojimas yra vienas iš būdų, padedančių išvengti galybės augalų rūšių (tai būtų kolekcija, o ne želdynai). Rezultatas – stiprus ir užtikrintas efektas. Tos pačios rūšies augalų pasodinę dešimtyje skirtingų vietų gautumėte visiškai priešingą efektą.

Sluoksniai. Planuokite augalų sodinimą vertikaliais ir horizontaliais sluoksniais. Sukurkite tokį želdyną, kuriame būtų ne vien didelis augalas. Apgalvokite, kas augs už jo, priekyje, gal ir apačioje. Ši kompozicija, kurios vieni augalai mažiau ryškūs už kitus, tarsi nežymūs, suteiks sodybos kampeliui gilumo.

Kur maža erdvės ir lysvės gana siauros, augalai gali būti sudaryti kelis aukštus, kaip gamtoje. Pavyzdžiui, miške aukščiausiai yra medžių lapija, žemiau – mažesni medeliai ir krūmai, po jais – daugiamečiai žoliniai augalai, o apačioje – svogūniniai. Šios kompozicijos grožis puikiai atsiskleidžia skirtingais metų laikais.

 

Česlavos Deinarovič nuotrauka.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Greenworks

Šiandien

  • Birželio 13, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 21:56.
  • Mėnulis teka 12:04, leidžiasi 01:40.
  • Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis birželio 6 d.
  • Antanas, Antanina, Skalvė, Dainius, Akvilina, Kunotas
  • Šv. Antano diena. Šienapjūtė. Tarptautinė albinosų diena.
  • Šaknų diena. Tinkamas metas sėti, sodinti daržoves, kurios derlių augina virš žemės, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, braškes, persodinti kambarines ir balkono gėles, sėti veją. Netinkamas metas sėti ir sodinti gūžines salotas, genėti gyvatvores, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržoves, vaisius.
  • Daug boružių – geras rugių derlius.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius